Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

Laurentiu_LWR

Ce sa zica Gabi..merge...cu cat e mai innorat/frig afara cu atat merge mai bine :D

Vali...nu stiu daca mai e ceva de zis...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Da Gabi...serios...e ok turbina...si nu glumeam...cu cat e mai innorat/frig afara cu atat trage mai bine :)

 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Laurentiu_LWR

Salutare...am reusit in sfarsit sa rezolv si cu softul...rezultatul fiind 171 hp si 392NM

20170404_154430.thumb.jpg.c1f63b80163f030d7ead53d288085ff1.jpg

Aici este stock vs stage 1reactualizat

20170404_194451.thumb.jpg.51b46ac6a4b0efb4f2414c811ab7fef5.jpg

 

Iar aici stage 1 cu turbina veche vs cea noua

20170404_194430.thumb.jpg.2188a392da38b9a82f425708a3aa53f3.jpg

 

 

Si cum mai sunt si rele in viata asta...in drumul spre TCM am fost implicat intr-un mic incident in trafic...rezultand urmatoarele...

20170404_115027.thumb.jpg.a8a7ea17d158c255e9ae50ce777d52d8.jpg20170404_185701.thumb.jpg.198ceb889413720371268d23f393b6a8.jpg20170404_185649.thumb.jpg.4e2672ffcd7f427c9c7975b10d5a54bd.jpg20170404_185639.thumb.jpg.4917fb95bb1550dfbf01dea6f309d4eb.jpg

 

Link către comentariu

Super cu softul ala si turbina aia! Multi km fara probleme...dar nu pot sa cred ca tocmai ai patit la masina !  Cum s-a intamplat? Sper ca o vei putea face pe asigurarea altuia... 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Am uitat sa pecizez...masina trebuie reparata pe asigurarea celuilalt...Groupama mai exact :)

Link către comentariu

Imi pare rau de eveniment dar cu Groupama e ok. :)

Valorile alea arata foarte promitator. :emthup:

Link către comentariu

Imi pare foarte rau de patanie, sper sa se rezolve bine. 

Legat de upgrade-ul de putere, cand ai zis "ceva mai performant decat arl stock", ma asteptam la un minimum de 180, sa macar mai aproape. Acum nu stiu mai multe detalii si circumstante. Adica upgrade turbo pt un plus de 10 cai, nu mi se pare tocmai rentabil. Nu vreau sa mi-o iei in nume de rau, sunt sigur ca se simte foarte bine puterea in plus, dar oare se poate mai bine? 

Consumul cum e acum?

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Vezi unde repari masina...negru e pretentios.

Modificat de nemtzalau
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Bineinteles ca se poate mai bine...de fapt turbina poate mai mult...dar nu am vrut eu sa scot din ea tot ce se poate...

Nu stiu daca am specificat pe undeva...dar 170 a fost target-ul meu...atat am cerut eu...nu s-a scos tot ce se putea din masina si atat a iesit:)

Am vrut sa mearga oarecum relaxata la puterea asta...nu sa fie folosita la capacitate maxima...

Consider ca 170 cai este o putere de bun simt...care nu solicita foarte mult ambreiajul si franele...pe langa asta...sa nu uitam ca intercooler-ul este inca cel stock...

Link către comentariu

Cu injectoare mai mari trecea de 200. 

E foarte bine cum ai gandit problema. Probabil merge mult mai "relaxata" decat cea veche fiind mai mare si bineinteles mai noua. 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu vreau sa dezvoltam prea mult discutia pe subiectul injectoare...dar va "provoc" sa comparati codurile injectoarelor ASZ vs ARL...si s-ar putea sa aveti o surpriza :P

Link către comentariu

Nu treci de 200 fara IC si fara traseu de admisie, pt. ca nu prea tin clemele de la tubulatura.

Link către comentariu

oho, 170 cai :)

cand am vazut pozele cu tgamponarea am zis ca tot caii sunt de vina.

sper sa nu ai probleme cu Groupama. ai de schimbat sau doar de vopsit?

Link către comentariu

Cam putin doar 10 cai, insa vorba ta - e mai relaxata.

Daca tot asz e un soi de arl downgradat, sau arl e asz upgradat (niciodata n-am stiut care a fost primul, oul sau gaina) - ma gandesc ca ai putea sa iti pui fmic cu traseu oem de arl. Mi se pare un traseu mult mai "curat" fata de setupurile aftermarket, si pentru ce vrei tu este arhisuficient.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu stiu de ce calculati doar 10 cai...practic noua turbina merge cu +40 cai...

E prea multa bataie de cap cu traseul de ARL...trebuie schimbat tot blocul de radiatoare...pe langa asta...sistemul de cuplare imi pare un minus...

Link către comentariu

Am calculat astia 10 cai pe care ii da turbo nou, de la 160 soft pe turbo original pana la 170 cu soft pe turbo nou :D 

Link către comentariu

Si eu la fel am calculat :)

Clemele alea sunt destul de cretine, e drept - insa istoria arata ca nu te-au biruit pe tine nici in trecut clemele de traseul de turbo de vw :)

Link către comentariu

a castigat de la 130 la 170.

daca nu alergi dupa cifre, las-o asa sa nu o exploatezi fortat sa pice alte alea.

Link către comentariu

Sa ii alergi sanatos si fara incindente :icon_thumright:

Nu pica nimic, stai linistit Laure...ca idee, ambreiajul de ASZ/ARL tine fara probleme 210 cai si 450+ NM atat timp cat NU ii da o "caruta" de cuplu la ture pana in 2000 rpm

Link către comentariu

E foarte ok la 170cp. Cu 200 deja masina e prea agresiva pentru daily use.

Legat de incident, negrul iese incomparabil mai usor decat culorile/nuantele mai deschise. Cu conditia sa fie pregatita perfect suprafata. Grija doar cand preiei masina, ca deja toti au tendinta de-a fushari lucrarea, mai ales daca-i pe asigurare.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Asa ma gandesc si eu...mai ales ca traficul din buc este cum este...

75% din traseul meu zilnic este bara la bara...de asta nici nu pot spune nimic de consum...

Luni ma duc la constatare...sa vedem ce se intampla...

Planul meu e sa o fac in regie proprie...dar asta depinde si de suma...

Link către comentariu

Am fost ieri de am facut constatarea...

Asa arata...cu mentiunea ca service-ul are ultimul cuvant...gen daca ei considera ca usa fata trebuie inlocuita sa le spuna cat costa :))

IMG-20170410-WA0000.thumb.jpeg.f9e8536cc339bbad9855bcff57e1dc2d.jpeg

Mi s-au parut foarte relexati...mai ales ca mi-au zis sa o repara unde vreau...si sa le duc factura...

Am facut si o cerere de regie proprie...sa vedem ce suma dau ei...dar daca nu ma multumeste o bag in service...evential la PBN daca suma e prea mica...sa vada si ei diferenta intre cat costa si cat ofera...

Azi mi-a venit si jucaria comandata de ziua mea...ceas boost :D

20170411_140551.thumb.jpg.167870434890459e7d1e502c80d8ead9.jpg

Acum intervine dilema unde sa il montez...pe stalp...unde ar fi cel mai vizibil.. sau in sertarul de depozitare...

In sertar ar fi mai discret si mai usor de incadrat...dar nu este in campul vizual direct :))

20170411_135839.thumb.jpg.97e143fa4f7de92fcd6fd802a9bcf06e.jpg20170411_135940.thumb.jpg.1537ebd86ca7ab85f0581ffd136d16bd.jpg

 

Link către comentariu

Arata bine devizul cu putin efort poate o revopsesti pe toata  :rolleyes:  sau macar toata partea stanga ^_^   just my 2cents. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!