Jump to content

Frana la LT 35


kistler
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Zilele trecute in drum spre casa (cu un Vw LT 35, din 2002, motor 2,5 tdi) mi s-a aprins in bord patratul rosu cu semnul exclarii atunci cand calcam frana in mers. Pedala se duce pana la fund, nu se mai intareste, franarea e foarte slaba.

S-a mai confruntat cineva cu acest defect? Ceva sfaturi?

Merci!

Modificat de kistler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica nivelul lichidului de frana si implicit sistemul de franare. De regula aceasta eroare apare datorita senzorului de nivel lichid. Ideea e ca sigur ai o problema de ordin mecanic pe sistemul de franare, deci nu te baza numai pe completarea cu lichid!

Modificat de AdiOnWeb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nivelul la lichidul e frana e la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca placute de frana inca mai ai destul de groase, atunci, poate fi pompa de servo. La unele pompe exista kituri de reparatie (set de garnituri , etc) dar nu la toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La placute m-am uitat in toamna, nu erau asa grozave, dar mecanicul mi-a spus ca mai tin pana la vara. Toata iarna masina a stat pe dreapta. Preventiv placutele mi le-am cumparat originale din Germania. Daca ar fi numai placutele nu inteleg de ce e pedala moale la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil vreo garnitura coapta in pompa. Mai ales ca nu ai circulat din toamna pana acuma. Daca ar fi vreo problema la sistemu de servo sau vacumul care actioneaza tulumba ai avea pedala tare. Daca ai avea vreo problema la garniturile de la etrieri sigur ai pierde lichid. Daca ai avea probleme cu placute uzate tot ar prinde frana si s-ar simtii pedala normal+ca ar suna groaznic la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care e ceva pe la pompa, cum e mai bine? Sa schimb garnitura sau toata pompa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca garniturile pot fi schimbate eu zic sa le schimbi, ca iesi mult mai ieftin si o sa tina la fel de bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Problema s-a rezolvat la schimbarea placutelor de frana, fata spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!