Jump to content

descifrare diagnoza seat


bogdanodobescu
 Share

Postare recomandată

Salut. am facut tester la un seat ibiza care se opreste la ralanti si nu merge pilotul automat. ma uit pe diagnoza dar nu inteleg prea bine care e problema la masina . poate si din cauza ca sunt termeni tehnici. cine ma poate ajuta?

SPA 1.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand ar fi indicat sa iti incarci bateria deoarece ai niste erori la central electric si airbag care apar de cele mai multe ori din cauza bateriei descarcate mai ales cand temperatura este scazuta. Incarca bateria si sterge erorile sa vezi ce mai apare dupa aceea. Legat de cele de la Engine las un coleg mai experimentat sa iti spuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din tot ce am citit la eroarea asta poate fi doar senzorul de la axul cu came sau cel de la vilbrochen, dar in cele mai dese cazuri am vazut ca pe motorul de 1,4 ecu o ia razna, mai ales ca masina ta are doar 4 pistoane si doar un singur bank de exhaust nu 2 si el zice bank 2.

De verificat daca a ajuns apa la ecu si daca senzorii aia sunt buni.

Poate poti sa te legi de ceva anume , unde s-a umblat de curand la masina, distributie nepusa bine sau sarita, cu toate ca nu stiu ce motor este, poate fi pe lant si nu mai are rost de verificat.

Poate fi si un injector ar asta se verifica la un service nu acasa ...trebuie facuta o verificare amanuntita, eroare se sterge nu se sterge, poate fi de l aclapeta de acceleratie care poate trage aer fals sau vreun furtun etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa le stergi?

Reapar?

16407 e problema. Banui ca se refera la senzorul HALL de pozitie ax cu came..

Sau cel de jos de pe volant.

Restul erorilor par a fi vechi si aparute cind ai avut probleme cu bateria.

LE eti al nabii ca a fost altu mai rapid :))

Varianta cu ECU "nebun" nu am mai zis-o sa nu foloseasca tesla :))

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pilotul automat nu merge de vreo 2 ani.bateria e buna. am verificat si incarcarea. am incercat sa sterg erorile dar reapar. simpromele nu se manifesta tot timpul decat la pilotul automat. uneori masina merge exceptional dar cand apare eroarea in bord... imi pun mainile in cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pilot trebuie sa desfaci maneta, ca sigur de la contactele din ea, este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ajung la senzorul de pe volant si la celalaltde pe axul cu came?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
bogdanodobescu

am rezolvat problema... am schimbat filtrul de aer care nu mai fusese schimbat de un an jumate. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!