Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

Laurentiu_LWR

Corect..baia e swag...pe langa garnitura si cateva suruburi sa am de rezerva....poate pierd vreunul:))...am mai lua si oring-ul de la senzorul de nivel...daca il trec de pe o baie pe alta sa fie nou...

Link către comentariu

Foarte bine ca nu mergi pe improvizatii aici! Grija totusi la etansare si la curatarea marginii blocului pe care calca garnitura.

Link către comentariu

Siliconul original de baie este gri,asemeni si erling-ul si rainz-ul sunt tot gri.

Siliconul rosu (vag-ul nu prea foloseste astfel de silicon) este mai mult pentru temperatura si pentru motor.

In fond si la urma urmei nu conteaza culoarea ci conteaza calitatea siliconului,elasticitatea lui si marja de temperatura la care lucreaza.

Singura exceptie este siliconul de capac tacheti (pentru 1.4 si 1.6 16 v) care este verde si are proprietati mai speciale....dar multi folosesc raniz-ul din poza.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

post-14266-1407774136514_thumb.jpg

Gata...am reusit sa pun baia...am lasat masina in sema sa se usuce mai bine siliconul...

Am turnat uleiul...si sa vad maine daca este totul ok...

Asfalt uscat:)

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Baia veche nu e chiar veche...anu trecut am facut aceeasi operatiune...nu cred ca a avut timp sa faca depuneri...sau cel putin nu erau depuneri...

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

ai schimbat finala sau doar tipsurile? lămurit

L.E. am tot citit, asta mi-a scăpat.

Îmi poţi da un pm cu sursa foliei alu look?

Modificat de guppster
Link către comentariu

Nu ti-e frica ca o ia rugina rapid pe sudura?

Mai bine ii puneai colier si pasta pentru etansare...

 

Ca aspect arata foarte bine, masuratorile pe care le-ai facut au avut rezultat :)

Modificat de toni
Link către comentariu

arata bine.

nu sunt convins de decupaj, in poza se vede ciudat.

sudura...nu e cea mai profi dar e ok ca e ascunsa. 

 

guppster, a schimbat si finala, o avea de ceva vreme (citeste in urma)

Modificat de Muale
Link către comentariu

La rugina nu m-am gandit nici macar o secunda...oare daca iau un spray de tobe protejeaza ceva?

Cat despre sudura si decupaj...fiecare cum poate...

Poate nu sunt perfecte...asta pentru ca nimeni nu este perfect...si sunt facute de oameni si nu de masini...dar...fata de multe alte decupaturi care le-am vazut atat pe forum cat si in trafic...parerea mea ca arata mai mult ca perfect...

Link către comentariu

Si mie imi place cum a iesit, este vreo diferenta fata de a ta? la sunet ma refer ca la aspect este! :D

Link către comentariu

La sunet nu...la consum da:))

Ma indeamna sa o duc in turatii cat mai mari sa vad daca s-a schimbat sunetul...dar pare la fel...

Link către comentariu

De aproape nu se vede chiar asa bine, dar e si normal. Fa te rog o poza de la distanta, 2-3 metri, sa vad cum sta, ca am in plan si eu modificarea asta.

Link către comentariu

Poate ca se vede ciudat ca era deformata dinainte fusta...

post-14266-14096692940223_thumb.jpg

Cat despre consum...daca o tii intre 3000-4000rpm acesta creste nu?:)

Link către comentariu

La rugina nu m-am gandit nici macar o secunda...oare daca iau un spray de tobe protejeaza ceva?

 

Pentru suduri se foloseste spray cu zinc, rezista foarte bine si la temperaturi mari.

Doar ca trebuia dat imediat dupa sudura, altfel ea incepe sa oxideze. Dar decat nimic cred ca e ok si acum sa dai.

Modificat de toni
Link către comentariu

Acu vazui si eu.

Faina modificarea - nici eu nu sunt prea impacat cu tevile alea ascunse...

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!