Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

E grav cu pasiunea asta .....

 

UIte  pana acum  mai cateva zile, ma lua cu groaza cand ma gandeam la rulmenti... e si cum cel de sus e atent mi-a bagat o sarma intre bile... si mi-am cumparat o presa care a costat 54 de euro.

 

Pot sa va spun ca schimbarea rulmentilor a fost o placere.

Modificat de Rune
Link către comentariu

Eu am gasit ieftin un set de imbusuri foarte buna la Lidl. Au si cap oblic ptr pozitii ciudate. Nu au calitatea yato dar pentru self service sunt suficiente.

Modificat de pronet
Link către comentariu

cea mai ciudata pozitie la suruburi este la  2 suruburi M6 de la baia de ulei, sunt suruburile de langa volant, si daca nu ai imbus  din ala cum ai tu distrugi filetul imediat.

Link către comentariu

Da...stiu de care spui...acolo am rupt un imbus de la Bahco:(

Acum realizez prin cate am trecut cu masina asta:))

Link către comentariu

:)) sunt in otopeni..montez un concert...si mai pe seara il demontez...te bagi?da nu ne ajuta sculele astea:-))

Link către comentariu

Trusa respectiva cat a costat? si de unde? am si eu nevoie de o trusa, mai ales ca nu am cu ce sa dau jos aparatorile de plastic de la aripi sa curat de frunze/noroi pe acolo.

Link către comentariu

71 ron a costat...de pe magazinulcuscule.ro sau ceva de genu..

Dar pentru ce vrei tu orienteaza-te la ceva mai mic...astea sunt pentru clichet 1/2....niste biti pentru 1/4 ar fi ok...sa nu ai parghia prea mare sa strangi ca nebunu :)

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
Laurentiu_LWR

Pam pam :D

post-14266-0-57339900-1395478453_thumb.jpost-14266-0-35967500-1395478452_thumb.j

Nu aveam in plan dar s-a ivit ocazia si cica e bine sa profiti in viata :))

Intre timp au venit si placutele (ATE normale)...extractoarele de suruburi rupte...aveam ambele suruburi de ghidaj al discului rupte...si cred ca saptamana viitoare ma apuc de treaba...

Schimb fanele pe fata si pe spate trec la arcurile normala...si bineinteles trec si eu la rotile de vara...

Si ultimele poze cu roti de iarna :P

post-14266-0-03052000-1395478762_thumb.j

post-14266-0-77960400-1395478764_thumb.jpost-14266-0-28526000-1395478763_thumb.j

Link către comentariu

trebuia sa dai un claxon, eram la masina.

deci la frane mergi pe discuri power disc si placute standard...

sunt 22 grade la amiaza, pune anvelopele de vara de acum.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Le pun dupa ce schimb franele...sa nu o ridic pe cric de multe ori :))

Am ales discuri power disc si placute standard ca la cat merg eu...char nu o sa realizez ca le mananca repede :))

Oricum rotile le am in Sema...as fi avut timp sa schimb franele dar nu am bormasina cu acumulator...deci tot in Sema tre sa ajung...

Link către comentariu

are rau de inaltime de la cric.

ai luat burghiu? s-ar putea sa iti aduc eu curentul jos si o facem aici.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu are rau...dar evit sa o ridic de prea multe ori ca e putin stramba buza aia de la prag...unde prinde cricul...

Am burghiu...punctator mai am nevoie...si curent...faci rost ?:D

Link către comentariu

25m ajung pana unde trebuie. daca nu la tine, sigur merge la mine in fata.

toba o pui tot saptamana viitoare?

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Toba nu...tre sa imi fac un plan de atac...cred ca dau fusta jos..si ma duc cu toba la sudat...sa fie pe pozitie sa vad cat decupez din fusta cand o pun la loc...

Link către comentariu

O strangem rotile cu cheia dinamometrica...Bravo  asa trebuie.

 

Laurentiu daca ai posibilitatea sa sablezi toba si apoi sa ii dai o vopsea rezistanta la temperatura ii prelungesti viata , deoarece la TDi  tobele se duc mereu de la exterior spre interior, si cum se vede in poze are ceva inceput de rugina.

 

Spor la treaba!

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Dinamometrica am luat-o dupa ce am rupt surubul la baie...am zis ca sunt prea puternic si am nevoie de asa ceva...:))

Mi se trage de la munca...la electrica strang in tablou tare...sa fie contact perfect :D

Nu prea am posibilitatea sa o sablez decat cu bani...si este investitia cam mare...toba este de pe un 1.8T daca zici ca tobele de diesel au probleme :))

Merci

Link către comentariu

Cel putin curata cu peria de sarma, aduce si asta ceva.

 

Nu nu toate tobele au probleme deoarece intra la consumabile.....

 

La tobe e cam asa, cele de la benzina ruginesc de la interior spre exterior , deoarece la benzina lipseste stratul de calamina depus la interior, si astfel  datorita condensului  lipsa protectiei  temperatura mai ridicata , scurteaza viata unei tobe pe masinile cu benzina.

La diesel  rezista mai mult deoarece la interior are depus un strat de calamina/funingine( la noile CR cu DPF se schimba treaba putin) care respinge apa, temperatura mai mica si condensul mai redus lungesc viata tobei , dar la diesel  rugina  distruge toba de la exterior spre interior, deci daca o curati pe cat posibil de rugina si apoi ii dai un strat de vopsea ( bronzul de soba e ideal si nu e scump) vei prelungi viata tobei garantat.

 

DAr la baia de ulei ai rupt suruburile care vin langa volant .. Nu? daca e asa  trebuie sa stii ca suruburile alea au un alt tric.

 

Pa Pa

Link către comentariu

Ai activitate zilele astea :))

 

cum adica treci la arcurile normale? sau normala cum ai zis :D

 

Toba e sport?

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

@ Rune...am rupt busonul de golire...si am fost nevoit sa dau baia jos...si am luat dinamometrica pentru suruburile ei cand am pus-o la loc...

Suruburile de langa volant 2 au intrat ok si al 3-lea mai greu...dar nu am fortat...l-am lasat asa ca la cum e "capsata" cred ca merea si fara el...

Ce trick au?

@Redline...pe spate am arcurile de la tine...si vreau sa le dau jos sa le curat si eventual sa le vopsesc:)

Toba nu stiu daca e sport...e toba originala a lui dudyyxx...

Am luat-o pentru tips-uri  :D

Link către comentariu

pune repede toba ca o sa se schimbe aspectul.si ca idee,face si aia umpic de zgomot

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Daca se prindea in suruburi era deja pusa :))

Sa vad saptamana viitoare ce timp si bani am...sa ma intersez si cat e montajul...

Cat despre zgomot...cat de rau poate sa fie :)) e diesel...sunt obisnuit cu galagia :D

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!