Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

Am trecut si eu prin treaba asta - sa imi pun sau nu maxidot, mai ales ca am mfd-ul deja. Insa nu am considerat ca imi aduce suficiente avantaje... Daca l-ai luat la un pret bun, atunci "de ce nu" :)

Eu la masina ta m-as gandi la altceva. Si anume Climatronic. ;)

Link către comentariu

esti pus pe cheltuieli :)

100 e = ceasurile astea + alt display.

nici eu nu vad mare functionalitate a display-ului mare. aspect frumos da...dar stiu ca sunt sensibile, mai sensibile ca astea 1/2 display.

 

eu am climatronic...uneori imi place mai mult aerul conditionat clasic, mai usor de folosit si rezultate 90% la fel.

Modificat de Muale
Link către comentariu

Mai multe nu se pot activa...e vorba doar de afisaj...ca in loc sa se aprinda martorii tii afiseaza pe tot display-ul...

Acu sa vedem...daca merge sa iti arate ce usa e deschisa...poate daca ii pun MFD sa arate radio...si cam atat...cred...sper...e chestie de pur design ca daca stam sa ne gandim...ne descurcam foarte bine si fara minidot:)

Transplantul mai costa in jur de 100€...

 

Radio - nu trebuie sa pui MFD ca sa iti arate, daca ai radio original, trase firele de la el la maxidot, codat si iti va arata.

 

daca masina este immo 3, o sa iti arate usile - daca este immo 2, se poate face sa arate pt usa de la sofer, capota si portbagaj 

 

 

Am trecut si eu prin treaba asta - sa imi pun sau nu maxidot, mai ales ca am mfd-ul deja. Insa nu am considerat ca imi aduce suficiente avantaje... Daca l-ai luat la un pret bun, atunci "de ce nu" :)

Eu la masina ta m-as gandi la altceva. Si anume Climatronic. ;)

 

aduce bucurie ....  :winter:

Link către comentariu

Din fericire...am immo3...si Florin a punctat cel mai bine...aduce bucurie...

Link către comentariu

Eu cand am luat Bora voiam musai climatronic - "sa vad cum e" si la VAG, fiind dezamagit de AC automat la alte marci. Pot sa spun acum ca nu m-as reintoarce la AC manual. Nu prea mai stiu ce e aia geamuri aburite, inghetat mainile de la aer suflat aiurea pe prize pana se incalzeste motorul etc. Cat am avut caseta stricata si am mers cu Hyundaiul - asta cred ca mi-a lipsit cel mai mult...

 

E un pic cam scumpa bucuria asta :D ... din punctul meu de vedere ... Mai ales ca o sa vrei MFD dupa, sunt convins...

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Daca folosesti folia ta, de la mini-dot, va trebui decupata pt maxi dot...si nu stiu daca o s-o nimeresti ca in fabrica :( . Si eu am vrut sa cumpar ceasuri maxi dot (are un coleg) dar n-am gasit cu cadranele "metalice" (stiti la ce ma refer), am gasit doar varianta basic, ceea ce presupune sa iau folia mea..am renuntat. Si intr-adevar, cluster-ul este mult mai sensibil decat cele cu mini dot :(

Modificat de waf
Link către comentariu

Care ar fi problema daca o tai mai nasol? ca marginea oricum e acoperita de rama de plastic?

Link către comentariu

E sensibil dar se poate schimba...asta ar fi avantajul...

100€...la 4..5 ani eu spun ca merita...

Dan redline169 a facut transplant de folie si nu a avut nici cea mai mica problema:)

Link către comentariu

Daca folosesti folia ta, de la mini-dot, va trebui decupata pt maxi dot...si nu stiu daca o s-o nimeresti ca in fabrica :( . Si eu am vrut sa cumpar ceasuri maxi dot (are un coleg) dar n-am gasit cu cadranele "metalice" (stiti la ce ma refer), am gasit doar varianta basic, ceea ce presupune sa iau folia mea..am renuntat. Si intr-adevar, cluster-ul este mult mai sensibil decat cele cu mini dot :(

 

 

Care ar fi problema daca o tai mai nasol? ca marginea oricum e acoperita de rama de plastic?

 

nu este nicio problema, nu se va vedea nimic - iese ca de fabrica.

Link către comentariu

Eu am decupat folia si nu se vede cu carcasa montata. Doar cand desfaci ceasurile, dar nici atunci ca a fost decupata cu grija.

Am trecut si eu de la minidot la maxidot dar la mine nu s-a meritat investitia pentru ca nu m-am documentat sa vad ce beneficii in plus am. Fiind masina din 2001, mai am nevoie de cateva *calculatoare* pentru ca sa-mi afiseze cand deschid usa, ceea ce cred ca la Laur nu va fi nevoie avand in vedere ca incepand din 2003 toate au fost dotate cu calculatoarele alea(nu sunt 100% sigur). In plus, nici nu imi afiseaza pe display ce radio ascult, din ce mi-a zis F l o r i n, trebuie sa trag firele de la mfd la maxidot, end,data si clock. Inca nu am reusit sa ma ocup de asta, dar sper ca dupa ce voi trage firele sa imi arate tot displayul si atunci voi fi multumit.

 

La mine nu s-a meritat investitia din punct de vedere financiar, dar imi doream mult sa am maxidot si cu toate astea singura bucurie pe care o ai e ca...aduce bucurie :D

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Da, a lui Laur e immo 3, nu mai are nevoie.

 

La tine se poate face sa arate cum am zis mai sus - usa sofer, capota si portbagaj - parca.

 

Trage firele ca sunt doar 3 - si e pacat sa nu iti afiseze.....

 

Retrofiturile care le facem, nu se pot numii investitii - doarece aceasta incadrare, presupune si un castig, etc.

 

Noi le facem din pasiune ! Pentru bucuria noastra, pentru ca ne place sa ne facem masina asa cum ne-o imaginam, pentru ca o putem imbutatatii, pentru ca vrem sa fie deosebita, etc - parerea mea.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am reusit sa schimb cablajul de la bujii... :D

post-14266-0-07026500-1425140104_thumb.j

A durat ceva dar zic eu ca am facut treaba buna:))

Mai multe detalii tehnice aveti aici...

Am reusit de asemenea sa inchei si capitolul jante...un moft care m-a costat 800ron pe langa ce am luat pe anterioarele...

 

Inainte...dupa... 

 

20150124 132648

 

20150228 161034

 

 
 
Montreal VS Spyder...
 

post 14266 0 68805700 1364825707

 

20150228 161034

 

 

Nu ma steptam sa se ajunga la suma asta...dar nah...socotelile de acasa nu se pupa cu cele din piata...drept pentru care alte cauciucuri probabil la anu :))

Drumuri bune

Link către comentariu

Foarte frumoase Laur! Sa le invarti cu placere si fara zgarieturi!

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

arata bine jantele dar parca ai cheltuit cam mult pe ele...

cand le pui pe masina?

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Valoare finala a ajuns cam mare dar asta e...a trecut...

Le pun cand imi vin capacele centrale...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Da...noi...de la prietenii nostrii:)) sunt pe drum..

Link către comentariu

 

Am reusit sa schimb cablajul de la bujii... :D

attachicon.gif20150228_113751.jpg

A durat ceva dar zic eu ca am facut treaba buna:))

Mai multe detalii tehnice aveti aici...

http://vwforum.ro/topic/117248-bujii-incandescente-probleme/page-21

Am reusit de asemenea sa inchei si capitolul jante...un moft care m-a costat 800ron pe langa ce am luat pe anterioarele...

 

Inainte...dupa... 

 

 

 

 
 
Montreal VS Spyder...
 
 

 

 

Nu ma steptam sa se ajunga la suma asta...dar nah...socotelile de acasa nu se pupa cu cele din piata...drept pentru care alte cauciucuri probabil la anu :))

Drumuri bune

 

 

abia astept sa le vad cum arata pe masina. :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!