Jump to content

Configurare Scirocco III


frnscr
 Share

Postare recomandată

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • frnscr

    26

  • AndreW_LG

    12

  • Serban F

    11

  • animaluus

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uite aici cam toate accesorile originale pentru Scirocco:

Accesorii Scirocco

Din cate stiu se pot aduce pe comanda la orice reprezentanta VW, dar s-ar putea sa ma insel. Cel mai bine ar fi sa mergi pana la ei cu asta printata si sa intrebi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Il gasesti si aici impreuna cu alte chestii mai mult sau mai putin interesante :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, avand in vedere ca doresc sa imi inlocuiesc vechea masina in curand, merita motorul de 210 in defavoarea celui de 160?

La performante cel de 210 este doar cu 1,1s mai rapid decat motorul de 160, si cu 2tsd eur mai scump

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu un A5 de 211cp si diferenta am simtit-o in rampe,la urcari sa zic. In rest diferenta de pret,revizii,impozite,consum nu cred ca isi are rostu.Recomand daca tot mergi pe 2 litri pe versiunea R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Shellshock, informatia e eronata... nu sunt aceleasi motoare, cel de pe Audi avand sistemul valvelift

Verifica numai cuplurile celor doua si-ti vei da seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca sunt identice, vorbeam de diferente in mers, si din cate stiu cel de pe audi are cuplu chiar mai mare decat cel de pe vw,in sensul ca vw ofera cuplu mai mic 280,deci nu merita pentru amicul nostru diferenta de pret decat daca isi poate lua R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care merg pe varianta de 2l as alege direct GTI-ul, iar pentru un motor mai mic scirroco.

Avand in vedere ca am masina de de la birou (G6 diesel), masina va fi de wend si ca sa imi reaminteasca ce insemna benzina :P

SIngurul dezavantaj mai mare la Scirroco este spatiul din spate, care mi se pare ingust si putin claustrofob

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai golf 6 gti are 210 cp,iar scirocco R 265 cp...eu zic ca iesi mai bine cu scirocco,avand in vedere ca ai si golf 6 de servici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorec sa-mi cumpar un scirocco...ce parere aveti despre aceasta configurare...ar mai fi necesar ceva?post-92019-0-64879500-1307286176_thumb.p..doresc sa o achizitionez la sfarsitul verii...cash disponibil 26 000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar alarma anti-furt plus si eventual alege pachet vizibilitate 2 unde ai si oglinzi rabatabile electric si incalzite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam aceeasi cu pachet lumini de drum ..diferenta e reglarea electrica...alarma DA...numai ca trebuie sa ma incadrez in 26 000...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, doar ca Lumini si vizibilitate 2 are in plus oglinzile actionate electric si incalzite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acelasi pachet mai are niste spoturi in carcasa oglinzii care iti lumineaza intrarea in masina noaptea. Mie personal imi plac foarte mult.

Cei 2200euro pentru RNS+Dynaudio eu i-as investi in RCD510+motor 200cp sau RCD510+cutie DSG pentru motorul de 160 ales de tine.

Asistent faza lunga la 130euro mi se pare o cheltuiala complet inutila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai oglinzi reglabile electric si incalzite vin standard deci pachetul 1 lumini e mai convenabil ...am sa renunt la dynaudio si am sa pun ori suspensie reglabila ori pachetul sport(jante etc)

o ultima configurare post-92019-0-50724800-1307688875_thumb.p sper sa lase 1.200 euro ca dispun de 26 000 si platesc cash....stiti cam cat discount poate sa-ti faca?

cu motorul de 2.0 nu e de acord "cel de sus" el plateste masina ..eu doar optionalele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Este o expozitie Bmw,Mercedes si Vw la noi in oras.Am discutat despre vw scirocco cu un consilier si am si urcat in el..mi se pare suficienta ca spatiu pentru mine,printre alte lucruri am vorbit despre subiectul diesel si mi-a spus ca nu merita pentru ca voi merge foarte putin cu masina iar dieselul e mai scump iar alta chestie ca piele nu merita pe ea deloc,din lipsa timpului nu mi-a argumentat mai mult de ce benzina si nu piele?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire..trebuie comandat pachetul oglinzi pentru a avea oglinzi rabatabile din telecomanda cand deschis/inchid masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzile nu se rabateaza din telecomandata, doar din butonul din interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa pachetul R-line pentru Scirocco?..ma ref doar la barile fata/spate si praguri atat.In configurator la pachet am vazut ca ofera si tapiterie si jante dar ma interesa pretul doar pentru bari si praguri atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu este nimeni interesat de un Scirocco R ... nou... trebuie sa soseasca in vro luna:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca ai vreo sansa sa-ti gasesti om, atata timp cat nu o vinzi cum trebuie. ar fi frumos sa ne pui configuratia, culori, pret etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu este a mea, este comandata pe stoc la dealer, Este un Scirocco R - Alb, ca si dotari optionale are : RCD 510 , Bi-xenon,climatronic si cotiera. pretul se discuta in privat:) oricum cred ca sansele sunt minime sa vina cineva aici si sa spuna ca este interesat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, am un golf6 1,6 tdi 105CP si ma gandesc sa-l vand si sa-mi iau un scirocco sh , ce spuneti merita ? golful a fost luat nou de 2 ani are in jur de 22.000km acum , merita sa mai pun bani si sa iau un scirocco 1,4 122CP sau 1,4 160CP sau 2.0TDI 140CP probabil cu peste 60.000km ?

Am auzit ca masinile care se bazeaza mult pe turbine nu prea sunt fiabile, ce spuneti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere al pretului, diferenta e destul de mare si asta din cauza ca Scirocco isi pastreaza mult mai bine pretul decat Golf-ul. Daca asta nu e o problema, clar merita, atata timp cat nu ai nevoie de spatiul in plus oferit de golf (portbagaj mai mare, mai mult spatiu pentru cap pe locurile din spate, bancheta cu 3 locuri nu cu 2) si cele 4 usi.

Masina pe care o ai acum se bazeaza tot pe o turbina, deci nu se schimba prea mult acest aspect. Problema de care zici a fost lansata de BMW acum ceva ani, cand ceilalti producatori au inceput sa scoata motoare pe benzina cu turbina, si ei au continuat cu aspirate pe motiv ca sunt mai fiabile. Pana la urma nu au avut de ales, si tot la turbine au ajuns... Parerea mea e ca la masina tine f mult de noroc, mai ales la una la mana a doua. Si aici cel mai sigur cred ca ai fi cu 1.4TSI 122CP sau 2.0TDI 140CP. Asta ti-o zic din simplul motiv ca am auzit de mai multe probleme la 1.4TSI 160CP.

Diferenta ar fi trecerea de la motorina la benzina, sau trecerea la un motor tot pe motorina dar cu o capacitate si o putere mai mare. Din acest moment intervin preferintele, nevoile, partea financiara, subiectivismul, etc. Sunt topic-uri deschise cu motorina vs benzina, daca ai timp si chef le poti studia. Daca nu ma insel am avut o discutie de genul asta si aici, la Scirocco. Nu vreau sa te influentez intr-un fel dar o masina ca Scirocco nu prea are ce sa caute cu un motor diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand daca vrei totusi 1.4 tsi 160cp sa iei fabricatie din 2010 minim. Eu cel putin nu am avut probleme cu el si cred ca sunt rezolvate cele care au ajuns sa fie generale. Deci ori 1.4 tsi 122cp ori fabricatie minim 2010 pentru cel de 160cp si sunt de acord cu animaluus evita diesel pentru acest gen de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!