Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

.....mama lui de pitic

Modificat de Rune
Link către comentariu

buretele sigur are un rol, altfel nu se oboseau sa il puna.

rol de etansare cu siguranta nu are.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

De filtrare cred ca are...sa nu traga praf cand deschide valva...

Link către comentariu

eu zic sa vezi cine face problema. apoi faci lista cu tot ce are legatura cu "cine" si verifici.

traseu vacuum, valve, rulmenti, piulite.

dar mai bine sa testezi ca daca stai si cumperi fiecare piesa....

oricum e dubios de greu de identificat. in ultima instanta o lasi unui service "cu acte" si le spui sa o rezolve :) macar asa dai bani pe manopera dar cand o iei ori e ok ori ii pui sa mai incerce pe banii lor.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Ti-am zis ce m-a incantat la valva...ca e noua si ca era la pret de SH...

Valva mea functioneaza...dar totusi merge pe 11 anisori...nu cred ca o mai ducea mult...si nu strica o piesa noua :))

In teorie stiu ce are masina...insuficienta de vacuum...datorita stutz-ului...dar vreau sa il rezolv profi...si trebuie sa imi fac curaj sa caut un strugar bun...

De service-uri nu prea vreau sa aud...

Link către comentariu

Daca vorbesti de stutzu ala gros de la pompa de vacuum, se rezolva prin lipirea lui, asa mi-a facut mie la service si nu am mai avut probleme.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Stiu...dar mie mi-a cedat lipitura...si de data asta vreau sa fac ceva pe filet...sa nu mai am probleme in veci...

Link către comentariu

Eu il am lipit cam de 2 ani si vad ca rezista, dar e mai rezistent cum zici tu.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

La o asa vreme...nu poti sa te abtii sa faci ceva la masina:))

Am revenit la kit-ul cu flansa pentru furtun...deja incepuse sa faca si asta pe nebunul...

post-14266-0-80631500-1399027698_thumb.j

Link către comentariu

Frumoasa miscarea, cat a costat, eu nu am gasit numi cu vreo 17€ si mi sa parut mult ptr ce ii ... eu nu am inca probleme mari de cand am schimbat O-ringurile.

In legatura cu stutul de la pompa de facum, eu nu m-am complicat cu 250 lei am luat una SH dar foarte buna de pe un passat din 2004 si nu mai am probleme. Daca te intereseaza dami un PM si iti dau nr, cred ca o mai ramas ceva bun.

Have a good time

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Merci...kit-ul nu m-a costat nimic...mi l-a facut un coleg de munca...in vremea in care aveam cu ce :))

Cat despre pompa...azi mi-am facut niste prieteni noi...si cred ca reusesc sa o fac cum am eu in cap...cu filet si etc...si imi fac damblaua:D

Pompele SH...sunt ca la loterie...nu stii cat de bune sunt...plus ca...nu are nici un farmec...iei una sh/noua si gata...

Sunt genul de om care imi place sa experimentez...si sa nu schimb ceva pana nu incerc sa il repar...iar cum este in cazul de fata...ii aduc o imbunatatire...daca imi iese :))

Link către comentariu

Intaleg ce zici, asa eram si eu da nu mai am rabdare, oricum urmaresc cu atentie topicul tau. Interesant colierul.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Jucarii pentru copii...:D

Stiu ca multi o considera o porcarie...dar nu am putut refuza oferta:))

post-14266-13994052957426_thumb.jpg

Acum sa ma apuc de setari...ca are o galagie...am cumparat versiunea pro de la torque :)

Link către comentariu
redline1619

Daca e utila, nu cred ca o poti numi porcarie :D

Link către comentariu

Laurentiu merge numai la masini diesel care suporta OBD  adica de la  2004 in sus!  la benzine merge la masini mai noi de 2001

 

 

Ross Tech au scos si ei ptr VCDS   dar e ceva mai scump...

Modificat de Rune
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Cum adica ...care suporta OBD...si a mea are mufa OBD...sau la ce te referi?

Link către comentariu
mihai.onu94

Ai testat-o sa vezi daca merge pe masina? La mine nu a mers din păcate, nu reuseste sa se conecteze la ecu...

Link către comentariu

 LA dieseluri pana in 2004 se faca testul de gaze dupa metoda opacitatii, la masinile de dupa 2004  ai trecut testu daca EDC nu are nici o eroare stocata ( e vorba numai de erori ce au de a face cu noxele)  de aceea  OBD2  adica On Bord Diagnose.

 

Mufa ramane identica inainte si dupa 2004.

 

Tu ptr masina ta ai nevoie de cablu VCDS  HEX   sau  HEX CAN

Modificat de Rune
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Multumesc pentru info....sincer nu am probat-o...doar am instalat softul...

Cablu intr-adevar ...am HEX-CAN...

Link către comentariu

ptr modelul tau este indeajuns HEX, dar apoi la urmatoarele ( dupa 2004) unde apare EDC 16 iti trebuie CAN.

 

Deci  scula sa nu crezi ca daca nu merge pe masina ta e stricata , nu in nici un caz, o probezi pe o masina mai noua si vei vedea ca merce perfect, e foarte utila daca vrei sa urmaresti anumite valoari, temp ulei, pres turbo  deci lucruri ce nu le ai in bord, poti citi eroei, poti sterge erori, deci chestii mici... dar daca vrei sa faci diagnoza la VW atunci VCDS ul ramane baza, ptr privati.

 

Si la urma urmei costa un nimic, pe ebay o gasesti si pe 6 euro.

 

Testare placuta!

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Asta si vroiam sa urmaresc sorin...temperaturi...presiuni...asa la vrajeala si la drum lung....nu sa ma apuc de diagnoza...

Pentru lucruri serioase am cablu...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Le....m-am mai linistit...la mine se conecteaza la ECU...asa zice:))

Cand ajung acasa o butonez sa vad ce imi arata si ce nu...

post-14266-13994404936157_thumb.jpgpost-14266-13994405047861_thumb.jpg

Link către comentariu

la mine am incercat o chestie d-asta si nu mergea

Link către comentariu

Am vazut si eu pe eBay cu 18€ prin bluthoot (ceva mai serios decat cele la8€), deci concluzia, merita/functioneaza?

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Gata...probat testat...concluzia...nu merita :)) doar daca ai prea multi bani si te incanta gadget-urile...

Dupa ce aseara am stat o gramada sa imi configurez pagini...ceasuri...aranjamente in pagina si tot...pagina cu presiuni...pagina cu temperaturi etc...cand m-am dus cu ea la masina...imi arata doar cateva porcarii :))

 

post-14266-0-17962500-1399486725_thumb.j

Nu stiu de ce spuneti ca la voi nu a mers...sau ce intelegeti prin nu a mers...nu a mers deloc?nu arata nici macar RPM?

post-14266-0-50265300-1399486839_thumb.j

Tras de par mi-am facut 3 pagini...

post-14266-0-56474100-1399486853_thumb.p

post-14266-0-25844300-1399486854_thumb.p

post-14266-0-90620300-1399486854_thumb.p

Astept erori...sa vedem ce putem sterge...

Drumuri bune :)

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!