Jump to content

Oglinzi [Passat CC]


tzighi
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am si eu o intrebare legata de oglinzile rabatabile pe Passat CC. Din gresala am uitat cand am comandat masina sa adaug si optiunea aceasta (am crezut ca vine implicit, ca pe Opelul vechi) si acum imi pare rau de tot. Am vazut ca de noua optiunea costa undeva la 150 de eur insa nu stiu cat ar putea costa o adaugare ulterioara.

Are cineva idee daca se poate pune aceasta optiune ulterior si cam la ce suma s-ar ridica operatiunea?

Multumesc mult,

Mihai

Modificat de C o s m i n
deschidere topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, raspund tot eu dupa ce am trimis email la reprezentanta sa ii intreb de costuri. Atasez raspunsul din mail:

"e un optional care ulterior pus costa enorm deoarece se schimba oglinda cu totul plus cablaje si alte componente...pretul fiind de aproximativ 2000 de euro" :o

Tot pe forum am vazut ca pentru alte modele din grupul vag pretul pentru acest add-on "do it by yourself" este de cca 2500 ron. Avand in vedere aceste lucruri am decis sa mi le inchid singur in fiecare zi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand nu aveam asa ceva, credem ca sunt o optiune interesanta. Acum, avandu-le, personal nu le gasesc atat de deosebite: cu exceptia unor situatii in trafic, cand mai fac loc cateunui motociclist grabit, nici nu le prea folosesc. Sigur, e elegant ca "urechiusele" sa i se plieze doar din comutator, insa te plictisesti repede de chestiune si, in timp, nu prea o mai folosesti.

Daca imi permiti o apreciere personala: ai luat o decizie corecta! :icon_thumright: Nu cred ca face nici 2.500 lei pe varianta "do-it-yourself".

Modificat de OII
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ok, raspund tot eu dupa ce am trimis email la reprezentanta sa ii intreb de costuri. Atasez raspunsul din mail:

"e un optional care ulterior pus costa enorm deoarece se schimba oglinda cu totul plus cablaje si alte componente...pretul fiind de aproximativ 2000 de euro" :o

Tot pe forum am vazut ca pentru alte modele din grupul vag pretul pentru acest add-on "do it by yourself" este de cca 2500 ron. Avand in vedere aceste lucruri am decis sa mi le inchid singur in fiecare zi :(

eu am impresia ca au vrut sa scape de tine pentru ca nu stiu sa le monteze! :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

sunt foarte utile daca nu vrei sa ramai fara oglinda propiru-zisa.. ca astea se fura la greu. la urmatoarea masina este un must have!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as prea crede ca reprezinta o metoda antifurt: se pot plia/"deplia" si manual din exteriorul autoturismului. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Din păcate, de ceva vreme, oglinda interioară nu se mai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ea lucreaza impreuna cu senzorul de lumina. Farurile se aprind pe auto ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

E defecta doar cea din interior.

Oglinda de afara se închide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa-ti spun ce ti s-a stricat dar pot sa-ti spun ca senzorul pe care il stii "pe parbriz" nu comanda oglinda, cum cred unii

Oglinda are 2 senzori, unul spre fata si unul spre spate. Cand diferenta de lumina e in favoarea senzorului dinspre tine (intuneric in fata si lumina in spate), atunci oglinda se inchide la culoare. Conditiile sunt: usi inchise, lumini interiorare (plafon) stinse si schimbatorul in orice alta treapta de viteza decat R. Ca sa nu te incurci in exprimarea mea greoaie la ora asta - fata = spre afara, spate = spre tine

Oglinda exterioara este comandata de cea interioara. Daca cea exterioara functioneaza atunci inseamna ca primeste semnal corect de la cea interioara.

Cel mai probabil ai o problema cu sticla in sine (sau s-a intamplat ceva in interiorul oglinzii) - poate ti-au scapat-o cand au montat parbrizul, sau poate ti-au pus alta (stiu, pare greu de crezut, dar in .ro e posibil orice), sau e doar o coincidenta.

Ce ai putea sa faci este sa desfaci oglinda interioara (o sa-ti dea batai de cap, incearca sa nu lasi urme pe rama - e prinsa doar in clipsuri) si sa alimentezi cu 3-5V sticla sa vezi daca functioneaza (atentie sa nu bagi curent in circuitul oglinzii, deconecteaza sticla inainte). Daca se inchide atunci problema e din circuit, nu din sticla.

Pinii de pe oglinda interioara, in caz ca ai nevoie:

- Pin1: Switched power in the fuse box (alimentare "+12V")

- Pin2: Ground (minus)

- Pin3: Tap the reverse light (B/1 in J519) (verifica daca dai cu spatele)

- Pin4: Connection to Door (comanda oglinda exterioara stanga)

- Pin5: Connection to other Door (comanda oglinda exterioara dreapta - la modelele cu 2 oglinzi ext. antiorbire)

- Pin6: Connection to Dome Light (verifica daca ai lampile din plafon aprinse)

Ti-am spus ce stiu pentru ca am avut si eu o experienta interesanta cu oglinzile astea (la mine lipseau 2 fire in oglinda interioara si deci, cea exterioara nu primea semnal) - culmea, din fabrica ! Stiu ca e foarte greu sa le "dai de cap". Sper sa te ajute.

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, da ... asa e... unii au indus in eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oglinda am dat-o jos de mai multe ori.

nu merg doar eu cu masina, si cand o prinde tata, imi schimba pozitia la volan, scaun, oglinzi, pt ca e mai mic decat mine...

de cateva ori, in momentu cand am pus mana pe oglinda s-o reglez, am ramas cu ea in mana...

a trebuit sa despind ornamentele de plastic, care o imbraca, si sa o prind pe suport.

deci o posibila cauza asta ar putea fi :(

o sa vb cu electrician sa verifice daca e curentu cum trebuie pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

repet, daca oglinda exterioara e OK, atunci ai curent si in cea interioara. Nu strica totusi sa verifici pe-acolo. Ledul verde de pe oglinda se aprinde, am dreptate ?

Chestia cu suportul am patit-o si eu, trebuie stranse cele 2 "picioare" de fier care se prind acolo, cel mai probabil s-au largit. Eu asa am facut si s-a rezolvat problema. Pateam acelasi lucru. Grija la parbriz sa nu impingi in el :)

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becul verde de pe oglinda, functioneaza.

si daca e curent si in cea interioara inseamna ca o fi sticla de vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca problema e in interiorul oglinzii -> sticla/circuitul/fire/etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde îmi recomanda sa merg?

Cei de la Galați nu prea sunt profesioniști.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sticla - in afara deteriorarii afisajului cu cristale lichide, nu prea vad ce s-ar defecta la ea. Se da jos rama din fata ei si iese afara. Acolo, poate ai noroc sa gasesti ceva deteriorat..... fir care duce la sticla sarit, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Unde îmi recomanda sa merg?

Cei de la Galați nu prea sunt profesioniști.

Mergi mai bine la Focsani ca la Galati unt cam praf copiii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda mea interioara nu mai functioneaza deloc si are si o urma ca si cum ar fi fost lovita , e o parte mai innegrita si o parte clara, stie cineva cat ma consta una sa o schimb?E tot cu senzor de lumina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta la SH - una noua e foarte scumpa. Senzorul de lumina e separat, doar salasuieste in piciorul oglinzii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosminrot

Sal.,

Ai pe PM nr de telefon al electricianului de la SEAT .

Suna si vb cu el ca este cel mai bun electrician din Galati in gama de automobile VAG .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am de castigat nimic daca fac reclama dar ai putea sa incerci si la service`ul ElcarGid Buzau, autorizat VW. E doar un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara am mai facut un test : am lipit flashul de la telefon, de senzor.

Surpriza - s-a inchis instant si oglinda interioara.

Deci ca sa functioneze, este nevoie ca lumina din spate sa fie extrem de puternica pt a se inchide si cea interioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau sa fie diferenta mare, intre senzorul din fata si cel din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Exista vreo solutie prin vagcom sau ceva sa se plieze in momentul cand inchizi masina? sau sa tii mai lung pe telecomanda sau ceva? sau doar prin actionarea butonului din interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Oglinzi [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!