Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

Daca tot alimentezi de la Lukoil, (am trecut si eu la ei, ca e cel mai aproape de mine) pe fundul recipientului care tine filtru de motorina, ai avut ceva depuneri? de orice fel? 

 

Intreb pt ca astazi cat eram cu masina in service am desfacut un A3 2005 2.0 bkd cu 200 000 km automata, filtru uzat cam 20 000km+ si cand l-a desfacut mare ne-a fost mirarea, pe fund era o mazga neagra :)) impuritati, a trebuit curatat recipientul ala, pun pariu cu voi ca la reprezentanta, scoate filtru vechi si pune filtru nou peste mazga aia si dai sa mearga.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu ai cum sa vezi decat daca il tai...la noi asa este filtrul...nu este cartus...

post-14266-0-69300100-1405627300_thumb.j

Link către comentariu

Lasa Luk, mai faci un km si bagi de la Petrom. Desi...nu e musai sa faci plinul langa casa.

Uleiul du-l la peco, nu mai polua ca fac pinguinii icter. Bilateral !

Am taiat eu un filtru dupa 10mii si nu avea absolut nimic in el.

Link către comentariu

Ti-am spus....toate filtrele la 2 schimburi ulei....asta inseamna in jur de 16.000km dupa spusele tale.

Filtrul de clima....1 data pe an.

Link către comentariu

Asa fac si eu toata filtrele odata apoi la 7500-8000 km doar uleiul + filtru.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Asta inseamna doar filtrul de motorina si cel de aer la 2 ani...e economia prea mica...praful prea mult si motorina mult prea proasta sa imi bat capul:))

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Laurentiu_LWR

Azi m-am trezit devreme cu gandul sa mesteresc pe la masina...

Problemele au inceput dis de dimineata cand am fost la magazin sa iau uleiul si cei de acolo au spus ca inca nu a ajuns...

Trec peste si ma duc la depozit cu gandul ca mai am multe de facut si uleiul mi-l aduc ei acolo...

M-am apucat sa urc masina pe rampe...macar aici nu am avut probleme:))

post-14266-140734077537_thumb.jpg

Cu ocazia asta am vazut pe unde pierd antigel...si efectele lipsei scutului:(

post-14266-14073408519172_thumb.jpg

post-14266-14073408741922_thumb.jpg

Intre timp mi-a venit si folia aluminium look:d

Aveam de gand sa colantez capacele de la oglinzi dar nu am reusit...am renuntat:))

post-14266-14073409666412_thumb.jpg

post-14266-14073409789489_thumb.jpg

Nu e de mine..am reusit sa fac doar capacul de la suportul de pahare...

post-14266-14073410357975_thumb.jpg

post-14266-14073410518586_thumb.jpg

Pe la 4 a ajuns si uleiul...dar din pacate nu am reusit sa il schimb....inventia de anul trecut nu e prea buna...bucsa aceea in care baga surubul se invarte cu totul...si nu merge desfacut...

Deci trebuie alta baie:(...

Drumuri bune...

Link către comentariu

A fost una din acele zile...

Schimba si tu uleiul la un service cu pompa de tras pe la joja...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

E o varianta...dar din pacate am si pierderi de ulei pe acolo...si as vrea sa o rezolv definitiv...chiar daca e o rezolvare costisitoare:(

Link către comentariu

50 lei la carbon systems iti fac oglinzile foarte profi ; le-am facut eu la ambele ibize, la una gri mat ( gen FR ) la alta negru lucios. Multa bafta in continuare

Link către comentariu

Antigel pe acolo picura dar unde e fisura?

Cu folia...ce marca e? Uneori ajuta sa incalzesti cu un feon. La carcasa oglinzii sunt multe curbe, nu stiu daca iese bine dintr-o bucata.

Naspa cu busonul...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

50 m-a dus folia...daca stiam:))

Nu stiu ce marca este..nu scrie nimic pe ea...dar cu feonul am pus-o si eu...dar ma depaseste...

Link către comentariu

Hmm..50 lei folia? Omg..eu cand faceam experimente de genu', ma duceam in autovit si cu 10 lei imi luam juma de metru de folie si puneam la misto sa vad daca imi place ; ma chinuiam ca draq sa iasa macar asa acceptabil sa imi fac o idee..( si m-am jucat mult cu foliile si feonul la viata mea ) apoi dadeam fuga la baieti si mi-o puneau ei ; ramaneam socat de fiecare data cand vedeam ca folia lor se mula perfect..fara sa se chinuie, parca folia facea treaba in locul lor :)) data viitoare intreaba ca poate scapi mai iefti si mai profi ; pe ybz rezista si acum fara probleme..problema este cand e pusa pe plastic..mi-au spus si ei ca nu rezista si am pus si eu pe 2 masini pe console, cum ai tu, si dupa 1-2 luni a inceput sa faca bule asa ca am dat-o jos..

Link către comentariu

probleme cu busonul am si eu, cand am facut acum 2 zile schimbul am vazut ca se invarte in go,l nu mai strange cum trebuie dar am bagat teflon si vad ca tine e ok.... si pe la joja nu stiu cat de bine i-a tot uleiul din baie

 

imi place cum a iesit consola,arata bine(ce nu imi place e golul,sertarul acela) ...pe oglinzi nu era "fain" :D .... 

 

poate am mai zis dar...o prinde bine cu fusta de v6,ai avut noroc ca ai prins una

Modificat de lucyyy
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

De fapt...folia este 29ron (30x152cm) si transportul 16 ron plus 5 ron spaga la curier:))

Pana nu experimentezi...nu afli nimic...si cele mai bune experimente sunt cele pe banii tai:))

Link către comentariu

Categoric. Insa daca esti din Bucuresti nu stiu de ce nu te duci in targ la autovit pt accesorii dastea :)

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Eu nu suport autovitul...imi pare tiganeala mare si toti te intreaba ce cauti...

Mie imi place sa ma uit mult...fara sa ma intrebe fiecare...ia zi boss..vrei ceva de la mine?:))

Zi si mie tebrog cine sunt baietii de infoliaza bine?au site ceva?

Link către comentariu

Carbon systems. Stii ca ne-am intalnit odata pe strada mea? E, fix in capu strazii, vis-a-viz de spalatorie au garajul, in blocul ala nou construit.

Mda..pe mine nu ma intereseaza sa ma intrebe lumea " cu ce va servesc ?". Ba de multe ori ma duc ca am nevoie de ceva, si le spun exact ce caut si ma rezolva. Preturile sunt relativ ok..55 lei un set de capace ( diferite modele, gen OEM, cu sigla ), consumabilele sunt ok la pret, stergatoarele, sprayurile auto, brelocurile, si gasesti tot ce ai nevoie, nu doar leduri si tobe sport ; acum fiecare cu parerile lui :)) decat sa iei prin curier ceva ce nu stii cum arata..mai bine te duci si alegi, zic eu !

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Am inteles...merci mult...deocamdata m-am linistit...trebuie sa vad ce fac cu baia...am avut un moment de ratacire cu folia dar mi-am vindecat:))

Probabil o sa imi aduc aminte la anu' cand montam iar teatru acolo si tot vin in zona:)

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

post-14266-14077489996915_thumb.jpg

Bunatati de la bunica:))...pardon...Gabiwvx...:)

Azi avem treaba:)

Link către comentariu

Zi de scoruri, si o intrebare, nu mai puteai sa rectifici gaura veche cu un diametru mai mare? stiu ca ai acces usor si la strung.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pai putin peste 250 piesele...si manopera spre zero...ca ma apuc eu de ea...

Daca sapi putin in topic vezi ce am facut anul trecut...sudat bucsa aia etc...care din pacate nu a fost asa profi cum credeam...

Am zis sa nu ma mai tiganesc si sa iau baie noua si sa stau linistit...

Am invatat ca pana la urma improvizatiile sunt mai scumpe decat varianta originala...

Link către comentariu

baie de ulei ( ce marca?), garnitura si suruburi sau ai mai luat ceva?

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!