Jump to content

Umezeala o mare problema


bogdan
 Share

Postare recomandată

Sambata am constatat ca in masina era o umezeala ceva de speriat ;) . Umezeala = rugina . Ce facem in aceste conditii ? Am in cap un experiment sa pun in masina saci cu silicagel . Ce parere aveti? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde iei silicagel ? As avea si eu nevoie, pentru altceva. Silicagel-ul asta se consuma daca sta in mediu umed ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde iei silicagel ? As avea si eu nevoie, pentru altceva. Silicagel-ul asta se consuma daca sta in mediu umed ?

<{POST_SNAPBACK}>

Ce cantitate iti trebuie ? Teoretic nu se consuma niciodata , dupa ce se satureaza cu apa se tineo perioada la o anumita temperatura pana se usuca apoi se refoloseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubu, stiu ca e 'higroscopica', dar nu stiam ce anume presupune asta (adica stiu ca atrage/absoarbe apa dar nu stiam si daca trece in alt compus sau se evapora/consuma).

@bogdan, mi-ar trebui vreun kil, cred ... am un microscop metalografic care vreau sa-l tin intr-o pivnitza, uscata - dar ca sa fiu sigur ca nu ataca monturile si balsamurile dintre lentile vreau sa-l imbrac intr-un sac de folie si sa bag inauntru silicagel. Crezi ca poti face rost ? Cumpar ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubu,  stiu ca e 'higroscopica', dar nu stiam ce anume presupune asta (adica stiu ca atrage/absoarbe apa dar nu stiam si daca trece in alt compus sau se evapora/consuma).

@bogdan, mi-ar trebui vreun kil, cred ... am un microscop metalografic care vreau sa-l tin intr-o pivnitza, uscata - dar ca sa fiu sigur ca nu ataca monturile si balsamurile dintre lentile vreau sa-l imbrac intr-un sac de folie si sa bag inauntru silicagel. Crezi ca poti face rost ? Cumpar ! :D

<{POST_SNAPBACK}>

Silicagelul se gaseste la magazinele (depozitele) cu materiale pentru geamuri termopan

Eu mi-am " construit " singur geamuri anul trecut la balcon si mi-a ramas cel putin o punga (1 KG?),o pun gratuit la dispozitia cui doreste..:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
elkan peter emil

pe mine un mosulika ma instruit sa bag in toate cotloanele, lichid hidraulik.

cica ar avea proprietati de hidroizolare.

ce parere aveti??????

astept argumente pro si contra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine un mosulika ma instruit sa bag in toate cotloanele, lichid hidraulik.

cica ar avea proprietati de hidroizolare.

ce parere aveti??????

astept argumente pro si contra.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai ala e un ulei, am impresia ca foarte fluid, nu l-am vazut la fata. Banuiesc ca de-ala e si prin cricurile astea hidraulice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!