Jump to content

Hayon blocat !


ByZ
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am o problema cu hayon-ul la sharan.A ramas blocat si nu pot sa il mai descui,nici din cheie,nici de pe portiera iar yala e blocata,probabil nu a fost deschisa niciodata din cheie.Ce pot sa fac?Are vreo tija de unde sa trag sa il deschid de pe interior?Am vazut ca la touran are.. Sau vreo schema cum sa demontez plasticaraia de pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Daca e frig prin zona ta acuma (pe minus cu ceva grade) si a intrat apa in incuietoare > a inghetat, va trebuii sa astepti sa se dezghete (mie mi s-a intamplat in ultima saptamana din Decembrie 2010). Nu stiu sa aibe descuietori interioare. Legat de desfacerea usii... trebuie sa incepi cu partea din interiorul masinii si cu usa inchisa nu ai acces la multe suruburi.

Pe langa astea stiu ca incuietoarea haionului are in componenta un motoras electric care nu poate functiona daca nu e alimentat... deci usa ramane inchisa (a murit bateria la Sharan sapt asta si nu puteam sa deschid haionul, doar sa incui si sa descui masina din el).

Edit: Cand a inghetat (banuiesc ca a inghetat, spalasem masina si la mine e loc pe unde sa intre apa acolo, erau -2 grade afara, iar dupa ce a stat masina afara am constat ca nu pot descuia masina din haion, doar din portiere; eu nu am telecomanda la inchidere), incuietoarea nu functiona, dar puteam deschide haionul din "clanta", "iala"... sau cum ii zice, aia de tragi de ea si deshide usa :lol: .

Edit2: Era un topic legat de schimbarea stopurilor spate la Sharan [cele de 2000(facelift1) cu cele de 2005(facelift2)]... partea a 2-a este ca nu il gasesc... in topic era un link ce ducea la un DIY de pe un forum, de Sharan/Galaxy/Alhambra. Acolo poti vedea cum se desface haionul.

Modificat de SilvianDement91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aude actuatorul cand tragi de "clanta" mai ai o speranta.Dai vreo doua picioare eu asa am facut binenteles fara pantof :D si si-a revenit.

Acuma e cald in zona asta nu cred ca e vorba de inghetat.Cand am patit-o eu era vara.

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e inghetata,sunt 6-7 grade afara acum...Problema ca nu se mai aude nimic in hayon,nici cand o descui din telecomanda.Yala e blocata cu mizerie,de parca nu ar fi fost folosita niciodata...Am sa caut diy`u respectiv poate il gasesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am reusit sa deschid hayonul din yala.Am gasit si problema,4 fire rupte si multe crapate in mansonul de cauciuc din dreapta.

Exact ca in acest DIY !

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Felicitari colegu ! :). Cum ai reusit pana la urma sa deschizi haionul din iala? ce i-ai facut?

Am putea spune in topicul asta diferite cauze si solutii referitoare la blocarea haionului... el le-am detaliat pe ale mele, cele cu care am avut de-a face :)) ca alti colegi sa le gaseasca aici, daca le vor cauta bineinteles.

1. A intrat (banuiesc) apa in mecanismul de deschidere al haionului in timp ce spalam masina. Masina a stat afara o perioada de timp si fiind in jur de -2 grade (Decembrie 2010) apa a inghetat blocand incuietoarea (iala) usii. Ca urmare nu puteam sa incui/descui masina din iala haionului, dar in schimb puteam sa deschid haionul normal, din clanta acestuia daca masina era descuiata. Dupa ce masina a stat in garaj la caldura si a mers tatal meu o perioada cu ea iala s-a dezghetat (a revenit la functionare normala).

2. Intr-o zi de februarie 2011 masina a ramas fara energie electrica in baterie. Haionul nu putea fi deschis din clanta fiindca incuietoarea acestuia are in componenta un motoras electric, dar se putea incuia/descuia masina din iala haionului. Dupa ce bateria a fost redresata (reincarcata) situatia a revenit la normal.

3. Atentie, atunci cand motorul merge si toate cele 4 portiere ale masinii sunt inchise haionul nu poate fi deschis (banuiesc ca are ceva sistem de siguranta ca sa nu te fure cineva). Daca una dintre portiere este deschisa haionul se poate deschide.

Ceva imi spune ca treaba asta are de-a face cu frana de serviciu: daca este folosita haionul nu se deschide, daca nu este folosita haionul se poate deschide... nu stiu sigur, trebuie testat sau poate scrie undeva.

Multumim de DIY :salut: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu yala a fost mai greu,la inceput imi intra doar varful la cheie :)) .M`am chinuit cu ea o ora jumate,era plina de mizerie si oxidata,cred ca a fost folosita maxim de 10 ori de cand e masina.Am folosit o sarmulita otelita si un spray wd40.Curatam cu sarmulita putin,dupa dateam cu spray sa scot mizeria afara si tot asa.Pana la urma si-a dat drumul dupa multe injuraturi laugh.gif.Banuiam eu firele rupte pentru ca nu`mi merg nici luminile de marsarier + ca vazusem diy de mai sus acum cateva luni,m`am gandit ca e o boala de`a lor.Deci daca aveti probleme cu inchiderea de la hayon,a treia lampa de frana,stergator spate,lumini ceata sau marsarier verificati firele respective.

Maine voi inlocui toate firele pentru ca am vazut ca multe chiar daca nu sunt rupte sunt dezizolate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand deschid masina si merg sa deschid haionu , nu vrea , nu actioneaza nimic si ma duc deschid o usa din spate , fata nu conteaza si apoi merge si haionu sa se deschidA. Nu mereu face asa , doar cand am cate ceva-n mana si ma astept sa se deschida dar el nu :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie si in Manualul de utilizare la pagina 33 "Pentru a impiedica patrunderile neautorizate, deschiderea capotei portbagaj nu este posibila cand contactul este pus.Aceasta functie se pastreaza cca 30 secunde dupa luarea contactului atat timp cat nu se deschide nici o usa.Pentru marirea controlului , deschiderea capotei portbagaj este posibila cand contactul este pus inca 30 secunde dupa inchiderea ultimei usi."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare

cine poate sa ma ajute cu o fotografie sau prin alt mod pentru ca am demontat yala de la haion pt ca mi s-a blocat si nu mai stiu cum vine cu arcul ala. Am mai cautat pe site-uri vreo schita sau ceva dar nimic si nu am pe nimeni cu vreun sharan sa ma uit cum vine. Acum stau cu butucul de la yala scos si deschid hayonul bagand o surubelnita si imping o clema.. :icon_cry:  :icon_cry:   e urat. HELP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poate cineva sa ma ajute cu problema de mai sus? va rog !!! :(  :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Uita-te ce gasesti pe forumul SGAF. Foloseste google translate, aplicatia pentru toata pagina sau google chrome ce poate sa traduca toata pagina... va fi o traducere badarana dar vei pricepe. Am vazut ca sunt si poze pe acolo, sper sa fie ceva ce te va ajuta.
https://www.sgaf.de/search/apachesolr_search/Heckklappenschloss (am cautat cu cuvantul "Heckklappenschloss" adica "haion yala")
Asta poate ca te va ajuta: http://translate.google.at/translate?hl=de&sl=de&tl=ro&u=https%3A%2F%2Fwww.sgaf.de%2Fcontent%2Fheckklappenschloss-tauschen-heckklappenverkleidung-abnehmen-330381&sandbox=1 (https://www.sgaf.de/content/heckklappenschloss-tauschen-heckklappenverkleidung-abnehmen-330381)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc silvian, mi-a fost de mare ajutor. Am observat ca la mine e rupta o bucata care opreste arcul

post-111300-0-61789000-1389369288_thumb..

dar am montat yala si cand rasucesc cheia spre stanga sa deschid hayonul motorasul nu da nici un semn. Eu cred ca este bun motorasul pt ca aveam montata pe masina o alarma ( am dat-o jos pt ca s-au stricat telecomenzile) si aveam buton separat pt portbagaj si functiona motorasul. Acum nu stiu ce poate sa aiba. Cand rasucesc cheia spre dreapta se blocheaza toate usile (mi se pare normal).

Oare au umblat astia cu alarma pe undeva cand au montat-o si nu mai imi vine curent la motoras ??

Daca are cineva vreo idee sa nu ezite. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

pina la urma cum se demonteaza panoul de la hayon ( care ar fi ordinea demontarii) ? mi-a intrat apa in lampa ceata si ar trebui sa o demontez !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un pic de munca. Desfaci alea doua capace patrate din laterale ale hayonului de 10 cm pe 10 cm dimensiune, acolo ai doua holsuruburi in cruce. Le desfaci apoi eu am impins prima oara panoul din mijloc acoperit cu mocheta (acum nu stata ca la inceput  :( ) cu mana am impins partea de sus a panoului din plastic inspre geam si am tras usor inspre mine si sa desprins apoi am impins partea de jos inspre incuietoare si s-a desprins. Asa am facut eu, poate este o cale mai usoara. Tin minte ca s-au rupt niste cleme dar asta e. Sper ca am explicat bine. Zine si noua ce ai facut si cum, ca si eu mai trebuie sa-l desfac o data. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, voi aveti singurul topic de pe forum cu blocare hayon asa ca ingros obrazul si apelez la voi. Am Golf4 si a ramas blocat hayonul. S-a mai intamplat si vara dar isi revenea cand saream peste bumpere prin oras. Acum nu. Burduful cu fire e in stanga dar oricum nu pot ajunge la el. Nici lumina de marsarier nu merge. Sa dau cu WD40 in yala? Cheia intra in butuc dar nu se invarte niciun mm. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Laurentiu, uitasem de el, de fapt l-am citit cap-coada, insa pt problema cu stropitorul de la stergator. Acum, ma pot concentra linistit si pe hayon :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare, este vreo modalitate de a deschide haionul daca nu se deschide nici din telecomanda nici din cheie nici din butonul de pe usa soferului?

imi da scurt la masa la motorasul de la haion pe diagnoza!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jos panoul de pe interior și acționat mecanic deschiderea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa dai jos panoul cu haoinul inchis fara sa rupi vreo clema/piciorus ? E bine de stiut preventiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu greu, dar alta varianta in astfel de cazuri nu ai.... flexul sau asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut plasitcul fara sa rup vreo ceva pe acolo, am ajuns cu mana la motoras si l-am deschis, se poate si fara sa se rupa! 

O zi buna

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La haionul meu am găsit sursa necazurilor: două fire rupte și o grămadă în curs de ...

image.thumb.png.f2ce7788e5890902b0ba0db756134148.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!