Jump to content

Ce diametru au difuzoarele (fata si spate) la Golf IV ?


alex25
 Share

Postare recomandată

erau cativa care vroiau doar magazia, so... vezi poate iese ceva :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Z

    8

  • istef

    7

  • Ice_2k

    4

  • F l o r i n

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

inca o intrebare...ipotetic vbind..daca am un cd/mp3/etc-player care are iesire de subwoofer...se simte tare diferenta daca scot wooferul direct din player sau daca mai intai il trec prin amplificator?thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer cred ca esti off-topic cu intrebarea. Mai bine posteaza intrebarea aici:

http://vwforum.ro/index.php?showforum=17

Pai daca folosesti amplificatorul built-in din etc-player, atunci foloseste atat iesirile pentru boxe cat si iesirea pt woofer. Daca folosesti un amplificator separat atunci trebuie sa folosesti si iesirea de woofer de pe amplificator. Asa mi se pare normal. Ma gandesc ca unele etc-playere opresc amplificatorul built-in cand se foloseste un amplificator extern, deci iesirea de subwoofer nu mai functioneaza. Practic nu am testat ca sa iti dau un raspuns exact, dar banuiesc ca bine nu se va auzi daca folosesti o iesire de pe un amplificator (subwooferul) si celeleate iesiri pt speakere de pe alt amplificator. E ca si cum ai merge cu o roata de alte dimensiuni decat celelalte 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze pt OT.anyway, eu ma refeream la urmatoarea chestiune:daca ma pot lipsi de amplificator extern si sa folosesc iesirile din player, sau daca sa le trec toate prin amplif. ext., inclusiv wooferul, nu sa folosesc 2 amplificatoare separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

difuzoarele de fata sunt prinse in suruburi de usa ? se pot muta cele de pe fat ape spate cu tot cu tweetere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difuzoarele de fata sunt prinse in suruburi de usa ? se pot muta cele de pe fat ape spate cu tot cu tweetere ?

da se pot schimba de pe fata pe spate ca sunt la fel, adica ce 16"

sunt prinse toate in nituri dar se pot taia si prinde apoi tot in nituri sau suruburi scurte ca sa nu ajunga in geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Wow Atat boxele de pe fata cat si boxele de pe pate au aceeasi dimensiune, de 16 cm si nu 16" (inch) cum a scris Wow (probabil ca a gresit).

Boxele se pot muta de pe fata pe spate sau invers. Boxele sunt nituite, dar se taie niturile si se pot monta niste rame noi pt boxe de la http://www.capodimonte.ro/produse.html?cat=8215 pozitia 56.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

istef, in al doilea post al acestui topic ai zis ca diametru este de 165mm... acuma e 165mm sau 160mm ? ca boxe sunt si de 16cm si de 16.5cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La carte ei spun ca trebuie boxe de 16cm, dar, spre exemplu, eu mi-am cumparat niste boxe JBL (CS265E) de 16.5cm care s-au potrivit perfect. Deci stai linistit ca o toleranta de 0.5 cm este absolut ok. Un alt aspect important este adancimea boxei. Spre exemplu boxele mele au adancimea de 6.1 cm.

Poate o sa fiti tentati sa montati boxele direct pe tabla, fara acele inele (distantiere). Teoretic este posibil dar la coborarea geamului se va izbi in boxa. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Daca mergi la Pioneer o sa-ti recomande boxele de 17cm diametru. Adevarul este undeva la mijloc (adica 16,5 cm)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu Pioneer vand boxe de 165 mm. De curiozitate am masurat boxele mele JBL, care scrie pe cutie ca au 165mm si in realitate au 167 mm. Se potrivesc perfect. Prin urmare nu trebuie sa va faceti nici o problema. Intre 16 si 17 cm merg orice boxe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Ai aici exact tot ce iti trebuie ca sa vezi cum se demonteaza usile pe fata.

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=961163

Daca vrei si usile pe spate cauta tot pe site-ul ala un post similar.

S-ar putea sa iti trebuiasca niste cleme din alea ("braduti") ca exista posibilitatea f mare sa se rupa la demontare. Costa cam 2 RON si se gasesc la orice dealer VW. Grija mare cand demontezi plasticurile sa nu lasi urme. Incearca sa le fortezi prin parti care nu sunt usor vizibile ca sa nu strici aspectul.

Referitor la inele eu am facut comanda pe net de la firma Capodimonti

http://www.capodimonte.ro/

Te inregistrezi pe site acolo si te duci la Catalog Online, sectiunea Adaptoare Boxe Auto.

Codul produsului este RAM-20.450/K . Costa 12.86 ron perechea. Comanda de acolo si ajung in maxim 2 zile. O sa iti mai trebuiasca 4 suruburi cu piulita ca sa prinzi suportii in portiera si 4 holsuruburi sa prinzi boxa in suporti. In rest te descurci tu.

Zi-mi si mie te rog cum ai procedat cu comanda inelelor. cum expediaza firma asta Capodimonte? prin posta, sau curier, sau trebuie sa te duci la ei la sediu? multumesc anticipat, urmeaza sa-mi pun si eu dar trebuie pregatit tot inainte sa desfac usile. multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cumpara cum vrei tu. Si prin Curier, si personal. Am cumparat eu de la ei. Au site, te bagi acolo si gasesti toate detaliile. Pot sa-ti spun ca mie mi-au raspuns si pe mail. Sant seriosi. Si au cam tot ce vor muschii tai in materie de adaptoare auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte, au modificat plafonul de valoare per comanda la minim 100RON ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte, au modificat plafonul de valoare per comanda la minim 100RON ....

salut. numele meu este robert si tocmai mi-am cumparat un golf iv saptamana trecuta din germania.

am si eu cateva intrebari de incepator(mentionez ca nu am mai avut de a face cu masini pana acum)

la golf iv pentru boxele de pe sapte exista cumva fire trase sau trebuie sa le trag eu?

a comandat cineva recent de la capodimonte distantiere de plastic pentru boxe? ma intereseaza daca au plafon valoric minim pentru comanda.

multumesc anticipat pt. raspunsuri.

o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am parcurs acest topic am ramas putin pe ganduri. La mine in boxele din spate nu se aude nimic deci nu cred ca sunt legate, sau poate nici nu exista. Am un casetofon Beta. Ce m-a pus pe mine pe ganduri e faptul ca geamurile din spate nu coboara de tot; mai raman aproximativ 5 cm ridicate. Asa e normal sau se opresc in difuzoare?

Modificat de Kitaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Kitaro - asa e normal sa se deschida geamurile din spate. Daca nu se aude nimic in spate inseaman ca nu ai boxe in spate nici fizic - asa ca va trebui s aiti tragi si firele si sa montezi si boxele.

@babanu - poti sa faci o comanda online si sa incerci sa ii dai submit ca nu ai nimic de pierdut. Daca au modificat plafonul o sa iti spuna ori direct ori prin mail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Kitaro - asa e normal sa se deschida geamurile din spate. Daca nu se aude nimic in spate inseaman ca nu ai boxe in spate nici fizic - asa ca va trebui s aiti tragi si firele si sa montezi si boxele.

@babanu - poti sa faci o comanda online si sa incerci sa ii dai submit ca nu ai nimic de pierdut. Daca au modificat plafonul o sa iti spuna ori direct ori prin mail.

Bogdan.B-am ajuns la concluzia ca trebuie sa trag fire pentru boxele de pe spate.

cat despre comanda pentru distantiere m-am inregistrat deja la cei de la capodimonte si in urmatoarele ore o sa incerc sa dau si comanda.

inca o data multumesc mult pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

babanu, sfatul meu e sa comanzi si un set de chei de extragere casetofon pe aceeasi comanda. vei avea nevoie si nu iti recomand sa incerci sa-l extragi cu surubelnita sau alte scule improvizate. in fond, nici nu-s asa scumpe. au codul de produs: KLUCZ 65.239. succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Nu vreau sa fac reclama sau alte chesti vreau sa spun ce am facut e pt imbunatatirea sunetului in masina.

Am cumparat un radiocd cu MP3 pionner si boxe de 17 centimetri tot de pionner, dar simple nu cu doua sau trei cai.

La certificatul de garantie am fost obliga sa fac montajul la citeva firme autorizate de ei.In fine am mers la o firma undeva pe bulevardul expozitiei, unde a montat sistemul.

Constatari:

-pe spate nu am avut boxe si nici fire deci a trebuit trase.

-boxele sau montata direct pe tabla fara inele.

-intrucit boxele sunt relativ inguste nu incurca deschiderea geamului

-modelul de radio cd se integreaza zic eu perfect cu consola masini model DEH-2900MPB.

-nu sare cd chiar daca trec prin hopuri sau alte denivelari

-dar exista o problema: sunetul pe radio e foarte slab.am inteles de pe forum ca nu se mai alimenteaza amplificatorul de semnal din talpa antenei.

Deci boxe de 17 centimetri se potrivesc perfect in locasul de prindere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

gasiti aici tot ce vreti despre boxe (pioneer), distantiere, adaptoare, recomandari pt fiecare model, etc, :icon_thumright:

Pioneer In-Car Entertainment Guide 2005 •

http://www.pioneer.eu/files/brochures/05_C...LL_EN_part2.pdf

Pioneer Car Entertainment 2006 •

http://www.pioneer.eu/files/brochures/2006..._CE_Full_EN.pdf

Pioneer speaker adaptors •

http://www.pioneer.eu/files/pdf/CE_speaker_adaptors.pdf

Accesand linkul de mai jos veti gasi tipurile recomandate pentru Golf IV 5-door (10-1997/09-2003) :blink:

http://www.pioneer.eu/eur/products/car_acc...7/speakers.html

Modificat de dic_cosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

pana la urma la ce dimensiune sant tweeterele si boxele pe spate?pt s a spus nimic in legatura cu dimensiunea tweeterelor pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!