Jump to content

ULEI IN VASUL DE EXPANSIUNE


bogdanodobescu
 Share

Postare recomandată

AM GASIT PROBLEMA. am anulat instalatia de apa din termoflot si l-am montat. cand s-a incalzit motorul a inceput sa curga uleiul pe una din conductele pe care circula apa. am dat comanda de termoflot si maine il schimb. sper sa nu am alte probleme. eram super panicat ca s-a fisurat chiulasa sau blocul motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosminbej

    10

  • bogdanodobescu

    7

  • SOLAR

    4

  • Mitzzi-Ritzzi

    4

jangabriel.drind

Salutari,acum cateva zile am verificat antigelul in vasul de expansiune si am constatat ca are ulei in el.Mentionez ca antigelul are cam 20 zile de cand l-am schimbat odata cu distributia.

Nivelul la ulei a scazut foarte putin la 800km pe care i-am facut

sa fie vorba despre termoflot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
jangabriel.drind

Da, am schimbat termoflotul , el a fost de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca sa rezolvat. Nivelul de antigel nu a scazut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Am avut ulei in vasul de expansiune, am schimbat garnitura de chiulasa dar acum am din nou o ingrijorare. Cand e motorul rece nivelul apei (e doar apa momentan, am lasat asa sa spele putin instalatia apoi o dau afara si bag amestec cu antigel) e la linia de minim. Cand e motorul incins, cand vin cu el de la drum lung, apa e peste linia de maxim. Dupa vreo 10 minute de la oprirea motorului incepe sa scada nivelul apei. E normal sa se dilate asa de mult apa? M-am gandit ca s-a ciupit deja si garnitura noua de chiulasa si de acolo imi baga presiune in apa, dar furtunul gros care pleaca din termostat in radiator e destul de moale cand e nivelul apei ridicat peste maxim, asa cum am spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baga antigel sa nu-ti fiarba, s-ar putea ca apa chioara sa se dilate asa mult, vezi dupa ce bagi antigel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci antigelul creste punctul de fierbere. Am mers vreo 300 km cu apa (foarte putin antigel, cam 10%). Oare am pus in pericol garnitura de chiulasa nou-montata? Acul la temperatura nu a trecut de ora 12, l-am monitorizat constant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, dar incearca sa bagi antigel repede

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai pus in pericol garnitura, ci pompa de apa.  Antigelul are rol si de lubrefiere pentru ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am patit-o la alta marca sa arunce apa afara daca nu-i puneam antigel... deci si garnitura e in pericol indirect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

II pun cat de curand, nu mai merg un metru cu ea fara antigel. Merci!

Revin cu impresii dupa, sa va spun daca se mai umfla la fel, peste linia max, si cu antigel. Ideea e ca mi-au spus doi mecanici foarte apreciati pe vwforum ca pot merge temporar doar cu apa, ca nu se intampla nimic. Acum am citit in manualul de utilizare ca antigelul creste si punctul de fierbere, pe langa alte roluri pe care le are (lubrifiere, protectie impotriva coroziunii etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, temporar poti merge cu apa (curatare instalatie, probe, etc). Dar tu deja ai mers 300 de km, ceea ce e destul de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, unuia dintre mecanici i-am spus ca trebuie sa plec la Constanta si mi-a spus: du-te fara griji! Nu am mai plecat pana la urma, dar ca idee... Astia 300 i-am facut in reprize de cate 60, in mai multe zile :)

A propos, mi s-a recomandat sa bag o solutie in apa pt curatare. Ce imi recomandati? Ati folosit asa ceva vreunul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu recomand, mai bine schimbi antigelul mai des pana se curata instalatia fiindca si acesta are detergenti dar sunt safe

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta gasesti solutie speciala dar e scumpa.  G 052188A3 - bidon de 5 litri, cam 250 lei cred.

In popor se foloseste otetul alimentar. 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Nu am mai folosit nicio solutie de curatat pana la urma, am golit apa si am pus solutie de antigel. Nu se mai umfla acum, apa se dilata inainte atat de mult incat imi crestea nivelul de la minim (motor rece) pana la 2 cm peste maxim (motor incins).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia am schimbat garnitura de chiulasa si se pare ca incep sa apara iar urme de ulei in vas. Cred ca problema e mai grava decat credeam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

     Problema asta o am si eu de cand am luat masina,de 2 ani. Dar nu ma afecteaza, nu intra apa in ulei si doar se manzaleste vasul de expansiune cu ulei. Si nu ma deranjeaza, de ce sa umblu sa schimb una-alta si sa dau din lac in put?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar se poate depune spuma prin radiator, cred... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megamotoreta din ce cauza se intampla asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, presupun ca e garnitura de la chiulasa piscata undeva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si nu incepe sa bage tot mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, doar se murdareste vasul si asa ramane. Nu se vede uleiul baltind la suprafata vasului. Am scurs antigelul si era curat. E o chestie finuta, de asta nu m-am agitat sa desfac motorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!