Jump to content

HID OCTAVIA


ender
 Share

Postare recomandată

Pentru a schimba becurile arse la farurile HID (Xenon) se apeleaza, in marea majoritate a cazurilor, la serviciile unui electrician dintr-un service autorizat.

Mentenanta farurilor HID poate fi facuta de catre noi, dar numai daca respectam anumite reguli simple.

Mai jos este descrisa procedura, pas cu pas:

1) Se scot lampile de semnalizare fata, prinse in suruburi hexagonale de 7mm, si apoi farurile, fixate cu suruburi torx T18

2) Se desfac capacele spate ale farurilor. Acestea sunt fixate cu suruburi T15 si saibe de cauciuc. Se cutata garniturile de cauciuc ce etanseaza farurile si se ung cu vaselina pe baza de silicon (Atentie!. Nu se va folosi vaselina obisnuita pentru ca reactioneaza cu cauciucul).

3) Se desface triplorul de tensiune pentru a avea acces la becurile de pozitie si faza lunga.

4) Se inlocuiesc becurile arse. NU SE VOR ATINGE CU MINA becurile cu halogen si Xenon sau daca se vor atinge din gresala se vor sterge cu o cirpa curata din bumbac imbibata cu alcool

5) Se vor asambla toate componentele in ordine inversa si se vor monta pe masina

Toata procedura dureaza maxim doua ore.

Deoarece becurile care se ard cel mai des sunt lampile de pozitie, cod 5w5, se recomanda inlocuirea acestora cu leduri de mare intensitate. Eu am confectionat "becurile" din cite trei leduri albe de 10.000 mili candeli pentru fiecare lampa, inseriate cu o rezistenta R1=220 ohmi, dupa schema de mai jos.

-12V o----=====-----|<|----|<|----|<|------o +12V

................ R1......... LED1.. LED2.. LED3................

Poze:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit leduri din astea gata facute la 100 k lei vechi

si am mai gasit ceva pt becurile de pozitie si stop pe frana sau semnalizari 10 leduri albe pe un soclu de bec normal care sunt mai scumpe vreo 10 euro bucata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nene ender cum ai prins cele trei leduri la un loc si apoi in soclu?

Am avut si eu la un moment dat led-uri pe pozitii dar pusesem decat unul care era oricum prea albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bag si eu in seama, dar nu era mai bine daca legai LED-urile in paralel, inseriate fiecare in parte cu o rezistenta mai mare? Legate in serie daca se arde un led nu mai arde niciunul, pe cand in paralel mai ramai cu doua leduri functionale.

Am intrebat doar, n-am dat cu parul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni: Led-urile au fost lipite intre ele, cind aveau terminalele mari, sub forma de triunghi. Apoi am turnat un manson de rasina hipoxidica de 3mm la baza ledurilor.

Dupa solidificarea rasinii hipoxi, am taiat terminalele si le-am lipit pe o bucatica de cablaj imprimat, facuta dupa forma soclului original al becurilor 5w5

@sharanel: Viata unui led depaseste viata masinii. In cazul particular al celor folosite de mine, curentul If maxim admis este 30mA. Eu le-am alimentat la numai 18mA - foarte putin probabil sa se arda vreunul pina incepe sa rugineasca masina :)

Sunt legate in serie pentru a consuma cit mai putin si implicit nu se incalzesc asa tare. Si mai este o problema. Daca legi numai un led cu o rezistenta in serie ai o putere mare disipata in rezistenta, spre deosebire de varianta facuta de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ender: am priceput. Inca o intrebare ledurile sunt de 5mm sau de 3mm?

@Sharanel si in plus un led ars poate sa insemne si scurt nu neaparat intrerupere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei LED-urile se ard fara sa faca scurt circuit ...

Sunt de 3mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni: Led-urile au fost lipite intre ele, cind aveau terminalele mari, sub forma de triunghi. Apoi am turnat un manson de rasina hipoxidica de 3mm la baza ledurilor.

Dupa solidificarea rasinii hipoxi, am taiat terminalele si le-am lipit pe o bucatica de cablaj imprimat, facuta dupa forma soclului original al becurilor 5w5

@sharanel: Viata unui led depaseste viata masinii. In cazul particular al celor folosite de mine, curentul If maxim admis este 30mA. Eu le-am alimentat la numai 18mA - foarte putin probabil sa se arda vreunul pina incepe sa rugineasca masina ;)

Sunt legate in serie pentru a consuma cit mai putin si implicit nu se incalzesc asa tare. Si mai este o problema. Daca legi numai un led cu o rezistenta in serie ai o putere mare disipata in rezistenta, spre deosebire de varianta facuta de mine.

<{POST_SNAPBACK}>

Dar daca inseriai 4 leduri fara nici o rezistenta? Aveai mai mult de 30mA pe led?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LED-urile sunt la polarizare directa similare cu diodele zenner. Daca o dioda zenner este polarizata direct, fara nici-o rezistenta serie, se deschide la tensiunea de polarizare Vf, orice crestere de tensiune dincolo de tensiunea Vf duce la cresterea abrupta a curentului direct If si implicit la arderea diodei.

In concluzie, nu se poate fara rezistenta. Aceasta "preia" cresterea de energie peste valoarea de polarizare a diodei si o transforma in caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna treaba ender!!

Poti sa revii, te rog, cu o poza pe intuneric de la 10-20m de masina, doar cu pozitiile aprinse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai tari decit becurile originale. Din pacate sunt un pic "directionale" adica nu au halou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai tari decit becurile originale. Din pacate sunt un pic "directionale" adica nu au halou

<{POST_SNAPBACK}>

Stiu, probabil au unghi de 30 grade, nu? De asta vroiam sa le vad de la distanta, sa-mi fac o idee cum arata farurile de departe. Eu am probleme cu becurile de frana, se tot ard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unghiul este de 45 grade. Sunt destul de scumpe 30.000 bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt acceptabile ca pretz. Revii cu poza de la distanta? ;) Sunt foarte curios cum "umple" farul, iar cuvintele nu pot tine loc de poza. Cand ai timp ...

unghiul este de 45 grade. Sunt destul de scumpe 30.000 bucata

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa aratau ale mele (1 led de 5mm, unghi de 20grade parca). Desi erau albe lumina era destul de albastra :lol:

led1dm.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu-s albastre. Sunt similare la culoare cu xenoanele pe care le am pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ender, placuta de cablaj imprimat este o placa de textolid din aceea antica de cablaje? Faceam in scoala generala circuite, le vopseam cu oja si apoi le atacam in acid. Ai cumva si o poza cu de detaliu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se vede bine in poza a 3-a unde sunt cele doua becuri arse si led-urile. Soclul este facut din cablaj dublu imprimat (fata spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Puteti folosi 4 leduri in serie cu o rezistenta de 47 - 100 ohm.

Lipsa haloului se poate rezolva cu un smirghel.

Modificat de maiandrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!