Jump to content

Proiector ceata Altea


Guest Dolfin
 Share

Postare recomandată

Iarna asta am trecut printr-o multime de ploi de pietricele cu nisip aruncate de cei de la deszapezire, una din pietricele a reusit sa-mi ciupeasca parbrizul, dar nu asta e problema topicului.

De cateva zile am descoperit si sticla proiectorului ceata fata stg. crapata, probabil tot de la o piatra. N-a patruns apa in el dar se cere schimbat.

Original OEM de la PBN este 516RON, fara bec.

La Volksparts este 400RON asa zis original sau 440RON HELLA (cu bec), varianta chinezeasca nu m-a interesat.

Deocamdata nu l-am desfacut pe al meu sa vad ca producator este dar ma intereseaza experienta voastra cu Hella sau alti producatori.

De asemenea un DIY pentru schimbare proiector la Altea m-ar ajuta mult, aici pe sectiune nu am gasit.

Multumesc.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte simplu de schimbat, scoti grila proiectorului (tragi de ea cu ceva convigere si nu foarte multa putere), apoi o sa vezi ca proiectorul e prins cu 2 suruburi torx. E acelasi proiector ca la Ibiza, si eu il am pe cel din dreapta spart, la fel, fara sa intre apa in el. Nu l-am schimbat din cauza pretului enorm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit manualul intre timp si am observat ca la paragraful in care se explica montarea carligului de remorcare se mentioneaza desfacerea unui surub de la ornament proiector.

Se desface intai acest surub si dupa aceea se trage de respectiva grila? ...sau surubul este doar pe partea dr.?

N-am reusit sa vad la masina detaliile astea pentru ca este mult prea murdara acum, dupa ce o spal ma apuc de investigat mai amanuntit.

Atasat pagina de manual.

Last edit.

Am observat ca manualul se refera la versiunea FR care are carligul de remorcare jos.

Mda, inseamna ca este posibil sa nu am surub la ornament.

post-68691-0-40985600-1299602254_thumb.j

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred totusi ca ai surub. Eu am spus cum e la Ibiza, am uitat ca Altea are locul pentru insurubat carligul de remorcare in bara. Oricum, surubul e unul normal, il desfaci cu surubelnita din dotarea masinii. Daca nu ai, grila se scoate prin tragere.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dolfin

Este un surub la masca(grila) farurilor de ceata si la varianta ta de Altea,cate unul la fiecare grila(stanga/dreapta) in partea de jos a fiecarei grile catre centrul masinii; dupa ce ai desfacut acest surub tragi cu grija si forta de grila spre exterior deoarece sta cam fixa iar dupa ce ai reusit sa o dai jos vezi farul de ceata care e si el prins in alte 3 suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat in ETKA la Altea mea, se pare ca nu exista surub, ornamentul are niste urechi de prindere inspre lateralul masinii.

post-68691-0-20690300-1299621589_thumb.j

De asemenea m-am uitat la codurile pentru proiector, la mine este 5P0 941 703 pret 78,24EUR fara TVA, adica 97EUR ~ 415RON, pret OEM, deci PBN fura 100RON la treaba asta.

post-68691-0-06977100-1299621906_thumb.j

La Ibiza este alt cod si alt proiector, se poate monta atat dr. cat si stg., oricum costa la fel ca la Altea.

post-68691-0-74169100-1299621988_thumb.j

Oricum, fie ca este surub, fie ca nu, stiu la ce sa ma astept.

Spal masina si va tin la curent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Ibiza facelift, ce ai pus tu acolo e Ibiza prefacelift. Codul e acelasi, ia uita-te in poza a treia pusa de tine, la pozitia a doua (11), e trecut acelasi cod ca la tine. Proiectorul e acelasi, inclusiv aceeasi prindere, insa la mine are alt cod, se termina in 699 si nu se poate monta stanga sau dreapta. Eu am dat jos proiectorul meu ca sa vad codul:

dsc5274a.jpg

Uploaded with ImageShack.us

proiector.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles cum este la Ibiza.

M-am uitat la fotografiile tale, vad ca proiectoarele sunt Saturnus, ori asta inseamna ca sunt Hella, deci Hella pare sa fie producatorul OEM, sau unul din ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si eu stiu ca sunt Hella cele OEM. O sa urmaresc topicul asta, ar trebui sa-l schimb si eu, desi nu le folosesc deloc. Chiar si pe ebay sunt foarte scumpe si rare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am activat cornering-ul si pe strazile foarte intunecoase este singurul loc in care chiar ajuta.

Nu sunt specimen din acela care merge cu proiectoarele aprinse in mod obisnuit.

Functioneaza si acum, inca n-a intrat apa, dar nu-mi place cu el spart.

Trebuie sa intreb si pe la ceva dezmembrari, poate se iveste vreo ocazie.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pun Taiwan sau China sub nici o forma, am vazut pe alte masini ce inseamna proiector topit, cu becuri normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un proiector tot in aceasi stare, l-am cumparat pe cel nou de la reprezentata din BV a fost in jur de 400 lei daca imi aduc aminte bine. Proiectorul sta si acum in casa neschimbat, de frica sa nu o patesc iar, oricum nu le folosesc prea mult. De desfacut eu le-am dat jos pe ambele imi intrase apa in ele dupa ce am trecut prin o inundatie ( :( . Cum au spus si colegii de mai sus se desfac grilele din jurul proiectoarelor ( sunt prinse in surub normal ) si se trage de ele cu ceva forta dar cu grija. Dupa care se vad cele 2 suruburi in care sunt prinse proiectoarele. E simplu nu ar trebuii sa iti ia mai mult de 10 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, astazi in "direct sunlight" am vazut surubul cu toata murdaria de pe ornament.

Daca in we am timp sa o spal ma apuc de investigat. Suruburile cu care este prins proiectorul sunt torx?

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu, eu am normale in cruce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ornamentul are un surub cu cap cruce pozitionat jos, spre centrul masinii.

Proiectorul este prins in alte 3 suruburi cu cap cruce.

La fel ca si la cristian producatorul este Saturnus, adica Hella Slovenia, acelasi cod.

Surubul Torx este pentru reglat/orientat oglinda proiectorului, vezi foto.

post-68691-0-25099500-1300089616_thumb.j

Inca nu a intrat apa la proiector, s-ar putea sa mai astept cu schimbatul.

La Syncro Alto acelasi proiector OEM costa ~490RON spre deosebire de PBN unde ajunge la 516RON.

Va reamintesc ca Hella de la Volkspart costa 440RON si unul asa zis OEM este 400RON.

O sa cumpar un proiector care va avea plasticul cel putin de aceeasi calitate ca cel instalat din fabrica, va tin la curent.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita sa dai 100 euro pe original.

Vezi ca exista si compatibile, intreaba mai multi vanzatori. Eu am dat 130 lei in 2009 pe unul turcesc parca, si era facut foarte bine. L-am desfacut si i-am schimbat oglinda de la cel spart fiindca nu am vrut sa ma mai chinui sa-i rup protectia de orbire deoarece am becuri xenon care sunt mai lungi decat halogenele initiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum sunt cele turcesti, am vazut Taiwan topit, cu becuri obisnuite.

In general (desigur, daca nu este exagerata diferenta), pretul OEM se justifica in calitatea materialelor.

Sunt sigur ca avem viziuni diferite, de ex. nu concep xenon pe proiectoare de ceata...

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am shimbat si eu in weekend becu H3 la proiectorul de ceata din dreapta. Cu aceasta ocazie am observat o piesa de plastic sparta si doresc sa intreb care este rolu ei, si ce risc daca nu o inlocuiesc?

Ma tem ca exista riscu sa frece vreo conducata, vreun radiator sau mai stiu eu ce ..

Din cate se poate observa si in poza piesa aia de plastic are stantat anul 2005, an din care este fabricata masina, astfel trag concluzia ca este piesa originala.

Acum in ce imprejurari s-a rup nu pot decat sa speculez. Daca o fi fost vreun eveniment fostu proprietar desigur ca nu l-a mentionat cand am luat masina.

De vazut nu s-a vazut din exterior si nici zgomote in mers nu face. Fara sa desfac tot spoileru, nu imi dau seama ce rau poate face bucata sparta, imi pare ca e prea multa bataie de cap, dar de miscat la mana sigur ca misca si vibreaza.

Ce parere aveti despre situatia asta?

PS: Atat proiectoru cat si capacu la proiector au stantat 2005, oare plasticu ala sa fi cedat de la vibratii gropi? Stau si ma intreb ..daca era accident trebuiau sa fie mai multe chestii inlocuite si sigur nu erau toate cu 2005 stantate pe ele.

post-82454-0-73375300-1300736996_thumb.j

post-82454-0-51485700-1300737004_thumb.j

post-82454-0-25115900-1300737015_thumb.j

post-82454-0-42790600-1300737997_thumb.j

Modificat de stegosaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Legat de proiectoare de ceata, stie cineva cum se regleaza ca la carte ? Ma refer la reglarea inaltimii fasciculului de lumina emis de ele. Stiu ca se regleaza din acel torx situat in stanga/dreapta lor. Am reglat de acolo, dar ma intereseaza sa fac un reglaj ca la carte la ele, sa vad si eu bine pe timp de ceata si fara sa bata in ochii altora. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Are idee cineva, care proiectoare de la Seat au lupe și se potrivesc pe Leon1p ? Mulțumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista proiectoare OEM Seat cu lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!