Jump to content

Husa/prelata exterior autoturism


andreiand1
 Share

Postare recomandată

Date fiind unele circumstante, in ultimii 2 ani am avut posibilitatea de a tine golful intr-un garaj subteran, unde era protejat de umiditate, praf si inghet (iarna erau intre 8-10 grade in garaj).

Dat fiind ca in viitorul apropiat e posibil sa nu mai pot tine golful in respectivul garaj si va trebui sa il tin afara, ma tot bate gandul sa achizitionez sau sa imi realizez eu o husa pentru exterior, pentru a proteja pe cat posibil caroseria de factorii exteriori care pot sa duca la degradare. Realizez ca, cu o husa nu voi putea oricum elimina in totalitate toti factorii de degradare, dar vreau sa impiedic pe cat e posibil o accelerare a degradarii caroseriei, care va rezulta prin pastrarea masinii in aer liber.

Ce parere aveti de astfel de huse? Merita? Daca aveti experiente personale cu astfel de huse, sau daca aveti mai multe informatii, care ar putea ajuta la alegerea unei solutii cat mai bune pentru o astfel de husa, ar fi de mare ajutor.

Tin sa mentionez ca nu folosesc golful zi de zi, ci doar ocazional, la sfarsit de saptamana, sau chiar mai rar (trag cat pot pe masina de servici :lol: ca sa protejez golful).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant ce spui, insa nu vad alta solutie in afara de prelata after market din comert.Sa iti faci tu una este destul de greu si anevoios pt ca ai nevoie de ceva calcule si daca le gresesti atunci nu ai facut nimic. Cele de cumparat sunt de mai multe feluri si din materiale diferite, asa ca solutia este sa iti cumperi pe masura. Detaliile sunt afisate pe fiecare pachet, pt fiecare masina in parte gen : marca, serie, marime

Insa si aceasta husa nu are un rol de protejare atat cat iti doresti tu. Cele de plastic se deterioreaza in timp, mai ales ca acum vine si vara si o sa gesesti umezeala la greu, motorul trebuie racit inainte sa o pui etc. iar asta implica o intretinere a caroseriei mai deasa : polish /spalare

Exista ceva dintr-un material numai PEVA ceva mai bune (cica :D )..mai sapa si afla cum sta treaba cu asta

bafta

Modificat de C.T.C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit o perioada husa "home made".A fost buna deoarece era facuta din material folosit in armata,ripstop,scuze daca gresesc denumirea.Greseala a fost ca am folosit si un material obisnuit si tocmai pe acela au avut boala cativa caini.Am cedat eu intrun final si nu am mai refacut acea prelata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ CTC...Oricare din variante este ok pentru mine (aftermarket ori home made) atata timp cat este facuta dintr-un material care sa nu zgarie sau sa tina umezeala. Daca ar fi sa cumpar una gata facuta, ma intereseaza in primul rand sa o vad inainte de a da banii pe ea.

Ca si grad de protectie, in primul rand vreau sa protejez caroseria si implicit vopseaua impotriva ruginii si zgarieturilor inerente care apar. Imi dau seama ca umezeala nu se poate evita in totalitate, dar as incerca macar sa nu las apa sa stea pe caroserie.... cu umiditatea din armosfera...asta este. Oricum interesanta informatia referitoare la PEVA...o sa incerc sa gasesc informatii despre material. Oricum e o informatie utila!

@ micutu6666... Deocamdata masina sta in garaj, iar daca va trebui sa o tin afara, va fi in curtea interioara a blocului in care stau si unde nu au acces factorii de degradare (cainii :lol: ).

Cum s-a comportat husa ta? A tinut umezeala dupa ploaie? S-a lipit de caroserie la actiunea soarelui? Eventual orice alte informatii pro sau contra din timpul utilizarii acestei huse ar fi bine venite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Husa a rezistat la apa, soare,dar iarna preferam sa nu o pun. In timp s-a decolorat acel imprimeu de pe ea.Acum fara prelata e si mai rau.Sunt mutat in alta locatie si acum o joaca pisicile in picioare.:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele mai bune huse sunt husele batranesti vechi, am avut husa noua cauciucata cumparata din targ si sa copt de la soare si sa rupt, nu e combinatie, cauta o husa veche ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul ma gandesc la husa pentru a o folosi tot timpul anului, cu atat mai mult toamna si iarna. Cum am zis, golful va sta perioade mai lungi sub prelata, nemiscata si sincer chiar daca ia ceva timp sa o montezi/demontezi de fiecare data cand vreau sa scot golful la plimbare, prefer sa pierd 5-10-15 minute de fiecare data, dar sa stiu ca, ii pot oferi o protectie cat de cat decenta.

Sita, sa sti ca m-am gandit si la husele vechi, clasice, dar nu stiu cat de maleabil este materialul respectiv, pt ca nu voi putea folosi si cadrul respectiv pentru sustinere....oricum si varianta asta e de trecut pe hartie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa imi fac putin timp azi sa mai "sap" dupa informatii utile pe acesta tema.

Am gasit ceva interesant...husele din Tyvek, material produs de Dupont, care pare-se ca are niste calitati foarte bune. Cel putin tind sa cred ca e un material de top, deoarece in meseria mea, lucrez cu materiale produse de Dupont si stiu nivelul de calitate al produselor realizate de ei. Pe site am gasit cateva informatii, dar nu suficiente, dar astept un raspuns din partea lor.

Va tin la curent cu noutatile.

Duminica faina tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

husele si prelatele nu fac bine masinilor-vopselei

nu conteaza firma ....

am incercat eu toate posibilitatile -ori zgaraie vopseaua ori umiditate in masina

deci ori garaj ori afara fara nimic :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o tampenie de husa adusa din olanda...dar...as ramane fara ea in parcare...si nu mi se pare prea utila..decat pe la munte sub un copac..:))..frn are dreptate cu umiditatea in masina..mai bine fara nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

si eu am avut o husa cumparata dintrun Hypermarket ( selgros daca mai tin bine minte ) , dar un tip care lucreaza intrun service seat mi-a spus sa nu o folosesc pt ca se matuieste vopseaua , iar daca masina este deja uda sau se umezeste prelata exista posibilitatea sa se lipeasca de ea si sa o dau jos cu tot cu lac ... de atunci am renuntat la "prelata"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!