Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

are diferenta intre fata-spate? ai arcuri sport pe fata si pe spate nu sau care e faza?

Link către comentariu

Si Bora mea sta ridicata de spate - cu toate arcurile stock... Abia incarcata se "aseaza"

Link către comentariu

Si Bora mea sta ridicata de spate - cu toate arcurile stock... Abia incarcata se "aseaza"

Golfuţu meu la fel.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu mai am nimic sport pe ea..este stock..

De asta tot ezit sa pun suspensie sport...ca nu prea mi-ar conveni sa coboare fata mai mult de atat...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Stiu..de asta nici nu ma grabesc cu amortizoarele...mai trag de timp...cu toate ca e cam moale suspensia...nu prea imi place:(

Link către comentariu

la folie pe geamuri nu te-ai gandit ? cred ca ar fi un mare plus

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Eu as vrea...dar sunt prea pretentios...nu stiu daca exista ce vreau eu...si anume...fata/spate aceesai transparenta si sa fie legala:))

Link către comentariu

Pai exista, dar masina o sa arate fix ca acum. :))

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Despre asta e vorba:))

M-as baga la geamuri ionizate dar am vazut ca sunt foarte scumpe...cam 200ron bucata in dezmembrari:(

Link către comentariu

Merita si legala pe fata, ma refer la folie, te incalzeste mai putin, dar nu te arde! La mine la 50% fata si cea mai deschisa pe fata, nu m-a intrebat nimeni de acte si vreau sa zic ca e o inventie foarte buna!

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Poti pune o poza te rog sa vedem cum arata pe masina?

Link către comentariu

50% fata nu este legal.

Laurentiu, daca vrei sa pui legal, pune pe spate 50% sau 35% transparenta. mai jos deja e prea inchis (mie nu imi place).

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Spatele nu prea ma intereseaza...pe fata trebuie sa rezolv...de acolo pleaca tot:)

Daca gasesc ceva sa pun pe fata aceeasi o pun si pe spate...

Ori pun toata ori nu mai pun..dar nu e ceva urgent...prefer sa fac altceva cu banii...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Dupa ce m-a "certat " Gabi_vvx ca pompa tandem noua e scumpa si nu are rost sa o schimb...mi-am luat inima in dinti si sculele in mana si m-am apucat sa o dau jos...

Nu sunt la prima abatere deci treaba a mers relativ usor...2 suruburi cu imbus de 5 si 2 cu imbus de 6...in 15 min eram gata cu tot cu izolat zona sa nu intre praf cat las pompa in casa sa se usuce bine...

post-14266-0-48391400-1404903815_thumb.j

De data asta am insistat mai mult pe pregatirea suprafetei...am curatat absolut tot poxipolul vechi...

post-14266-0-66813600-1404903816_thumb.j

post-14266-0-76596400-1404903817_thumb.jpost-14266-0-86586200-1404903818_thumb.j

Dupa care am aplicat mai cu simt de raspundere si il voi lasa la uscat...minim 24 de ore...

post-14266-0-94127900-1404903819_thumb.jpost-14266-0-40775900-1404903814_thumb.j

Sper de data asta sa fie mai ok :(

 

Link către comentariu

carcasa e din aluminiu? nu ai luat in calcul repozitionarea supapei pe furtun si sudarea stutului?

poxipol este casant uscat, acolo sunt vibratii...probabil de aia cedeaza. 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu am mai luat in calcul nici o varianta...cea mai buna varianta era aia cu strung...dar daca nu esti tu strungar sa ti-o faci singur nu ai nici o sansa...

Toti te cred nebun si te trimit la plimbare...asa am facut cu ce am avut la indemana...sa pot face singur fara sa mai implic pe nimeni...

Carcasa nu este aluminiu pur...este un aliaj d nu stiu ce...zicea cineva pe topicul despte pompa...si sa sudezi trebuie dezmembrata...si nu garanteaza mineni ca garniturile vor etansa la refolosire...

De fapt cineva spunea ca orice garnitura este de unica folosinta...si tind sa ii dau dreptate...

Vad ca poxipolul cand se usuca se mai strange...oare daca ii mai dau un strat...prinde pe cel uscat partial?

Link către comentariu

pai stiu ca rezolvasei la strung intr-o masura. nu ai continuat?

cu poxipol, poti face un test pe altceva sa vezi daca prinde. eventual da-i un smirghel/sters cu spirt sa aiba suprafata ok

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu am mai continuat ca si la strung trebuie demontata pompa de tot...si la fel nu stiu daca dupa asta nu o sa curga...

Am zis ca nu mai continui sa dau bani pe experimente si ii pun deoparte pentru o pompa noua...dar pana atunci am zis sa mai incerc varianta asta cu poxipol...

Link către comentariu

Cu Poxipol am avut lipta baia de ulei la JTD (aka diesel) - o fisura chiar maricica - si a tinut foarte bine, la temperatura si vibratii. Ce am facut in plus (probabil degeaba) a fost sa pun un strat de poxipol, apoi staniol, apoi inca un strat de poxipol. Cand dupa niste mii de km am schimbat baia, de curiozitate am incercat sa sparg lipitura, si nu am reusit. Baia era dintr-un soi de aluminiu - ca la Golf.

 

Daca cureti si degresezi bine suprafata (eu am facut atunci cu benzina milogita de la cei ce treceau - ca toata operatiunea am facut-o pe un drum forestier in Apuseni) tine de n-are treaba.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pana la urma am refacut lipitura...imi parea stratul subtire si nu m-am riscat sa dau altul peste...am curatat din nou si am dat unul mai sanatos...

Intre timp am dat peste o "donatie"...

http://www.ebay.co.uk/itm/Vw-Bora-Silver-Rear-Bumper-/171376788867?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item27e6da4583

Problema e ca nu trimite decat la ei acolo...aveti cunostinte prin Anglia? sau este vreun forimist pe acolo sa o aresteze?:))

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Deloc nu stiti unde sa va uitati :))

Aia are ceva special :D

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!