Jump to content

AXR 2002 are DPF sau nu?


floryneg
 Share

Postare recomandată

Golf 4 din 2003 AXR 1,9 TDI PD 74KW (produs undeva 2002 nov) are filtru de partcule sau nu. Cand l-am adus la RAR in 2006 mi-au pus euro 3 desi unele au euro4. Citind pe forum mi-au venit idei. Oare ce am sub fund?! La codurile alea din carte are si specificatia QG1 care pare a fi long life. Intreb pt ca nu mai stiu ce ulei sa pun;

1. Castrol edge TD 5-40 care e pt PD fara DPF

2. Castrol edge 5-30 care e pt PD cu DPF (si pentru benzinare de asemenea)

Codurile din cartea tehnica apar astfel:

VIN CODE: WVWZZZ1JZ3B049500

1J10 34

74KW 5-G

AXR EUH

LA7W AH

0A3 ----C6E GOC H6S J0L MS7 QA1

V0A 1AT 1G2 1MP 1ND 5RQ 5SL T5X

0BB 3S0 3U1 QG1 0G4 8AC 8GL 8L3

1H0 1KK 1LS 3FA 3YQ G38 0GR

------- 1UE 4X3 4R4 4F1 N4C 5MA

8RE 2JB E9R 0AE ................

UB8 L06 0YZ..............

Ma lamureste cineva meserias? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are filtru de particule...ULEI POTI FOLOSII 5W40 EDGE TDI(CARE MAI NOU DE 1 AN ARE SI SPECIFICATIA DE DPF PE EL).5 w30 edge 504-507 e facut special pt motorizarile vag facute dupa 2005,e un ulei universal si pt diesel si pt benzina.Asa ca stai linistit foloseste castrol edge 5w40 turbo diesel 505.01.DPF incep echiparea de la golf 5,mai exista cazuri (foarte rare)in care au fost montate pe masini mai vechi dpf pt ca proprietarul sa poate circula in centrul orasului din germania,sa scuteasca de la impozit ceva mai mult.Dar astea sunt cazuri rare..si la noi nu iti iau in considerare la rar acceste modificari..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aceeasi masina o am si eu, cu specificarea ca e din 2004(euro4) si nu am DPF.

Ca ulei eu iti recomand sa bagi Castrol EDGE 5W40. Mie mi-a pus mecanicul 5w30 dupa ce mi-a spart baia de ulei(deah, meseriasi), si dupa 3000 de km mi s-a aprins becul in bord. deci nu recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumiri pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!