Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

C o s m i n

Inteleg ca au 2 faze. Daca in faza mica dai cu 7V banuiesc ca inca functioneaza si vei avea lumina vreo 60% din cei 50% ai fazei mici. Deeeeci... destul de putina si suficienta pentru pozitie.

Asadar iti trebuie un modul DRL personalizat care sa scoata 7V si nu 6 pe pozitie, iar pe DRL sa-ti alimenteze direct faza mare a LED-ului. Hai ca gasesti pe cineva care sa modifice HEX-ul din PIC. 

N-ar mai fi fun daca ai lua totul de-a gata. :D

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Eu am verificat pe banc...trebuie sa vad si pe masina ce tensiune am si daca merge...si cum merge...

Si acum am leduri pe pozitie...si alea merg...deci as avea sanse sa mearga fara sa modific nimic...

Link către comentariu
C o s m i n

Da, in proiecte de-astea e mult de testat si masurat. Fa testele cu echipamentele de pe masina. Unii parametri pot fi mult diferiti.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu sunt COB-uri...erau si dalea dar eu am crezut ca se aprind altfel...lupa pe o faza si conturul pe alta...dar se aprind o faza 50% si cealalta 100%...

Ce am mai observat...daca esti pe faza cu 100% si aprinzi si cealalta faza nu se intampla nimic...deci trebuie sa fiu atent cum le leg...

Eu ma gandesc sa pun 50% pe DRL...si 100% pe flash...si daca modulul stinge DRL -ul cand dau faza scurta in loc sa ii scada din intensitate...are ceva?

Daca merge faza scurta...trebuie neaparat sa mearga si pozitia?:)

Link către comentariu
C o s m i n

Teoreric pozitia trebuie sa ramana si dupa ce aprinzi farurile. Chiar daca DRL-ul se opreste, tu poti alimenta separat ledul pe pozitie. Cu releu, dioda, etc.

Si da, asa se aprind toate: lupa si conturul simultan, la intensitatea care e alimentata.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Gata...multumita lui @rudiRUD farurile mele au ajuns pe masa de operatie si cele vechi ale lui pe masina mea :))

20160531_195940.jpg

M-am lamurit ce este de facut...una e pe foaie...alta este in realitate...

Nu am rezistat si am pus sa vad cum bat becurile halogen/led pe pozitie/flash ziua...

Cele pe led ies din discutie...sunt foarte puternice...imprasie prea rau lumina...iar diferenta intre 50%/100% nu prea se simte...in schimb gele pe halogen sunt fix ce trebuie...

Cei 5W...arata destul de ok...suficienta lumina cat sa se vada bine si ziua...iar cei 21W...foarte buni pentru ce vreau...adica flash cand am faza scurta stinsa...

5W

20160531_181128.jpg

21W

20160531_181206.jpg

Cred ca ajuta foarte mult cum este pozitionat becul fata de oglinda...fiind pe mijloc imprastie lumina pe toata suprafata si astfel face o lumina uniforma

Sunt foarte multumit de cum arata...drept pentru care  pe pozitie voi pune cei 5W impreuna cu modulul DRL...impropriu spus  ''DRL" ca nu va aprinde lumina singur...il pun tot pe pozitie si se aprinde 100% cand aprind pozitia si 50% cand aprind faza scurta...si eu spun ca va ramane o lumina calda ...uniforma si foarte placuta ochiului pe timpul noptii :D

Cei 21W sunt de parere ca sunt suficienti de vizibili ziua pentru flash cand am faza scurta stinsa...

Si daca tot eram cu bara jos...am vazut de ce nu merge aerul...

20160531_190330.jpg

Am ajuns la concluzia ca radiatoarele nu trebuie luate din dezmembrari...este foarte mult de munca sa le schimbi...si nu merita riscul...chiar daca vanzatorul ti-l inlocuieste cu altul...muncesti inca o data sa il schimbi...

Dupa care...se tot lua un coleg de mine ca goarnele sunt prea pe inalte...si am adaugat si claxonul de joase...rezultand un sunet mult mai barbatesc :D

20160531_190246.jpg

 

De acum...tot timpul liber ...care nu prea il am...va fi dedicat farurilor :D pana si eu sunt curios de ce va iesi :))

Drumuri bune :)

Link către comentariu

Deci cat de bine poate sa arate cu farurile stock (+prelungirea de v6). Pacat ca bat ca pixul. 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Cand am facut poza si eu am ramas uitandu-ma lung ca parca arata bine si cu farurile stock...si ma gandeam ca parca ar arata si mai bine cu grila cu semn :))

Daca farurile stock luminau...ma zbateam sa o readuc la forma initiala...dar nu merita...

Link către comentariu

Arata foarte bine cu farurile stock. Stiu ca deja ai mers departe cu farurile tale, insa o varianta ca a lui Rudi sau Taz pana la urma cred ca ar arata mai bine.

La prelungirea de v6 fantele laterale au venit gaurite? sau au capacele pe care le-ai scos? Intreb pentru ca la mine fantele alea doua sunt acoperite (prelungirea si bara sunt schimbate, si posibil sa nu fi le desfacut mecanicul?)

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Exact...am investit deja multi bani si o sa investesc multa munca in ele...sa renunt la proiect...sau sa le vand...imi bat joc de timpul si munca mea...pentru ca stiti cum sunt cumparatorii...vad niste faruri...nu vad cat s-a lucrat la ele...

Avantajul e ca am luat piesele pe rand si nu s-a simtit...

La fusta am decupat eu capacele...mi s-a parut ca arata mai interesant:)

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

De data asta chiar m-am apucat de ele :)) 

Le-am desfacut relativ usor...am vazut ce am de facut...merge facut...numai ca trebuie sa largesc gaura pentru lupa....

Dupa ce o largesc..ornamentele vor fi vopsite...ca in procesul de marire incepe sa sara chrom-ul :( 

 

20160603_195115.jpg

20160603_224133.jpg

20160603_224200.jpg

20160603_224229.jpg

20160603_233855.jpg

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Deja m-am pus cu freza pe ele...nu stiu alea noi ce dimensiune au...mi-e ca dau banii pe ele si trebuie bricolate si alea...

Atata vreme cat nu ai nevoie de faruri...nu ma grabesc :))

Am timp sa slefuiesc la ele :)

Link către comentariu

Asa asa...slefuieste-le si dupaia daca vrei sa pui faza lunga pe oglinda...la reve-ntinde-o... Alte oglinzi..., care o sa le iei de pe alte faruri... :| 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pai la oglinda de faza lunga nu umblu...ramane asa...

La ornamentul de pe lupa umblu...deci daca nu voi fi multumit de faza lunga data de lupe...pot renunta oricand la pozitie si adaug inca un H7 pentru faza lunga...

Dar eu imi pun sperantele in lupe ca sunt ce trebuie :)

LE. greul a trecut...ornamentele au devenit pe dimensiune :))

20160604_174715.jpg

20160604_174722.jpg

20160604_174733.jpg

20160604_174745.jpg

20160604_174807.jpg

 

Mai am sa le vopsesc...

 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

H1...pentru ca vreau sa le folosesc cu halogen...

 

On 11/23/2012 at 9:07 PM, Circoloco said:

Cauta 2 lupe bixenon de aceeasi dimensiune si in loc de lunga, pui bec galben

Se pare ca dupa multi ani...am ajuns la vorba lui Razvan Circoloco :))

Link către comentariu

Foarte frumos ai ajustat rama pentru lupa, bravo!

Link către comentariu

Cumva...sunt si lupe pentru H7? Astea sunt Morimoto de 2.5", nu? Cat ai dat pe ele? 

Nu de alta...dar vreau sa facem o comparatie: faza mea scurta vs faza ta scurta pe lupa Morimoto...ca parca m-ar tenta si pe mine, cu conditia sa se imbunatateasca lumina pe asfalt. 

Apropo: tu ai dat jos o lupa...sa pui alta lupa?!... :ceuameni: 

Spoiler
Spoiler

 

 

ps: scuze de acest "spoiler". L-am adaugat din greseala si nu stiu cum sa-l mai scot(ca nu vrea cu CTRL+click dreapta).

Link către comentariu

Cu culoare vrei sa le faci? Ideea era sa nu le vopsesti pe astea.. Din experienta iti zic ca ornamentele vopsite nu sunt tocmai rezistente (la ele ajunge destul de multa caldura). Crede-ma, nu vrei sa vezi bucatele de vopsea decojita prin far... Ornamentele au specificatii clare pentru lupele cu care se potrivesc... De fapt am impresia (nu sunt sigur) ca sunt aceleasi, doar ca cele pentru 2,5" au un inel de adaptare. 

Link către comentariu

Eu am vopsit elemente de far si rezista fara probleme si in ziua de azi (3-4 ani). Evident, slefuit/matuit+ plastic primer + vopsea. Daca sunt facute bine, nu se decojesc! Sau n-ar trebui, ca uneori intervin si alti factori imprevizibili...

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!