Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

Eu sper ca nu...nu am exagerat...am mers foarte incet si pana unde am considerat ca este safe...dupa care abandonat-a si continuat la picior...

Daca as fi avut scut metalic poate as fi mai inaintat...dar nu imi e decat de baie...

Mai am de facut turda si scapa:))...

Link către comentariu

Si ajunsei acasa...

Florin ieseai degeaba...ca nu am intrat prin Alba...eu merg pe centura...si oricum era mare haos acolo ca a fost un accident...plus de asta...prefer varianta pe Valcea :)

Pentru cine intereseaza consumul...atasez o poza sa rezolvati singuri problema :))

 

post-14266-0-19309000-1411761500_thumb.j

 

Am alimentat 100L de motorina...am mers 1289.9km si m-am intors cu motorina cat sa arate un range de 340km...

Succes:))

Pentru cei interesati de excursie o sa o prezint aici http://vwforum.ro/topic/63690-munte-romania/ dar pe saptamana viitoare ca maine plec la Iasi si sunt foarte multe de povestit si aratat si nu ma simt in stare acum:))

Link către comentariu

Frumoasa masina, te-am vazut azi prin Turda si din prima a iesit in evidenta pe drum. Păcat ca n-am apucat sa o vad mai in detaliu si sa stam la o vorba. Numai bine

Link către comentariu

Merci frumos...ma gandesc ca era cea mai murdara dintre toate si asta a scos-o innevidenta nu?:)))

Oricum...foarte intortocheate sunt stradutele pe la voi...mai avea putin si se ratacea si GPS-ul:))

Link către comentariu

Hai Hai lasa vorba si fugi la spalatorie cu masina :mop: :mop:

 

 

Am inteles ca pleci la Iasi, pacat,  daca mai asteptai pana in Noiembrie ( ceva intre 06-14 Nov) sunt acasa ptr o saptamana si poate dadeam un ochi, daca nu la anu in Iulie.

Link către comentariu

La iasi plec cu munca...cica deschidem anul universitar...

Observ ca i-a cam llacut uleiul in excursia asta...

post-14266-14118136600903_thumb.jpg

Era la prima gradatie cand am plecat...

Link către comentariu

Da..oricum mai putin decat inainte sa schimb baia....acu realizez cat pierdeam pe acolo...

Stau pana marti...

Link către comentariu

Ce pacat ca nu mai stau in Iasi... dar, asta e. Deci domnu' de la Urlati.. e de la Urlaţ' dâ ieş' :D

 

Faine pozele din concediu, felicitari pentru iesire. Daca vrei sa afli mai multe informatii despre muntii din romania, te invit pe carpati . org unde este un ghid destul de bine pus la punct. de asemenea daca ceri ajutor, comunitatea te poate ajuta cu informatii.

Link către comentariu

Daca ai colecta si uleiul ce trece prin  iepurator si intra in ardere, deci e vorba de aburii de ulei din carter, apoi infiltratiile care se petrec la axa turbinei  eventualele scurgeri pe la garnituri   la urma ai ajunge la concluzia ca motorul nu consuma deloc ulei.

 

 A deci e numai o chestie de scurt metraj...oricum distractie placuta si spor la munca..

 

Nu nus nici de la iesi nici de la urlati, dar orasul  unde stau nu e pe lista asa ca pot folosi o alternativa.

Modificat de Rune
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Cine cauta gaseste...am aflat itr-un final de ce mi se tot bloca portbagajul...

post-14266-14135474371295_thumb.jpg

post-14266-1413547450673_thumb.jpg

Link către comentariu

O problema generala la VW!!  cand ai vreodata o chestie suspecta la instalatia electrica incepe prin verificarea cablurilor la usa portbagajului si la usa soferului, nici nu iti poti inchipui ce combinatii suspecte iese de la acele cabluri!!

 

Cel mai bine este sa le schimbi, dar mai sunt si alte variante eu personal am refacut isolatia cu un lipici special ce se usuca cu ajutorul UV  se numeste Bondic, pe internet se gasesc kituri de reparatie.

 

Toate cele bune!

 

Intre 2 Nov si 12 Nov sunt acasa!

Link către comentariu

Le-am rezolvat deocamdata...dar la primavara vreau sa schimb toate cablurile si burduful...

Sper sa gasesc burduf...cabluri iau de la munca unele mai maleabile...si demontez tot si fac legaturile undeva unde stau fixe cablurile...

In perioada aia o sa fiu in zona...Chisinau si Iasi...dar din pacate cu munca deci fara masina:)

Link către comentariu

Poate au alta pozitie firele...dar la mine stau indoite la 0 grade cand este portbagajul inchis si la 90 cand il deschizi...

Cat sa mai reziste si ele...daca le tot flexezi timp de 10 ani...

Bine ca am avut curiozitatea sa vad ce e acolo:))

Link către comentariu

Merci frumos Gabi...o sa il iau cand mai comandam niste piese...o sa vreau sa schimb si distributia cat mai curand..dar sa ma eliberez cu munca...

Mai am si radiatorul de apa in portbagaj care asteapta sa fie schimbat...la frane nu am facut nimic...oare or mai veni zile cu soare?:))

As fi curios daca poti...sa imi dai o poza ceva sa vad pe ce vor ei 360ron...iti da si mufele?

Link către comentariu

Ceva de genul asta (cel din link este de g4 si este sh)

http://www.ebay.com/itm/Trunk-Lid-Wiring-Harness-99-5-05-VW-Jetta-MK4-Sedan-Genuine-OE-1J5-971-182-D-/350819625451

Exista pentru astfel de reparatii un set de conectori originali de diferite diametre,sunt piese profesionale dar sunt destul de piperate la pret.Mansonul lor este termocontractibil si au un adeziv special care in momentul cand incalzesti mansonul el se pipeste pe conductorul electric...se lipeste in sensul ca trebuie sa tragi puternic de el sa-l poti desface.

Asemeni mai exista un set de reparatie af..ceva de genul asta...dar este foarte scump si greu livrabil (in jur de 230 lei).

http://www.autocarparts.ro/pret-Set-reparatie,-set-cabluri-VEMO-v10-83-0018/?searchText=V10-83-0018

Link către comentariu

Da..stiu de ele...am la munca acces aproape la orice in materie de cabluri si conexiuni...

Burduful imi trebuie ca de restul ma descurc...

BTW...ai un pm...mai esti la munca?:)

Link către comentariu

Pai daca ai la munca.....sa imi faci si mie un pachetel frumos si elegant cu astfel de conectori...platesc bine. :lol:

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!