Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

Noup...intra la vanzare:)) s-a decis soarta lor...daca ma apuc sa le modific nu cred ca le dau de cap si pierd si ultima speranta de a mai lua ceva pe ele:))

Link către comentariu

Corect. .mai bine niste amortizoare motorizate :))

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Link către comentariu

Of...ce iti place sa faci experiente pe banii si pe nervi tai...

Mai verificat treaba cu arcurile auxiliare de care ti-am pomenit eu....si vezi distanta care ramane cand inchizi portbagajul (distanta tija si baza amortizor portbagaj).

Link către comentariu

Pe bani da...pe nervi nicidecum...poate timpul...a durat 15 min sa fac proba :))

Nu mai verific nimic...am vrut sa incerc varianta simpla...si daca nu a mers nu tin neaparat sa fac ceva pentru asta :))

Link către comentariu

deci pasagerii vor trebui sa puna mana sa deschida portbagajul singuri, folosind manerul  :(

Link către comentariu

Ce iti mai place mistoul :))

Da din pacate nu am cum sa le pun la dispozitie confortul acesta...oricum...arata frumos sa deschizi portbagajul din masina...si pana ajungeai la el sa fie deja sus...fitza :))

Pana la urma o sa imi iau A8 si am terminat povestea :))

Dar...tu avand variant...s-ar putea sa mearga la tine...iti mai iei si amortizoare si gata :))

Link către comentariu

la mine e mult de ridicat...

A8 sa fie electric, ridici/cobori cu motorase.

 

eu intai sa iau amortizoare bune, sa nu imi sparg capul la iarna cu astea care nu mai ridica.

vreau sa pun un buton  sa pot deschide din portbagaj, hayonul. dar pt asta trebuie buton legat la manerul ala cu contact in el, nimic complicat

Link către comentariu

O fi mai mult de ridicat....dar la tine este amortizorul direct intre caroserie si haion..pe cand la mine sunt niste pargii...si alea strica treaba... ingreuneaza situatia...e vorba de unghiuri...la mine amortizorul lucreaza abia dupa ce deschizi un sfert portbagajul...pe cand la tine fiind direct s-ar putea sa mearga...

Da oricum tu consideri ca e inutila chestia asta :))

Link către comentariu

Se pare ca ai ajuns sa te plictisesti daca iti pui problema confortului pasagerului care nu trebuie sa mai deschida portbagajul cu propria manutza... :10[1]:

 

Gandeste-te mai bine la chestii cu adevarat utile, si viabile. Niste lumini ambientale, o oglinda antiorbire, de ce nu un climatronic... 

Link către comentariu

Ce vezi util la luminile ambientale?Nu gasesti pedalele daca nu sunt luminate? sau te uiti daca mai sunt toate acolo cand te urci in masina?:))

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu

Da, eu sunt mai retard un pic, si imi trebuie lumina sa gasesc pedalele... multumesc

 

Ma refeream la ambientale pe plafon(iera) si la manerele usi, dar in fine...

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Stai frate ce esti asa suparacios...nu a fost cu intentie sa te jignesc...nu stiu de unde ai inteles asta...

Ambientale pe plafon nu am deja?...ce sa le mai fac?manerele usilor da...suna bine...

Link către comentariu

ambientale pe plafon nu ai deja. ai lumini de citit. el se refera la alea rosii, cum am eu. (plafoniera W8, gen)

in manere fac si eu , spui cand vrei sa ne apucam


O fi mai mult de ridicat....dar la tine este amortizorul direct intre caroserie si haion..pe cand la mine sunt niste pargii...si alea strica treaba... ingreuneaza situatia...e vorba de unghiuri...la mine amortizorul lucreaza abia dupa ce deschizi un sfert portbagajul...pe cand la tine fiind direct s-ar putea sa mearga...

Da oricum tu consideri ca e inutila chestia asta :))

si la mine e vb de unghiul de aplicare al fortei amortizorului... pana nu se ridica putin nu are ce sa impinga, vectorul fortei e in acelasi plan cu balamaua si pe directie opusa.

ca sa mearga la mine trebuie amortizoare mai puternice si ceva sa arunce hayonul vreo 30 cm macar.


Cam asa ceva (dar rotita)
post-66542-13837494328373_thumb.jpg

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk
 

Modificat de Muale
Link către comentariu

Ok..cum zici tu...nu iti mai zic nimic...cine stie ce mai intelegi si tu...

Link către comentariu

Am inteles perfect, doar ca la mine trebuie mult modificat sa am hayon ridicat la buton.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

Laurentiu, chiar tu ziceai ca ai pus optiuni ieftine dar de efect..si luminile ambientale mi se par si mie de efect  :icon_thumleft:  cel putin la pedalier si manere..eu mi-am pus la pedalier, rosii ( in ton cu bordul - seat ) si mi se pare super..se aprind odata cu plafoniera, cand pun contactul se sting treptat, arata frumos intr`un cuvant si m-au costat 50 lei ( 40 lei - 1 metru  banda led dalea puternice + 10 lei cablu de boxe ) ; cu siguranta tu o sa te pricepi la legaturi, deci manopera iti va iesi gratis ;)

Link către comentariu

Stii care e problema cu ledu-rile astea...ca am vazut la Muale cate figuri fac...se sting se aprind raman stinse etc...si chiar nu ma atrag...dar fiecare cu placerile lui:P

Link către comentariu

Aici pot fi 2 probleme : 1. problema cu banda de leduri ( eu cand mi-am pus acum 2-3 saptamani, am avut "norocul" sa nimeresc un lot de banda defect...dupa ce le-am montat, palpaiau intermitent unele din ele dupa ce se incalzeau sau figuri dastea...si m-am dus inapoi cu ele, si  am pus`o sa le probeze pe toate ; si surpriza..tot lotul de banda facea asa...asa ca m-am certat putin cu vanzatoarea din autovit si mi-a dat dastea scumpe si puternice, care sunt 40 lei / metru ; alealalte erau 20 lei/ metru, insa pusesem pe ibiza veche si aproape un an nu au avut probleme..si le aveam puse pe buton, deci mergeau destul de mult )  

2. nu s-au facut bine legaturile...

Da, cum crezi tu, insa mie mi se pare ceva de efect :) si poti lua o culoarea care tinde spre original ( galben ) sau alb daca ai in plafoniera, etc ; alegerea e a ta ;)

Link către comentariu

Banda dasta zici?am ceva prin casa...

post-14266-13837536975275_thumb.jpg

As pune doar in fata..sa scap de gura voastra...:-)) dar asta dupa ce termin cu vopsitul:-P

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Link către comentariu

La mine fac figuri de la modulul comfort (cred).

Legi pe plafoniera sau in lampa usilor, cum am eu. Fiecare are avantaje si dezavantaje, depinde cum iti place.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

Crezi...deci nu stii exact..:))

Daca e sa le pun le-as lega in plafoniera...pe acelasi circuit cu lampile acelea stanga/dreapta...si in acelasi timp sa le pot aprinde independent stanga fata de dreapta..

Sent from Lwr-itza using Tapatalk

Link către comentariu

Laure...na ma sa iti fac in ciuda. :lol:

Vezi ca ala cu Cielo are si cainele montat la deschiderea portbagajului....cand apesi telecomanda ..latra cainili. :lol:

Mai sapa dupa solutii...imposibil sa nu gasesti una. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=0hn45XLXqS8http://www.youtube.com/watch?v=cx-UU9orPxg

Vezi nepotele....ce ti-am spus eu in legatura cu arcurile alea......

Daca a reusit ala cu E39 care apr portbagajul greu...imposibil sa nu reusesti si tu.

Link către comentariu

cred, pt ca nu am remediat problema. sigur nu e de la lampa in sine ci de la cine alimenteaza.

 

Cielo, tata! Tehnologie coreeana si 2 arcuri de pat pliant. Nu poti compara cu Bora :))

La tine posibil sa mearga cu arcuri puse pe amortizoare plus un actuator care sa fie alimentat imediat dupa deblocare.

Modificat de Muale
Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!