Jump to content

Ibiza all inclusive cu sportrider


ceranca
 Share

Postare recomandată

Bine v-am gasit. M-am hotarat 99% la un Ibiza de 1.2 cu 64 CP la care am adaugat ABS, airbag-uri laterale si cortina si pachetul SportRider. M-a atras faptul ca in SportRider erau jante de 16". Astazi am vazut un Seat nou la Cora si am intrebat soferul ce parare are. Mi-a spus sa iau cu motor de 1.4, fiindca cel de 1.2 nu prea trage. Mi-a mai spus ca ii consuma 10% in oras, si ca modelul cu anvelope de 16" are suspensia prea rigida si anvelopele sunt mai subtiri decat pentru 15". Sa-mi fie scuzata ignoranta, dar nu stiu nici ce reprezinta indicativele de la jante, poate ma lamureste cineva: "jante aliaj 6J x 15", "anvelope 195/55 R15" sau "jante aliaj 6 1 2J x 16", "anvelope 205/45 R16" sau "jante aliaj 6 1 /2J x 16 - 195/45 R15" .

Ce parere aveti? E chiar atat de rigida suspensia? Acum merg cu o masina cu amortizoare super, nu simte nici o groapa, si nu as vrea sa nu ma simt bine intr-o masina noua. Si de motorizare ce parere aveti? N-am nevoie sa alerg cu peste 180 pe autostrada, dar o vreau sprintena, m-am obisnuit sa plec prima de la semafor :lol:

Si o chestiune off-topic (rog ingaduinta): a fost cineva in situatia de a cumpara masina pe firma si apoi sa o transfere pe persoana fizica? Daca da, in baza a ce anume se face transferul? Contract de vanzare-cumparare, donatie, recuperarea creditarii etc.? Va rog invatati-ma ce sa fac, fiindca vreau sa o iau pe firma ca sa recuperez TVA-ul si apoi sa o trec pe persoana fizica intr-un fel sau altul.

Multumesc anticipat pentru orice idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

nu pot decat sa te felicit pt alegere este o masina super sunt si ceva colegi care or sa iti spuna asta din propria experienta.

Suspensia sport este rigida dar iti va da siguranta si placerea de a devora soselele

acum cu jantele mai inalte si cu un balon mic acel 55 de la anvelope iti va da ceva batai de cap pe drumurile noastre care lasa de dorit

va trebuii sa fi ff atenta cu gropitele si sa le abordezi cat mai incet pt a evita uratele galme ( nu vreau sa te sperii dar am observat-o la multe persoane care s-au aventurat sa isi ia jante mai mari fara sa ia si acest aspect in calcul )

cat despre vanzarea se pot face toate variantele de mai sus la donatie nu tre sa dai nimic pt ca este donatie poate sa fie si sponsorizare si firma va beneficia de ceva "reducere" de impozit ( in valoara masinii)

se poate face si un act de vanzare cumparare dar numai dupa ce se achita leasingul daca este cumparata in leasing daca nu ci doar pt TVA se poate vinde fara nici o problema !

Sa o stapanesti sanatoasa !

Edit : am sa imi exprim din nou parerea ca motorul de 1,2 este mai bun decat cel de 1,4, cat despre viteza pot sa urci ff lejer pana la 120 vrei mai mult merge si mai mult :lol: dar nu la fel de repede

motorul de 1,2 are consum mai mic si este si mai noi ca generatie, cel de 1,4 este cel care se pune de mai bine de ceva ani pe masiniele vag

editat de toni: fara quote la post-ul anterior

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, sper sa o am cat de curand.

Pachetul SportRider vine cu: "jante aliaj 6 1 /2J x 16 - 195/45 R15" . Banuiesc ca acel 55 de la anvelope de care spuneai este aici 45. Insa ce reprezinta 45 si 55? Dar 195? Stiu ca sunt niste dimensiuni, dar nu stiu exact ce: grosimea cauciucului sau ce? Si cat de tare incomodeaza suspensia rigida? Este diferenta mare de confort intre 15" si 16" in privinta suspensiei?

Ma gandeam ca cea mai ieftina varianta este sa o iau cash pe o firma platitoare de TVA. In felul asta recuperez si TVA-ul si platesc practic pretul CIP + accize (1%) + CASCO. Insa trebuie sa gasesc un sponsor pentru plata cash ;) In plus, probabil ca initial masina va trebui inmatriculata pe firma, platit RCA-ul si CASCO, si apoi radiata si inmatriculata iar pe persoana fizica...? Se poate plati RCA si CASCO pe 2 luni de exemplu, sau platesc pe 6 luni si daca o trec pe persoana fizica mai devreme trebuie sa alerg sa-mi recuperez banii de asigurare?

Si pe mine ma incanta ceea ce aud despre motorul de 1.2 . Multumesc pentru incurajari ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro
Multumesc, sper sa o am cat de curand.

Pachetul SportRider vine cu: "jante aliaj 6 1 /2J x 16 - 195/45 R15" . Banuiesc ca acel 55 de la anvelope de care spuneai este aici 45. Insa ce reprezinta 45 si 55? Dar 195? Stiu ca sunt niste dimensiuni, dar nu stiu exact ce: grosimea cauciucului sau ce? Si cat de tare incomodeaza suspensia rigida? Este diferenta mare de confort intre 15" si 16" in privinta suspensiei?

Ma gandeam ca cea mai ieftina varianta este sa o iau cash pe o firma platitoare de TVA. In felul asta recuperez si TVA-ul si platesc practic pretul CIP + accize (1%) + CASCO. Insa trebuie sa gasesc un sponsor pentru plata cash ;) In plus, probabil ca initial masina va trebui inmatriculata pe firma, platit RCA-ul si CASCO, si apoi radiata si inmatriculata iar pe persoana fizica...? Se poate plati RCA si CASCO pe 2 luni de exemplu, sau platesc pe 6 luni si daca o trec pe persoana fizica mai devreme trebuie sa alerg sa-mi recuperez banii de asigurare?

Si pe mine ma incanta ceea ce aud despre motorul de 1.2 . Multumesc pentru incurajari ;)

<{POST_SNAPBACK}>

1 45 reprezinta distanta intre asfalt si janta iar 195 este latimea cauciucului,

2 deci cu cat janta este mai mare se mai rigidizeaza

3 da intai facute toate actele pe firma si porma sa refaci totul pe pers fizica

4 banii de pe asigurare nu ai sa tii recuperezi !

2`1 incearca sa consulti un avocat sa vezi poate se poate vinde inainte sa faci actele de inmatriculare pt ca , cred ca se poate dar nu sunt sigur !

oricum multa bafta cu tot ce faci ;) si abia astept sa iti lipesc un stiker pe masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din propria experientza iti pot spune ca o sa fie f rigida cu jante pe 16 si talon de 45 si mai ales daca nu esti atenta la gropi o sa tot indreptzi la ele. Eu am 205/45/r16 si merg f atent (adica treapta I la orice linie de tranvai) si tot trec pe la echilibrat la o luna jumate.;).

De motor...nu cred ca e o combinatie buna jante de 16 pe motor de 1.2. E un motor bun pt oras si la 180 nu cred ca poti sa ajungi cu el ....poate cu 1.4 de 100 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nadir: nu ai vazut ce am scris mai sus?! Nu mai folosit "quote" daca mesajul citat e chiar deasupra, e inutil!

@ceranca:

Pachetul nu are cum sa vina cu "jante aliaj 6 1 /2J x 16 - 195/45 R15" ;)

Acum ... 6 1/2J e latimea jantei, care nu prea te intereseaza; 195 latimea in mm, 45 talonul cauciucului (intaltimea lui) ca procent din latime iar R1x diametrul in inchi.

Cu 16" masina va fii putin mai rigida si va trebui sa fii mai atenta la gropi, dar si stabilitatea masinii va creste, asta daca iti place sa alergi pe viraje ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu motorul de 1,2 degeaba ai stabilitate pe viraje... Cu jantele de 16" nu vei face altceva decat sa le indoi des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205/45 r 16

205 -latimea anvelopei [mm]

45-rap nominal de aspect = [%];rap dintre inaltimea flancului si latimea anv

16-diametrul janeti [inch]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul nu are cum sa vina cu "jante aliaj 6 1 /2J x 16 - 195/45 R15" :)

Inteleg, dar chiar asa scrie in pachetul SportRider:

" jante aliaj 6 1 /2J x 16 - 195/45 R15

antifurt jante

oglinzi exterioare in culoarea caroseriei

grila radiator cromata

faruri duble

scaune sport fata

suport pahare

tapiterie editie speciala "

pret CIP = 315 EUR, pret DDP = 378 EUR

Multumesc tuturor pentru lamuriri. Chiar nu stiam ce reprezinta cifrele din indicativul jantei si al gumelor. Insa acum, cand am citit raspunsurile voastre si m-am lamurit asupra acelor cifre, am alte probleme :)

Acum parca m-ar atrage mai mult anvelope cu jante de 15" , dar vin numai cu pachetul Fresc care costa 499 EUR pret CIP. E adevarat ca pachetul respectiv are si aer conditionat automat, dar chiar nu am nevoie de el. Cel semiautomat e absolut suficient. Pe de alta parte, n-as lasa-o cu jante si anvelope de 14"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre motorul de 1.2 am sa te uimesc eu .. ajunge la 180 .. cu greu, dar ajunge si acolo :D

Motorul trage foarte bine dar numai dupa ce trece de 3000 de ture, e un motor foarte bun pentru oras, si la fel de bun si in afara, pana la 125-135 km/h. Dupa viteaza asta urca mai greu, dar deloc dezamagitor.

Eu am Ibiza cu 1.2 si cu jante aliaj pe 15". Sunt foarte multumit, o am de doar 5000km ... dar sunt foarte fericit ca o am :D

Pentru mai multe detalii te asteptam joi in fata la casa poporului incepand cu ora 20, acolo ne intalnim mai multi si sa speram ca o sa apara ceva mai multe Ibize sa poti acumula informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca ceva ...

Toate seat-urile au suspensii sport, asta inseamna ca masina o sa ie mai rigida, mai dura peste gropile de pretutindeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Ti-am spus ca imi consuma 10% deoarece mie imi place sa merg mai sportiv cu ea, daca merg lejer, coboara cam pe la 8 juma, 9... si se poate si mai bine, da' trebuie sa fii tare linistita in condus.

Si neaparat sa o iei de la Metrotehnica (de Brady nu stiu nimic). Eu am luat-o de la Porsche si m-am fript.

Joi este intalnire SEAT ? In fiecare joi sau doar joia asta ? :unsure:

Modificat de PalK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la Alto Syncro si am fost super multumit. vezi ca poti negocia cu cei de acolo.

Duminica am ajuns cu masina pana la Balea si nu am ce sa reprosez masini. Pe autostrada merge super pana la 150 urca frumos dupa mai greu. Motorul este de 1.2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la AltoSyncro am luat si eu masina..s-au purtat frumos si au fost rapizi...am avut masina in 10 zile...mi-au dat alarma si presurile cadou!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Joi este intalnire SEAT ? In fiecare joi sau doar joia asta ? :D

<{POST_SNAPBACK}>

Joi este intalnire saptamanala cu toti membrii forumului... cine poate vine.

Saptamana trecuta au fost 3 seaturi 2 Ibize si un Leon FR, acum asteptam mai multi :D

Asa ca veniti si povestiti B)

Later edit : Cat despre de unde iei masina (clar PBN nu) eu recomand Metrotehnica !

Super baieti !

Modificat de F l p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metrotehnic rules! Eu am cumparat 3 ibiza de la ei. A 3-a vine sapt viitoare! Numai cuvinte de lauda si pt service-ul de acolo! Te simti in familie peste tot la Metrotehnica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa te simti tratat ca un frate, du-te la Metrotehnica sa o cumperi. Oricum ajungi sigur la ei cand o veni vorba de service :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg, dar chiar asa scrie in pachetul SportRider:

" jante aliaj 6 1 /2J x 16 - 195/45 R15

Acum parca m-ar atrage mai mult anvelope cu jante de 15" , dar vin numai cu pachetul Fresc care costa 499 EUR pret CIP.

Cred ca este o confuzie cu oferta primita de tine. Nu merge sa pui pe jante de 16" anvelope de 15". Am verificat pe site-ul Seat acest pachet. Pachetul SPORTRIDER include:

- Jante aliaj 6J x 15

- Anvelope 195/55 R15

Adica aceleasi jante ca pe pachetul FRESC. Diferenta este ca pe acesta din urma ai in plus climatronic iar pe SportRider ai restul dotarilor pe care le-ai prezentat. Daca doresti confortul termic interior poti sa alegi pachetul FRESC. Daca vrei ca masina sa arate bine atat la exterior cat si la interior (oglinzi in culoarea caroseriei, grila radiator cromata, faruri duble, scaune sport, etc.) merita SPORTRIDER, mai ales ca acesta costa aproape jumatate din cel FRESC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 2 sapt sm cumparat o Ibiza pt a mea nevasta. Masinuta este super, am optat pt pachetul Fresc care dupa parerea mea face toti banii. Am vrut neaparat Climatronic pt ca asa am si eu pe Leonul meu si vara este mult mai confortabil decat AC-ul manual. Oricum si la Fresc primesti niste scaune putin mai sport :) si o tapiterie speciala fff faina iar jantele sunt mortale. Cat despre motorul de 1.2 l-am ales pt consum si avand in vedere ca ea va maerge mult in oras... nu mi-am facut o parere avizata despre el ca nu am condus f mult masina. Ce mi-a placut f mult este manevrabilitatea ffff usoara a volanlui, mult mai usor decat la Leon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!