Jump to content

Indreptari jante aliaj in zona moldovei


Cristi_KWJ
 Share

Postare recomandată

Recent m-am "lovit" de o problema. Traind intr-un oras cu drumuri "impecabile" precum Iasi, jantele mele de aliaj au avut de suferit. Mai exact, am indoit putin 2 dintre ele. Acum sunt interesat sa le repar caci nu merita sa le schimb. Asadar stie cineva un atelier specializat in repararea jantelor de aliaj? In Iasi, Piatra Neamt, Suceava...nu prea conteaza unde doar sa aiba apara aparatura de calitate si sa faca treaba buna. Orice sfat e bine venit. Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca te avantajeaza distanta(dar tot moldova e), dar daca nu gasesti pe la tine prin zona si ai pe cineva care are drum sau ajungi tu la Galati, am un prieten care lucreaza la o vulcanizare cu service complet de roti, inclusiv sudura, vopsire, iar la partea de roluit/indreptat e super meserias, scoate buzele jantei la milimetru cu compasul ala de la aparatul de indreptat.

Ca si costuri daca vrei doar indreptat stiu ca e undeva la 50 lei cu tot montaj, demontat anvelopa, roluit janta, incaltat la loc, echilibrat si montaj pe masina, iar daca vrei tacam complet, inclusiv vopsirea lor e 100 lei de janta, cu tot cu materiale, sablat, etc.

Daca nu gasesti pe la tine prin zona si ai drum pe aici da-mi un pm si te ajut cu cea mai mare placere :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms. Cam asa ceva caut si eu dar putin mai aproape...Galati e destul de departe. Oricum am sa fac tot ce este necesar sa le repar ca-mi plac prea mult incat sa renunt la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca este chiar in Iasi o vulcanizare de genu unde sudeaza, indreapta si cred ca si vopsesc.E undeva la iesirea din pacurari pe dreapta, sunt vreo 2 vulcanizari pe acolo, dar numai la una se indreapta(a doua parca), poti sa incerci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi mergi unde a zis si colegu de mai sus, am facut si eu la ei o janta de aluminiu,a iesit perfect:), am dat 60 sau 80 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost acolo in Pacurari cu o janta si tot nu a iesit bine. De asta as fi interesat si de alte ateliere specializate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ce a spus Cristi, am fost acolo in Pacurari (la iesire) cu 4 jante de aliaj si mai tare mi le-a strambat. Fara sa exagerez, dupa ce le-am montat pe masina aveam trepidatii foarte mari in volan. Si eu caut un atelier bun de indreptat jante acum (in Iasi). Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radu daca gasesti un atelier bun da de stire, caci sunt convins ca mai sunt oameni interesati, mai ales in Iasi unde drunurile sunt cum sunt si rotile au de suferit. Intre timp si eu sunt in cautare si cum gasesc ceva bun am sa postez si aici pe forum ;)

Am inteles ca la Piatra Neamt (undeva pe langa fostul poligon, pe centura) ar fi niste baieti cu aparatura buna care repara jante de aliaj...poate am sa ajung si pe acolo. Sau daca este cineva sa confirme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am indreptat o roata in Vaslui, este un service de roti (cred ca si "hotel") si au toate aparaturile necesare (este la iesirea spre Barlad). Eu doar am indreptat deci nu stiu de vapsit si altceva dar pot sa zic ca au focut o treaba buna, nu a mai fost nevoie de greutati cand au facut echilibrarea. Am schimbat acum anvelopele de vara si la fel nu a fost nevoie de nimic la acea roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Vaslui e o optiune. M-am mai interesat pe aici prin Iasi dar nu am nimic concret pana acum...Cercetarile continua :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ciclul "mi-au zis 2 vecini" , jantele de aluminiu niciodata nu o sa iasa ca noi dupa indreptare...

Cica e un mosneag la vulcanizarea de dupa pasarela din Pacurari(ce ziceati si voi dar s-ar putea sa nu fii nimerit omul) care ar face treaba acceptabila...

In rest pauza...putini se baga, au dotare, si mai putini cunosc meserie si vor sa faca treaba buna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E drept la mine era indoita pe interior si nu se vede nimic, dar ai putea sa fii mai explicit "jantele de aluminiu niciodata nu o sa iasa ca noi dupa indreptare"? Ce anume nu iese?

Din punctul meu de vedere, pt ca nu au mai trebuit greutati la echilibrare, as zice ca au iesit perfect, indreptate cu atentie, la cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lol ce nu intrebi pe mess frate,in pascani este o vulcanizare super jmekera care indreapta jante si ies tipla,ti`o incalzeste cu flacara si dupaia ti`o indreapta,acuma depinde si cat de grave sunt a tale.la mine au iesit bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Din nou am aceeasi problema multumita drumurilor din frumoasa noastra tara.

Si intreb iar poate a mai aparut ceva nou intre timp...unde pot indrepta o janta (nu e lovita chiar asa tare) in NE Romaniei?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este in pascani un atelier care se ocupa cu asa ceva..am indreptat eu la ei si am fost multumit de lucrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa penny din deal..este un singur penny pe acolo si e langa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aham...Ms. Am mai fost trimis acolo de cineva. Acum astept sa vina iarna sa dau jantele astea jos de pe masina si am sa ma duc acolo. :)) Sper sa nu faca o treaba prea rea, ca sincer nu ma mai pot astepta sa iasa ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut un set de jante aproape patrate :icon_bounce: la 80 km/h tremura toata masina..dupa ce am mers la ei..la 160 nu se mai simtea nimic. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nimic concret in 2 ani? :) . Mergem la Galați pana la urma? Am aruncat si eu întrebări in stânga/dreapta si nenicii aia din Pacurari, nu stiu daca la primul stand sau la al 2-lea, cer 100 de roni pentru 5 cm de sudura. După care urmează slefuirea la strung si lacuirea (eu am polisate gen santa monica). So, a mai aflat cineva ceva?

Indreptate la cald fac toți cei care au afisat "indreptari jante". Precizez ca pe mine mă interesează repararea buzei data de borduri/margini de gropi etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu acolo in pacurari (chiar cum iesi din pasaj pe dreapta) am facut acum vreo doi ani o janta. Dar nu prea mi-a placut calitatea lucrarii si as vrea sa merg totusi in alta  parte. Din ce zic baietii mai sus la pascani ar fi de mers dar la fel...nu sunt prea incantat. Sincer eu ma gandesc sa le schimb desi pana la urma sigur am sa raman tot cu astea.

Oricum dupa ce le repar am sa dau de veste :)

 

L.E. Si daca chiar merita mergem pana la Galati...parca nu e asa departe :))

Modificat de Cristi_KWJ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

 In IAsi in zona galata este o vulcanizare unde se pot indrepta cat si suda jante de aliaj.vulcanizarea e in intersectia(bifurcatia) strazilor Calea galata cu Urcusului

Modificat de danutzducu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Multumim colegu @danutzducu pentru informatie.

Oricum am promis ca va spun despre cei din Pascani...Baietii de acolo chiar au facut o treaba buna si s-a vazut si la echilibrat cand nu mai fost nevoie de foarte mult plumb. Mi-au reparat niste indoituri destul de urate. Ii recomand. Pretul nu stiu cum sa-l descriu, mare sau mic; eu am platit 80 ron / janta 17". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut! Unde as putea indrepta si vopsi complet 4 jante de aliaj prin zona? Am intrebat la Gilar (undeva la iesire din Iasi pe partea dreapta), dar au zis ca nu le vopsesc, doar indreapta. Ceva pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare. Mi-am luat de curând un set de jante pe 19 de Bentley. Nu sunt sudate sau strâmbe, au doar câteva zgârieturi. As vrea sa le recondiționez, sa le polishez marginea și să le vopsesc centrul. Voiam sa întreb pe cei care și-au recondiționat jantele, acolo în Pașcani dacă merita și cum sunt prețurile. Mulțumesc 

 

O poză cu jantele. 

IMG_20160917_083613.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!