Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

Am inteles ca cei de la firma KENT au un spray ideal ptr asa ceva.

 

NU stiu exact care este dar in 2 saptamani sunt acasa si il pot intreba pe tipul care mi-a spus, si imi aduc aminte bine  ca rezultatul era foarte apropiat de original.

 

Dar acelea sunt zgarieturi sau e vopseaua care a crapat?  ai dat cu primer ptr plastic inainte de a da cu vopsea?

 

Nemtii ar spune ca rezultatul este  suboptimal...eu spun ca se putea si mai bine dar le poti reface oricand cu o vopsea  mai specifica ptr asa ceva.

 

PS:  cred ca e vorba de Plastic Paint Antracit  uite aici catalogul http://www.kenteurope.com/de/automotive/lackreparatur.php

Modificat de Rune
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

post-14266-14035392764136_thumb.jpg

Da..asa le las...pana ma zgarie pe retina sau gasesc unele la pret bun...sau am prea mult timp liber sa ma apuc din nou de ele...dar numai dupa ce gasesc dupli color de plastic...

Link către comentariu

Nu stiu cum ai pus pozele, dar mie mi se incarca doar prima. :)

Oricum, din faptul ca a crapat rezulta ca ori n-au fost curatate bine, ori vopseaua nu e pentru plastic.

Partea buna e ca macar izolarea pictogramelor a iesit bine.  :10[1]:

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Deocamdata le las asa...cand termin cu concediul...niste revizii si altele poate iau alt set...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Hmmm...a venit seara...mi-am terminat treburile..sa facem putina lumina...

Deci...in primul rand ma saturasem de imaginea asta...post-14266-14035552344349_thumb.jpg

Plus de asta erau si foarte incomode...trebuia sa tin cu 2 degete si sa apas cu un deget...deci nu puteam da avarii foarte repede...

Acum...prostia mea a fost ca nu am insistat pe produsul care aveam feedback despre el...si anume dupli color plastic...

Am fost in vitan si l-am intrebat pe un tepar..ca om nu il pot numi daca are dupli...si a zis ca imi da ceva mai bun....spray pentru bari...special de plastic...

Tot el a spus ca nu e nevoie de primer sau altceva..dau direct...si ramane fin...

Am dat primul strat si ati vazut cum s-a crapat...dar partea urata este ca nu stiu daca se vede in poza dar nu este doar vopseaua crapata...a crapat pur si simplu cu tot cu plastic...

Grilele sunt oarecum compromise...si nu o sa mai incerc sa le refac ca se ridica costurile...alte pictograme..vopsea...diluant...smilghel...deci mult :)))

Cel mult o sa incerc un polish sa vad ce se intampla...

Asa se vad noaptea...le-am gazat putin dar sper sa rezolve timpul...

post-14266-14035560526449_thumb.jpg

post-14266-14035560816035_thumb.jpg

post-14266-14035561036242_thumb.jpg

Link către comentariu

polish se face pe lac, nu pe vopsea. si in zonele alea mici nu vad ce sa rezolvi.

de aia se cheama " bumper paint" ca are textura aia specifica.

nu ti-a raspuns Temad?

Modificat de Muale
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Ba da..mi-au spus ca produsul il gasesc in bricostore...dar nu garanteaza ca il au pe stock...

Ei nu trimit la persoana fizica dar sa ma duc in orice magazin care au de la ei si sa dau comanda prin respectivul magazin...

Oricum...am aflat de la cineva ca astea acrilice sunt pa baza de un solvent puternic...de asta mi le-a topit...

Cum ziceam...daca pot curata cu ceva pictogramele alea gazate...le las asa...nu imi mai bat capul...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu dam cu paru' ...da mai pot astepta grilele...lista e lunga:))

Link către comentariu

Decat sa dai banii pe un sparay, timp pierdut cu manopera, nu e ce trebuie, nervi, frustrari, alta manopera la curata, alti nervi, alt spray etc. mai bine astepti putin, pui bani deoparte - nu mai dai pe prostii :p , cauti un pret decent (sunt sub 100 de euro toate grilele) si gata...

Si, in functie de cum aratau cele vechi (banuiesc ca nu bine din moment ce a fost nevoie sa le vopsesti) ai si ceva mai nou in masina.

 

Ordoneaza si tu lista aia dupa prioritati si nu te mai lasa tras spre tot felul de mici chestii, nu fac decat sa te intarzie, si financiar si fizic.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pai nu...am si zis ca nu le mai revopsesc...nu mai renteaza...

O sa iau altele...dar am spus ca anul asta este dedicat pe mecanica..vin din concediu si ii fac revizia...dupa care as vrea si distributia...si sa vedem ce mai apare...poate si pompa tandem..sa mai continui?:))

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Dar eu nu mi-am luat diesel cu gandul la vreo economie...oricum nu am un stil de mers economic...

Ai sa razi..da arcuri chiar am..dar nu am vrut sa le montez pe amortizoarele astea...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Laurentiu_LWR

Si ne-am intors acasica...am terminat si cu concediu...acum o pot trage pe dreapta si sa mesteresc linistit fara sa fiu presat de ceva...

Cam atat pot spune despre masinuta..

La dus...

post-14266-14046573054384_thumb.jpgpost-14266-14046573262659_thumb.jpg

La intors...

post-14266-14046573535543_thumb.jpgpost-14266-14046573735594_thumb.jpg

Si am surprins o cifra aniversara:))

post-14266-14046574273984_thumb.jpg

Navigatie:))

post-14266-14046574781235_thumb.jpg

Per total masina s-a comportat ok...fara nici un limp mode...nu ca in anii precedenti...franare bunicica...trebuie neaparat rezolvata pompa tandem si nimic special:))

Link către comentariu

Haha!!!!!!!!! zile si astora ce-au facut noul passat de pontul cu navigatia!!!!:

 

001-vw-passat-b8-volkswagen-passat-2014-

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Da..belea...oare ei sunt atenti la curbe si la gropi sa nu o ia la vale?:))

Ps...sa stii ca nu am uitat de tine...cum prind putin liber rezolvam alea...daca mai e nevoie bineinteles:)

Link către comentariu

Sper sa scot si eu un consum ca al tau cand plec din tara, mie nu prea imi arata 6% in bord :))

 

Hai cu arcurile alea, ce mai astepti?? :D In rest e foarte frumoasa!

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

O sa scoti...daca mergi linistit...noi am fost 3 masini...si nu puteam sa ii dau in goarna ca ii pierdeam pe ceilalti care mergeau foarte legal...

O data i-am dat peste 130 sa vad daca ia limp sau altceva...in rest am mers linistit...

Tu o sa mergi foarte mult cu pilotul....si o sa scoti un consum ok...

Drum bun iti doresc...si sa ai ulei de completat...la cat mergi :)

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Depinde cum stai cu nivelul...si cat de mancaciasa e...a mea mai si pierde pe la surub...de asta sunt asa panicos cu uleiul:))

Cat despre arcuri...:)) ca la oreo...nu cred ca sunt inca pregatit :))

Link către comentariu

Buna asta cu oreo :))

 

Mie imi mananca de la schimb la schimb cam 500ml,600 poate. Nu cred ca o sa imi manance toti 800ml, daca e...bagam ulei OMV :))

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!