Jump to content

probleme claxon polo classic!


mask2k
 Share

Postare recomandată

sal!

am si eu o mare problema care la inceput nu i-am dat importanta ca am zis ca merge si fara , dar din ce in ce mai mult incep sa simt nevoia ca sunt prea multi prosti in trafic

nu mai imi merge claxonu!!

am dat jos goarnele si le-am pus direct pe baterie si merg!

acu nu stiu unde poate fi problema

siguranta arsa nu am ,

acu cine se pricepe , am inteles ca , claxonu ar fi pus pe releu, si e posibil sa se fi dus ala , dar cine stiu unde e acel releu daca el exista ?

sau nu stiu spuneti-mi cum sa rezolv problema PLSSSS ca nu mai suport!!!! :D

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PLS HELPPP

Modificat de mask2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fie si din contactul de pe volan sau din releu. Am o problema asemanatoare, insa la mine se manifesta intermitent. Daca ii dau de capat o sa iti zic cum am rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai posibilitatea de a vedea pe claxon (parca jos in dreapta ) ce fire sunt si poti vedea in felul asta daca e cu releu sau nu,deci tre sa te uiti daca ai 2 fire unul maro si unul negru cu galben atunci este pus prin releu si aici ar fi posibil siguranta sau lipsa masa la coloana volan ar trebui sa vezi daca atingi lamela aia de sub volan se aude releul? daca ai airbag tot ce e posibil sa fie din chestia aia rotunda (rotativa) sa fie rupt imprimatul ala cu 4 fire (pt un electrician e simplu... :) :) ) si mai este posibilitatea sa nu fie releu adica pe claxon ai un fir negru cu + de pe cheia contact si un fir maro cu negru de pe care vine masa in momentul actionarii claxonului si ar mai fi... dar verifica astea odata si ai volan cu airbag? daca ai tare cred ca acolo e cum am zis mai sus :) . mai spune aici ce ai facut .spor la treaba

ps daca ai airbag mi-am amintit... :) atunci sigur e trecut prin releu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da airbag am , daca e de la releu si cred ca de la ala e , cine imi spune cum sa il gasesc ca nu am nici cea mai mica idee, e pus pe panoul de sigranta sau in alta parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da airbag am , daca e de la releu si cred ca de la ala e , cine imi spune cum sa il gasesc ca nu am nici cea mai mica idee, e pus pe panoul de sigranta sau in alta parte?

<{POST_SNAPBACK}>

da pe panoul de sigurante e dar eu zic ca 80% e din chestia aia rotativa de sub volan(sunt vreo 2 metri de circuit imprimat pe folie care se rupe de atatea viraje st ,dreapta :( sunt 4 linii poate 1 sau 2 sa fie rupte...) si releul trebuie sa se auda in tablou cand apesi claxonul si totusi nu o sal auzi daca e vreo siguranta arsa(releele se duc rar si mai ales la claxon unde folosesti rar...)sigurantele ai verificat bine? daca nu te descurci ar trebui sa cauti unul in zona care sa stie sai dea ceva comenzi in asa fel sa nu explodeze airbagul... :) eu de exemplu as afla releul in felul asta: as scoate releele pe rand din tablou(alea cu 4 picioare!) si as face punte in tablou unde ar veni picioarele releelor intre 30 si 87 si asa o sa afli mai multe chiar :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha devine interesant mai ales ca poate sa sara si airbagu !

cred ca o sa ma duc cu ea la service ca nu am chef de alte surprize din cauza claxonului

cand apas pe butoane nu se aude se simte ca ar lucra vreun releu , deci mai mult ca sigur e din circuitul de la volan!

joi cred ca ma duc sa rezolv cu claxonu

mersi mult de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca intradevar e chestia aia de sub volan atunci e belea (cred ca e spre 15 mil) . eu am avut cateva cazuri de asa fel si toti clientii sau intors inapoi sa le pun claxonul pe buton ca era foarte scumpa chestia aia . cei care stiu preturile ar putea sa confirme? eu personal nu-mi vine a crede ca e asa scump... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!