Jump to content

Bluetooth Octavia 2 FL


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Acum imi pare rau ca , in configuratia masinii nu am introdus si bluetooth-ul, si as vrea sa-l montez, dar in etka sunt mai multe coduri de unitate bluetooth dar si ca optionale erau vreo 3 variante de GSM.

Am rugamintea, de la cei care stiu , sa posteze codurile unitatilor de bluetooth de pe masinile lor si ce varianta GSM au ales, 1 , 2 sau 3, ma intereseaza doar O2 din 2009 inclusiv incoace, adica O2FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7P6035730D - octavia FL, productie 29.06.2010, cod optiune PT2 - pregatire telefon GSM II, cablaj, bluetooth, cu consola pentru adaptor in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti citi mesajele din telefon (SMS) pe maxidot ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La niciun model nu am intalnit functia asta. Probabil din motive de siguranta rutiera. Dar merge Audio Streaming prin bluetooth....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pret al blutoothului,si cum interfateaza cu masina?

Eu am pregatire telefon,dar cel ck talpica in bord.as fi interesat de eventuale costuri.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se interfateaza cu masina pe CAN-BUS, cu inca 2 fire la bolero si mai e microfonul in plafoniera.

La niciun model nu am intalnit functia asta. Probabil din motive de siguranta rutiera. Dar merge Audio Streaming prin bluetooth....

BA da , vezi pe masina lui ADI. .

7P6035730D - octavia FL, productie 29.06.2010, cod optiune PT2 - pregatire telefon GSM II, cablaj, bluetooth, cu consola pentru adaptor in bord.

VAd ca codul asta s-a montat pe masinile din 31.05.2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7P6035730C - asta este tot GSM II, dar fara consola pe bord.

ai dreptate, la GSM III Premium afiseaza SMS....

uite niste informatii.... iti trebuie modul de GSM III - cod optiune PT2

GSM III PREMIUM UMTS

This highly functional, easy-to-use set is delivered

• With a Maxi DOT display

• A multifunction steering wheel is also required to control the radio and telephone

• A Swing or Bolero radio, or Amundsen or Columbus navigation system, is also required

To ensure full functionality, it is also necessary for the telephone to support rSAP (remote SIM Access Profi le), which can

download data from the SIM card and telephone to the control unit memory. This unit can then display all phone contacts

on the Maxi DOT display. A telephone that does not support rSAP can be connected to this phone preparation via an HFP

profi le (Hands Free Profi le). However, HFP cannot use all GSM III Premium features and does not switch the phone to standby

mode (which prolongs the battery life even if phone calls are frequently made in the car).

The control unit memory can store up to three users (paired phones), only one of whom can communicate with the handsfree

system at any one time. Users who wish to connect a fourth mobile phone must fi rst delete an existing user.

After the telephone is connected via Bluetooth® to the phone preparation control unit, its directory and data from the SIM

card are recorded in the control unit memory (up to 2,000 entries). Most of the telephone functions are then deactivated

and the telephone is logged off from the GSM network. The option of closing the connection with the preparation control

unit remains active at all times. After the telephone logs off from the GSM network, the preparation control unit takes over

communication with the GSM network. Thanks to this function and other components of the phone preparation, a mobile

phone can be kept anywhere in the car – even in the luggage compartment.

Other selected features

• The possibility of speaking openly into the car thanks to the sensitive microphone

• Automatic muting of the radio or music during calls

• Audiostreamingu via A2DP profi le

• Audiostreaming control using the multifunction steering wheel (previous/next) and the radio/navigation system (controls

elements on the Media screen) – from CW 22/2011

• Internet connection via GPRS, EDGE, UMTS (available only with a phone paired via an rSAP profi le)

Text message display, writing and sending (available only with a phone paired via an rSAP profi le)

• Menu in the following languages: English, German, Czech, French, Spanish, Italian, Portuguese and Dutch. From CW

22/2011 Norwegian, Polish, Swedish and Turkish will also be available.

• AVRCP support (Audio/Video Remote Control Profi le) for wireless multimedia control (from CW 22/2011)

CONNECTING VIA BLUETOOTH®

In order for a mobile phone to be connected to the hands-free function via Bluetooth®, the telephone and phone preparation

must be adapted to each other (paired). With GSM III Premium, phones are connected primarily via an rSAP profi le.

When a mobile phone and the hands-free function are being linked up via Bluetooth®, the phone preparation must not be

linked up to another phone.

Whereas, with GSM II, it is possible to search for a hands-free preparation with a mobile phone, with GSM III Premium

the hands-free preparation must search for the mobile phone. For mutual adaptation, the following tasks must be performed:

GSM II

• Turn on the ignition

• Activate Bluetooth® and visibility on the mobile phone, then

1) Look up the menu that can be used to make the phone search for a device with which it can be connected via

Bluetooth®

2) Or, on the information display, select Phone - Phone Search, and wait until the control unit completes the search

• 1) As soon as hands-free is reported on the phone display with the sign SKODA _BT, enter the PIN (1234) within

30 seconds and wait until the connection is made

• 2) Or, when the control unit completes the phone search, call up the list on the display. Then confi rm the telephone

and enter the PIN (1234) within 30 seconds and wait until the connection is made.

GSM III

• HFP

• Activate Bluetooth® and visibility on the mobile phone

• Turn on the ignition

• On the information display, select Phone - Phone Search, and wait until the control unit completes the search

• In the menu of detected devices, selected the mobile phone

• Enter the control unit’s six-digit PIN, shown on the information display, in the phone within 30 seconds and follow

the instructions on the phone display to confi rm

• To save a new user, or download contacts and identifi cation data from an SIM card to the control unit, follow the instructions

on the information display and on the mobile phone

rSAP

• Activate Bluetooth® and visibility on the mobile phone

• With some mobile phones, the rSAP function needs to be turned on

• Turn on the ignition

• On the information display, select Phone - Phone Search, and wait until the control unit completes the search

• In the menu of detected devices, selected your mobile phone

• Enter the control unit’s six-digit PIN, shown on the information display, in the your phone within 30 seconds and follow

the instructions on your phone’s display to confi rm

• If your SIM card is blocked by a PIN code, enter the PIN of your phone’s SIM card

• The phone connects to the control unit (when it is connected for the fi rst time, entries may be made on the information

display only when the vehicle is stationary, because only then is it possible to select whether or not the PIN is to be stored)

• To save a new user, follow the instructions on the information display

• To download contacts and identifi cation data from the SIM card to the control unit, confi rm the rSAP requirement on your

mobile phone

• When the phone connects with the hands-free an rSAP profi le, the phone logs off from the GSM network, and communication

with the network then takes place solely via the control unit. Only the Bluetooth® interface remains active in

the phone. In this case, you can choose to disconnect from the unit, turn off the Bluetooth® connection or make emergency

calls on 112 (only for some countries)

If the phone is adapted in this way, there is no need to perform the above tasks ever again when you enter the car. The connection

is established automatically when the ignition is switched on and is terminated when the ignition is switched off

(when the key is removed). With some mobile phones, however, it is necessary to enter an authorization code for the connection

whenever a connection needs to be made using Bluetooth® technology.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva diferente intre diferitele standarde BT (9w2, 9w3 si 9w7). Cateva detalii si despre rSAP si A2DP.

http://www.myturbodiesel.com/1000q/a5/VW-bluetooth-FAQ.htm

Poti incerca 7P6 035 730 C (9w7) (Versiunea D s-ar putea sa nu fie compatibila). Afiseaza agenda in maxi dot, afiseaza meniul de telefon pe displayul HU (Columbus sau Bolero).

Sau, dintr-o generatie mai veche (9w3), cred ca va functiona 1Z0 035 729 A / C/ D / E. Versiunea cu terminatia B functioneaza doar la modelele pre-facelift.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am vazut si eu topicul acesta deschis si va rog sa ma ajutati cu un sfat/informatie:

Pentru radio Swing de pe O2 FL cum pot sa adaug un modul bluetooth ca sa ma pot conecta cu alt dispozitiv bluetooth? Si ce costuri ar implica asa ceva?

Am gasit eu link-ul acesta

http://fiscon-mobile.com/products/fis_vw.php?brand=skoda

insa nu as vrea sa-mi dau jos tot bordul pentru a pune acel nou "maxi-dot".

Exista si alta solutie?

Multumesc,

Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in semnatura vad ca ai maxidot, de ce sa mai pui altul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a gresit exprimarea...sau crede ca are nevoie de un nou maxidot.de fapt,acele informatii vor fi afisate in...acelasi maxidot pe care il are masina,doar ca o sa aiba functii in plus la comp de bord.

mai exista interfete fiscon si pt alte informatii,gen cati newtoni folosesti la un demaraj ,cati cai,temp ulei,cati litri mai ai in rezervor...am vazut asa ceva si merita fiecare banut.mai trebuie insa sa avem gramada respectiva de banuti...

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, sunt de acord ca nu am inteles exact ce vine in pachetul FISCON.

Lasand la o parte faptul ca am deviat de la subiect si nu stiu cum se integreaza exact acele componente pe masina (- vali, poti sa-mi dai mai multe detalii despre acest sistem, daca tot l-ai vazut functionand?) mai intervine si costul pachetului care ajunge la peste 1600 RON.

De acolo in afara microfonului, nu mai recunosc celelelte componente - banuiesc ca se conecteaza pe CAN cumva. De asemenea nu am nici comenzi pe volan ceea ce ma duce cu gandul la modalitatea de a raspunde la un apel sau la a initia unul.

Intrebarea mea era daca voi aveti idee si de alte sisteme, eventual mai simple si mai ieftine, care sa-ti permita conectarea echipamentelor bluetooth la radio-ul swing instalat pe masina, pentru a nu lua in calcul posibilitatile:

- schimbarea radio-ului cu o chinezarie multifunctionala gen Witson, costand peste 2000 RON:

http://www.witson.ro/dvd-auto/dvd-witson/dvdwitsonSKODA%20Octavia%20%20W2-D781S.htm

- sau un adaptor de bluetooth cu modulator fm alimentat de la bricheta masinii, costand pana in 200 RON.

Multmesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Retrofit-ul unui sistem BT original costa undeva la 150 de lire( http://cgi.ebay.co.uk/Bluetooth-VW-RNS-510-9W7-UHV-RSAP-AD2P-7P6035730C-/110648926601?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item19c330a189) la care se adauga costul cablajului si al microfonului. Plus manopera, daca nu stii sa faci singur operatiunea.

Unele module ce se vand pe ebay au inclus si cablajul, insa la un pret ceva mai mare ( http://cgi.ebay.co.uk/OEM-VW-Bluetooth-kit-RCD-RNS510-A2DP-Voice-Control-3GS-/280571196704?pt=UK_CE_GPS_Accessories_Software_ET&hash=item415358b520 ) . Oricum ar fi, nu ajunge la pretul unui produs FISCON.

Daca nu ai comezi pe volan iti poti pune :) sau poti folosi pt. preluarea apelurilor tastele de pe maneta cu care accesezi computerul de bord.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat in ETKA si pentru masina mea s-ar potrivi urmatoarele:

9zu GSM 3 5N0035730A

9w4, 9w8 GSM 1si 2 1Z0035729D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumiri starchaser.

E o idee interesanta, insa iarasi intervine problema montajului...iar mai mult decat atat, mi-e teama de eventualii "greierashi" care pot apare dupa desfacerea radio-ului.

Al Bundy, pt ca stiu ca tu ai O2 Fl, ai gasit pana la urma care este codul corect? si mai ales daca ai si un pret din tara la el?

Merci

Florin

Modificat de florin31x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat si la Avia si am primit urmatorul raspuns:

"Buna ziua ,

Preturile pieselur solicitate de dumneavoastra sunt:

-interfata bluetooth -4135 lei

-microfon - 232 lei

-suport cutie interfata- 100 lei

-capac interfata - 30 lei

-manopera - 300 lei

Preturile contin tva.

Cu stima,

Alin MORJAN

Consilier Vanzari Piese Schimb

AutoPLAZA Pantelimon/ Skoda-SEAT-Weltauto

B- dul Biruintei, Nr.11

Pantelimon, jud Ilfov

Telefon: 021 209 40 28; 209 40 29

Fax: 021 209 40 24

www.aviamotors.ro

...sunt posesorul unei Octavia 2 FL MY2011 cu maxidot, fara comenzi pe volan si cu radio swing (din pacate nu am la indemana VIN-ul masinii).

Ma intereseaza costul adaugarii modulului bluetooth (cost manopera si cost echipament) la aceasta configuratie."

Mi se pare enorm de mult.

Modificat de florin31x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, nu intreba la dealer :)

Cauta pe ebay si pe alte site-uri de tranzactii.. Gaseti mult mai ieftin (vezi linkurile din postul meu de mai sus).

Referitor la "greieri", stai linistit ca nu o sa apara, daca operatiunea e facuta cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Exact ce vrea florin31x sa faca as vrea si eu. Vazusem undeva un adaptor bluetooth care capta sunetul prin bluetooth si-l scotea pe o mufa jack (nu ma refer la dispozitivul Belkin, era unul mult mai ieftin pana in 50 lei) dar nu mai dau de el. Stiu ca-l vazusem mai demult dar la momentul acela nu aveam nevoie de el. Acesta ar fi ideal pentru conectarea lui la mufa aux a masinii si apoi conectarea telefonului prin bluetooth la el. Daca gaseste cineva un dispozitiv bluetooth care sa poata fi atasat la aceasta mufa pentru streaming audio sa ma anunte si pe mine

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa iti iei cam degeaba daca nu ai comenzi volan, cred ca toate chestiile astea gen bluetooth puse after costa prea mult, iar pt o2 facelift nu cred sa exista modulele pe ebay.

Comanda vocala ca la bmw sau alte ,marci era mai utila, doar sa ii apesi tasta d epe volan sa ii spui ce sa faca. cd radio tel dial ion si aia facea, restul sunt prea scumpe si cred ca nefolositoare, nu cred ca ajung vreodata sa las te;lefonul din mana iar cand il las il las pe difuzor( handsfree incorporat)

Pana la urma Al bundy tu spuneai ca orice se poate face, deacord, eu fac mereu operatiuni la masini ce nici aia din fabrica nu s-au gandit, gen montat cutie autom pe masina manuala si invers plus sute de inbunatatiri gen masina 2005 restilizata la 2011 cu totul oem, care e ideea? merita investitia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista pe ebay bluetoothul de pe O2 FL la 99 euro.

GSM 3 are apelare vocala, exact cum spui tu.

Pentru mine acum nu mai merita investitia, am luat un Iphone 4 si nu merge cu bluetoothul masinii, asa ca spun pas deocamdata.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut

sunt nou posesor de octavia 2 motor 2.0 tdi an 2007.am si eu o intrebare:de ce nu mai pot face conexiunea prin bluetooth cu tel mobil precizez ca in ziua in care am cumparat masina acum vreo 2 saptamani a mers dupa ca am pus masina pe un tester sa vad daca este buna si am observat ca 2 doua zi numai mergea,am fost si al reprezentanta mia pus testerul si acolo si da eroare la telefon nu mai mai pot conecta(nici macar nu-mi mai vede telefonul)si nici butoanele de pe volan care tin de telefon nu merg.ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

va multumesc si sper ca m-am facut inteles :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit codul este:01042 contrl module not coded no display

exact asa scrie

Modificat de darvin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca te-ai jucat pe el si nu mai e codat. Fa-i codarea corecta cu vcds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si focsani la reprezentanta si mi-au zis ca l-au codat ei dar tot nu merge .mi-au zis de acolo ca ar fi calculatorul care este sub scaunul din dreapta,se poate asa dintr-o data?cum se face codarea asta de care zici?

scuza-ma de atitea intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!