Jump to content

Cu cat combustibil ai voie sa treci granita?


st3reo
 Share

Postare recomandată

Salutare,

In curand intentionez sa fac un drum cu masina spre vestul Europei. Asta ar fi pentru prima data cand ies din tara cu masina si evident nu cunosc deloc drumul. Intentionez sa iau cu mine intr-o canistra ceva combustibil de rezerva (ma gandeam la 5 sau 10 litri) pentru ca as prefera sa nu am placerea de a ramane amanet in mijlocul autostrazii pe cine stie unde, cum de altfel am auzit destule povesti :D

E vorba de trecerea prin Nadlac, deci practic intrarea intr-un stat comunitar.

Asadar, are cineva idee daca ai voie sa treci cu combustibil in plus (fata de ce ai in rezervor) si daca da, cu ce cantitate?

Daca se poate as dori un raspuns obiectiv sustinut de o lege sau ceva, deci nu de genul "io am trecut cu 2 tone da am avut noroc ca nu m-a controlat nimeni" sau "m-am inteles "altfel" cu vamesul".

Asta pentru ca nu am chef sa dau de vreun fomist de militian de frontiera care sa imi ceara spaga sau sa ma puna sa o arunc.

Am incercat sa caut informatii pe pagina ANV dar nu am reusit sa gasesc nimic util.

Stie cineva mai multe?

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • st3reo

    5

  • Roger

    4

  • Muale

    4

  • Eto

    3

Top Posters In This Topic

salut,

aia e despre intrarea in rromania dintr-un stat necomunitar, deci cam total opusul la ce vreau sa fac eu. :D

oricum mersi pentru raspuns

(p.s. nu stiu ce ti se pare asa tare :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am scris ei eu, ca e vorba de intrare. Dar nu cred ca schimba cu nimic datele problemei, de exemplu, un moldovean vrea sa ajunga la Budapesta si tranziteaza Romania cu 10 litri de benzina intr-o canistra. Teoretic i se da voie la intrare sa aiba asa ceva si mi se pare normal sa-l lasi sa si iasa cu ea.

Mi se pare "tare" intrebarea, pentru ca:

1- nu am mai auzit pe nimeni care pleaca in vest cu masina sa-si ia canistra la drum;

2- carburant gasesti peste tot si nu trebuie sa-ti faci absolut nicio problema (eventual iarna, daca mergi pe cine stie ce coclauri);

3- in caz de nevoie cum te-ai gandit sa pui motorina din canistra in rezervor? E un pic deranj din cauza clapetei;

4- banuiesc ca vei folosi un GPS pentru calatoria asta, care te va scoate din multe incurcaturi, inclusiv staii de alimentare;

5- arunca o privire si in aria de calatorii, ca s-au mai scris si acolo lucruri utile;

6- suna la acel numar si posteaza raspunsul aici, te rog.

Numai bine :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Cum a zis omul, e la prima calatorie afara, deci e precaut - asta ca raspuns la "tare de tot intrebarea".

Sa revin, nu merita sa te cari cu combustibil dupa tine pt ca gasesti benzinarii peste tot. Oricum te mai opresti sa te dezmortesti, sa mananci etc, care e problema daca arunci si 30 litri in rezervor.

Drum bun !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Roger-se vede treaba ca nu ai experienta cu achizitionarea combustibililor de la tractoristi.

Daca omul are canistra, musai are si palnie.

Si nici nu stii ce prevazator este un ardelean!

Acum lasand gluma la o parte, @st3reo este putin ingrijorat de prima iesire din tara.

Eu cred ca poti lasa canistra linistit acasa(mai mult o sa te incurce).Asta daca obisnuiesti sa mai consulti din cand in cand ceasurile din bord. Bani sa fie ca benzinarii sunt destule, preturile comparabile.

Faci plinul la iesirea din tara si la cat e de economicos motorul tau ajungi cu bine cel putin la Viena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un Golf 1.9 TDI are autonomie ~1000km in regim interurban-autostrazi. Nu are sens sa cari recipienti cu motorina dupa tine.

In schimb, un sfat ti-ar prinde bine: cand esti pe autostrada si te afli in situatia in care ar trebui sa alimentezi, preferabil e sa iesi de pe autostrada la prima iesire si sa alimentezi in prima localitate dupa care sa te intorci pe autostrada si sa-ti continui drumul. Preturile la combustibili sunt mult mai mari la benzinariile de pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, poti lua cu tine o rezerva de max. 10 l. dar in recipient special pentru acest lucru, nu pet de apa plata de 5 l. iar daca mai ai si bonul fiscal de la staia peco unde ai alimentat esti super ok, chiar nu are ce sa iti faca.

Daca ai un rezervor de aprox. 60 litri, la o viteza de 110km/h treci de Viena, ba ar trebui sa ajungi pana la Linz(austria). Pe autostrazile din Austria, Germania, Luxembur,Belgia, Olanda, etc. ai tot timpul indicatoare care iti indica km pana la urmatoarea statie.

Tarifele al motorina ar fi:

Austria: 1,37 - 1,48 euro/l autostrada si 1,32 euro/l prin localitati

Germania: 1,43 - 1,52 euro/l autostrada

Luxemburg: 1,19 euro/l

Olanda: 1,42 euro/l autostrada si 1,32 euro/l periferia oaselor.

Tarifele sunt reale, cu atat am alimentat eu in perioada 26.03.2011 - 29.03.2011

Drum bun. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iesi de pe autostrazi in orasele mici gasesti motorina mai ieftina ca in romania, deci eventual poti sa-ti aduci de acolo pentru a face economie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in locul tau nu mi-as face problema de motorina,gasesti pecouri,doar sa nu mergi pe rezerva:)) ,ai grija sa nu uiti de vignete si radare pana intri pe autostrada in ungaria..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe orice autostrada in strainatate sunt benzinarii din 25 in 25 km deci nu e o problema. Eu nu prea as umbla cu cansitre de benzina si tziganii dupa mine, ne mai facem de rusine si pe acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la unele tari (Croatia de exemplu) iesirea/intrarea de pe autostrada te poate costa mai mult decat cei 5-10centi/litru pe care ii economisesti daca alimentezi din oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti transporta doar in recipient special adica canistra de tabla sau de plastic speciala pentru combustibil eu am cateva recipiente de astea acasa si toate sunt de 5 litri nu stiu sigur daca nu poti transporta 10L, parerea mea e ca e acelasi pret si nu are rost sa cari dupa tine.daca risti sa cobori de pe autostrada mai ales in austria,italia ai sa fi surprins la diferenta de pret mai ales daca o alimentezi si la un peco de asta mic privat...poate fi chiar pana la 10centi diferenta!

Doar spune unde vrei sa ajungi si poate te ajutam mai multe detalii

Modificat de blind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe orice autostrada in strainatate sunt benzinarii din 25 in 25 km deci nu e o problema. Eu nu prea as umbla cu cansitre de benzina si tziganii dupa mine, ne mai facem de rusine si pe acolo...

Nu cred. Sunt si distante de 100 km intre doua benzinarii :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate omul are combustibil moca,si poate nu vrea sa alimenteze la benzinarie...de aia intreaba cu cat poate iesi...oricum e cam periculos la vama/control.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe orice autostrada in strainatate sunt benzinarii din 25 in 25 km deci nu e o problema. Eu nu prea as umbla cu cansitre de benzina si tziganii dupa mine, ne mai facem de rusine si pe acolo...

Nu cred. Sunt si distante de 100 km intre doua benzinarii :blah:

Si daca nu sunt din 25 in 25 de km pe prima iesire de pe autostrada iesi si gasesti acolo.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spunea si Diesel, autonomia e prea mare ca sa-ti faci vreo grija. Si chiar daca ai avea motorina aia care vrei s-o iei cu tine moca, las-o si foloseste-o in tara cand te intorci, chiar nu ai de ce sa te complici cu canistra dupa tine. Iti mai ia si spatiu din portbagaj. Iar din punct de vedere financiar, nu faci nicio afacere cu 10l de combustibil (cu atat mai mult daca sunt cumparati). Ca sa stai linistit, cand esti la jumatate cu rezervorul (si deci mai ai autonomie de cateva sute de km), opreste la prima benzinarie si fa plinul din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba i-as sfatui pe straini sa isi ia o canistra cu ei, in ardeal e plin de omv si mol, dar in sud din cate am vazut mai putin, mai ales mol...

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

multumesc pentru sfaturi.

Deci nu, nu am motorina moca sau furata sau mai stiu io ce, si nici nu ma deranjeaza preturile din alte tari, nu asta era ideea.

Ideea era ca mai ales necunoscand drumul si din neglijenta sau mai stiu io ce sa aman alimentarea, sau din cauza oboselii poate sa uit si sa ma trezesc ca raman in mijlocul drumului. Mi-au mai povestit si altii tot asa "novici" in drumurile externe cum erau la limita sa o pateasca si atunci prefer sa merg pe principiul "better safe than sorry".

Si cred ca ar fi mai rusine sa ma apuc sa fac autostopu in mijlocu autostrazii decat sa ma opresc 2 minute sa imi torn canistra in rezervor....ca tot zicea cineva mai sus de facut de rusine :)

Eu am un fel de bidon/canistra de 5L dintr-un plastic mai dur, cumparata de la supermarket (presupun omologata). Si o sa am un bagaj minim pentru ca o sa fiu singur asa ca acel bidon nu ma va incomoda chiar deloc.

Astfel daca chiar s-ar intampla sa uit sa alimentez, de cand imi bipuie de avertizare, cu ce mai e in rezervor + 5L din canistra stiu sigur ca ajung pana la o benzinarie.

Pentru voi care cunoasteti drumurile si stiti cat de dese si pe unde sunt benzinariile poate vi se pare cam paranoia ce zic eu dar...din nou...better safe than sorry.

Oricum intentionez sa alimentez cand trece cam de jumate, si asa imi mai si dezmortesc putin picioarele.

In orice caz ma indoiesc ca pentru o cantitate asa de mica sa am probleme la granita, dar ma gandeam ca daca dau de vreun politist mai batut in cap si pus pe facut spaga, in caz ca se leaga de aspectul asta sa fiu in cunostinta de cauza a drepturilor pe care le am.

Modificat de st3reo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well...nu e vorba sa te credem paranoic, dar in cazul tau e usor de a fi considerat mai catolic de cat Papa...:)No offence!

Okay, n-ai mai iesit din tara nu cunosti drumurile respectiv nu stii cum sta treaba cu benzinariile, dar nici masina nu cred ca ti-o cunosti...

Un Golf5 TDI are computer de bord care iti arata distanta estimativa pe care o mai poti parcurge cu motorina din rezervor. Cand se aprinde becul la un consum de autostrada mai poti face cel putin 100km.

Iar daca ti-ai propus sa alimentezi din nou plinul de indata ce acul trece de jumatate de rezervor, atunci chestia cu motorina in canistra chiar NU SE MAI JUSTIFICA de nici o culoare...

Drive safe and keep your eye on your board computer!

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general nu am prea facut drumuri exagerat de lungi, iar din pacate nu am BC plus, deci nu pot sa vad datele respective, ca atunci ar fi fost alta treaba sa stiu in permanenta cam cat mai pot circula cu ce am. Iar pe rosu nu am mers niciodata prea mult sa vad cat mai duce, conform manualului ar trebui sa mai fie vreo 6-7 L parca.

Dar am facut de curiozitate niste teste pe noua autostrada din jurul Sibiului cu un laptop conectat la interfata de diagniza si se pare ca pe la 120km/h @ ~2500rpm consuma cam 5 si ceva.

Asta ar fi fost intentia...sa alimentez cand trece cam de jumate...dar in practica cine stie cat mai trece pana si ajung sa dau de o benzinarie.

Sa vad, ma mai gandesc daca iau sau nu rezerva cu mine :)

Modificat de st3reo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu propun sa se inchida acest topic, ne facem de ras cu astfel de subiecte..si mai suntem si accesati din exterior :))

Poti sa faci asta in momentul cand ai probleme la sonda litrometrica, mai exact nu iti indica atat cat iti trebuie. Daca te stii cu problemem atunci ia-ti o canstra, daca NU atunci NU.Alimentezi mereu cand iti ajunge la jumate pt linistea ta si sunt convins ca GPS'ul iti va arata si benzinariile cele mai apropiate de locul unde esti. Te va scoate (probabil) f putin fatza de traseu

Modificat de C.T.C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene asa cum au scris si cei de dinaintea mea,nu stiu de ce iti faci probleme referitor la benzinarii.Pe acelasi principiu de ce nu-ti faci probleme referitor la drum,la vreme,la gropile din carosabil,vulcanizari,etc?!Desi nu conteaza,parerea mea e ca intrebarea ta are alt substrat (combustibil procurat mocca)dar cum aici nu face nimeni anchete,era normal ''sa nu ne dai cu var''. :ceuameni:

In rest iti doresc drumuri bune si sa ne impartasesti impresii la intoarcere. :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rdirectoru

vremea si gropile sunt chestii care nu depind absolut deloc de mine, dar alte probleme cum ar fi asta cu ramas fara combustibil sunt evenimente pe care le pot controla.

si asa iubesc prejudecatile astea imbecile, daca ai folosit cuvantul "canistra" deja automat e clar ca e vorba de procurat combustibil in mod cel putin semi-ilegal.

Pentru linistea ta te asigur ca nu am in anturajul meu persoane de tip "Dorel" care sa fure combustibil de pe santiere sau mai stiu io ce alt mod de a face rost "mocca" si nici nu ma intereseaza asa ceva.

In fine, s-a cam deviat de la subiect, pe mine practic ma interesa din punct de vedere legal care este cantitatea cu care poti trece, motovele pentru asta sunt irelevante.

Probabil o sa sun la ANV, ar trebui sa fie cei mai avizati sa imi raspunda.

Va multumesc pentru ajutor. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul a deviat MULT de la subiect!

Rog a se posta STRIC informatiile solicitate, fara sfaturi, presupuneti ...

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!