Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

Nici chiar. Un alh de 90 de cai mai zici. Eu care sunt familiarizat cu motorul lui spun ca e aproape imposibil sa scoti un consum ca ala. Nu generaliza motoarele diesel.

Link către comentariu

Mie sub 10l/100km in oras nu imi scade in oras pe timp de zi, nici pana acum nu am reusit sa fac testul la plin.

Link către comentariu

Rudi

Eu am pe Sharan un AUY de 115 cp, deci AUY este predecesorul ASZ ului deci cred ca v a fi dificil sa ma convingi.

Modificat de Rune
Link către comentariu

Poate. Dar stiu ce zic. Si pe BC lui Muale am vazut niste cifre mai mici decat la mine si el are 116 cp. Din cate am vazut eu, Laur nici nu prea merge "lejer", iar in comparatie cu aglomeratia din Bucuresti, pe care o subestimezi, poti obtine astfel de cifre. Intr-adevar, ale lui un pic cam mari, mie unul nu imi trece de 10 indiferent de situatie (mers/aglomeratie/motor rece etc)

Link către comentariu

inseamna ca s-a "decalibrat" consumul din bord, nu mai arata realitatea

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu cred ca s-a decalibrat nimic...atat consuma...si nu ma feresc pentru ca nu o am la vanzare...

Sunt constient ca am niste probleme care afecteaza si consumul...dar merg prea putin sa ma afecteze

Sorin...nu evit realitatea...dar sunt cam full cu munca...adica am plecat atunci si am venit acum...si e duminica...

In acelasi timp nu ma feresc ca am vcds dar nu am baterie la laptop...merge doar bagat in priza...deci mai greu cu log-urile:))

Ma indrept cu pasi mari sa imi iau un vacuummetru...si atunci poate o sa am alta tragere de inima sa investighez...ca am cu ce...

Cum zicea si Rudi..nu ammun stil de mers la consum...

Toni...cerceteaza si nu crede:))auzi la el...5.5 =))

Link către comentariu

Toni se ia dupa anunturile de vanzare sau masinile care circula in orase cu un singur semafor :)

In conditii bune se face si consumul ala

Era un sarcasm la miturile urbane care circula despre diesel-uri. Taica-meu are un ALH iar in afara orasului ia cam 5-5.5 la mers normal, deci imi este foarte clar ca un ASZ sau orice cu mai multi cai nu poate sa ia 6 in oras, mai ales Bucuresti.

Asa si a mea scoate sub 10 in oras, daca merg noaptea si prind toate semafoarele pe verde, dar nu e deloc relevant :)

 

Scuze de offtopic, carry on :)

Link către comentariu

despre consum discutam in alt topic.

consumul e influentat de multi factori, dezbatuti tot acolo.

Link către comentariu

In acelasi timp nu ma feresc ca am vcds dar nu am baterie la laptop...merge doar bagat in priza...deci mai greu cu log-urile:))

 

de ce nu ai zis, rezolvam noi...

Link către comentariu

Laurentiu,

Cred ca data viitoare cand vreau un log de la masina ta am sa vorbesc cu Muale.

O intrebatre Voi aveti curajul sa curatati un turbo, si apoi sa il reglati, sau ptr asa ceva mergeti la cineva?

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Noi mesterim la ele...dar nu asa adanc...plus ca nu avem conditii de dat jos turbo...scule poate gasim...dar rampe....elevatoare..mai greu:P

Link către comentariu

Eu ptr chestii mici , si turbo intra la chastii mici, am cumparat 2 rampe lungi de 1 m si inalte de 30 cm.

Clar nu e ca lift, dar indeajuns ptr un hobby mecanic.

Cea mai dificila chestie la demontarea /curatarea turboului este demontarea conductei de tur a uleiului, si o singura piesa o poti pune pe dos.

In principiu o chestie simpla.

Reglarea e putin o chestie ptr cei cu rabdare, dar cunostinte necesare: sa ai notiuni de baza cu VCDS ul, sa stii sa infiletezi desfiletezi, blochezi un surub cu contra piulita.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Rampe dalea ma tot chinui si eu sa imi fac...imi par foarte folositoare

30cm inaltime sunt indeajuns?

Link către comentariu

Daca 30 cm nu sunt indeajuns mai urcam putin, dar sa stii ca si alea de 30  cu o sanie pe roti sunt mai mult decat ai nevoie.

 

 

preturile difera enorm  astea sunt ptr 87 Euro  dar am vazut si ptr 170.

 

Si daca nu esti multumit atunci mergem mai departe cu acest model:

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu

Eu vreau sa-mi fac ceva similar cu cele de mai jos, dar nu la fel de inalte. 10-15cm cred ca imi ajung. De cand am pus pragurile nu pot sa mai bag cricul hidraulic :(

Cele din imagine ajung la vreo 30cm maxim si mi se par super usor de construit.

 

6118688310_a94cf7a949_b.jpg

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Sunt super usor de comstruit dar nu sunt mobile...eu vreau ceva ieftin si mobil...adica sa le pot pune in portbagaj...sa le montez acasa in parcare sau la depozit in Sema...

Ce imi arati tu Sorin...depasesc bugetul propus...

Fiare am deja..imi trebuie doar un nea Gica sudorica sa minle sudeze la un pret ok...

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Hmmm...azi am prins o zi libera...si cum m-am obisnuit prea mult l-a munca...m-a apucat plictiseala in casa :))

Cum ploua torential...m-am gandit sa dau jos carbonul de pe grile...

post-14266-0-73669200-1398870080_thumb.jpost-14266-0-97033200-1398870081_thumb.j

Din pacate colantul s-a luat si si vopseaua aia ramanand asa :(

post-14266-0-91973200-1398870082_thumb.j

Am luat frumos feonul si un cutter si cu rabdare am ajuns sa le fac asa...

post-14266-0-87981400-1398870079_thumb.j

Acum...urmeaza planul de reconditionare si am 2 variante...esec sau succes...

Esecul consta in pierderea pictogramelor luminate...sa dau cu vopsea neagra peste tot... :(

Succesul...hmmm...sa iasa ca noi 

Planul meu este sa vectorizez pictograma asta si sa ma duc cu ea la un centru de facut folii telefoane si sa imi faca cateva astfel de pictoframe din folie transparenta de telefon...

post-14266-0-80326800-1398870225_thumb.j

Asta sa o lipesc peste grile si sa dau cateva straturi de vopsea...negru lucios...negru mat...sau chiar argintiu ...dupa care dezlipesc folia si ramane pictograma iluminata 

Simplu nu? :))

Link către comentariu

Simplu...depinde de noroc.

Oare cand le vopses ei la mama lor cum se procedeaza?

Stiu eu pe cineva cu cutter laser (taie folii pt orice display).

Link către comentariu

Pune-i o intrebare daca poate face pictograma aia...astept sa imi faca un coleg vectorizarea daca nu o poate face prietenul tau...

Link către comentariu

Stiu pe cineva...nu e prieten, doar stiu ca are laserul. Mi-a taiat niste folii. E prin Berceni, vb cu el. Daca e iti dau datele pe pm, are firma de accesorii gsm.

Trebuie vectorizata, oricum..

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Merci frumos...mi-a facut si colegul meu un .eps si un .dxf...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Azi am marit stock-ul de piese schimbate degeaba...se adauga un N239 :))

post-14266-0-12889600-1398947226_thumb.j

Intamplarea a fost sa il gasesc la un pret bun..nou...si cum aveam un pitic pe creier care imi tot spunea...''daca e de la aia...de unde stii ca e buna...etc..." am zis sa ma risc...

Diferenta dintre cele doua ar fi doar asta...care a si alimentat piticul...:))

post-14266-0-71884800-1398947226_thumb.j

Am crezut ca acel buretel are vre-un rol...

Plusuri...am o piesa noua pe masina...am luat-o la un pret ok...am omorat piticul si am eliminat o banuiala mai veche

Minusuri...masina merge la fel :))

 

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!