Jump to content

B4 Styling


P o p i c a
 Share

Postare recomandată

Am achizitionat nu de mult timp un Passat B4 din '95 :Driver: si ma gandeam sa pun in practica vechea pasiune si anume syling. :icon_cool:

Dar nu pot sa ma hotarasc ce sa aleg, Angel sau Devil eyes?

daylineb4.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Personal, Devil eyes arata mult mai bine dar spre deosebire de Angel Eyes nu vin dotate cu motorasul electric de reglare a inaltimii luminii. Asta nu ar fi o problema foarte mare daca ar putea fi reglate manual, informatie pe care nu o am :( , sau daca pot sa mut motorasul de pe farurile originale pe cele noi.

Sfaturi, opinii si pareri sunt binevenite!

Modificat de Konfabulator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Angel-Eyes sunt specifice BMW, deci, dupa parerea mea, clar sar din schema.

Devil-Eyes ar fi mai ok ca design, mi se pare ca am mai vazut B4 cu asa ceva si chiar dadeau ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as merge pe Devil, sa scoata dracii din lumea care se utia la ochii masinii! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt pentru Devil...

arata mult mai fain...Angel are toata luma in schimb Devil mai putin...

daca vrei sa le cumperi fa si un mic DIY cum le schimbi pe cele vechi si le pui pe cele noi ;)

Modificat de bogdan.tuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia m-am gandit sa fac (sincer am vrut sa intreb cei ala DIY dar mi-am amintit ca google is my friend :icon_thumright:

am nu demult un job nou si imi astept partea :D pentru a le putea comanda.

revin cu poze stock

Modificat de Konfabulator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai prea complicat nu e. se dau cele vechi jos, demontand ansablu fata ce contine grila si masca aceea de tabla dupa care ai acces la suruburile de la faruri. dupa ce dai farul vechi jos il montezi pe cel nou fara nici un fel de problema in locul celui vechi si ai terminat. :D...

app...si eu sunt tentat de o pereche de faruri dayline :blah_: , aveti vreo sursa se le aduce-ti sub pretul pietei? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea de faruri 'custom' nu va tenteaza?

E ceva de munca, dar se pastreaza linia originala. Si rezultatele sunt pe masura.

Lupe se gasesc, in special pe la dezmembrari. Sticla se polisheaza cu oxid de ceriu si paduri de pasla.

Un exemplu

86dad310ca5151d9.jpg

Sau voi nu urmariti partea practica, ci doar estetica? Pentru ca, dupa parerea mea, modalitatea asta poate impaca foarte bine utilul si placutul.

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

logic ca ne intereseaza si partea practica dar si estetica....farurile acelea arata destul de ok doar ca trebuie sa te cam pricepi daca vrei sa faci o chestie de genu ala...mai ales pentru cineva ce nu a mai facut zic ca e destul de greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa-ti zic. In mare, pare usor. Mai greu cu fixatul lupei. Ca si design, farurile pot iesi mult mai bine decat cele de sus. Au fost doar un exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am doua lupe de Passat B5.5,dar nu stiu cum se poate fixa in far sa bata paralel cu faza lunga.

Cum scapi de sriatii sticlei?Cit trebuie polishat?

Daca ai mai facut,pune un Diy sa vedem si noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut, dar stiu ca e posibil. Eu o sa incerc sa fac asta prin vara. Acelasi procedeu - polisare sticla, inlocuire oglinda faza scurta cu lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici devil nici angel eye.Cum a zis Lucian engel-ul e pentru bmw iar ca si completare evil -ul e pentru audi.

Daca vrei ceva frumos mergi pe ideea lui Ikks ,custom.Este un domn in Baia Mare care face asa ceva ,pune lupe ,sticle clare ,cam orice.

Mie ,din perechea de faruri cu angel pe care o aveam si 2 lupe de A6 Hella,mi-a facut exact ce i-am cerut ,adica asta :

post-32190-0-74533200-1297361670_thumb.j post-32190-0-83090800-1297361671_thumb.j post-32190-0-98387200-1297361672_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am trimis mail,cu toate detaliile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trimite-mi si mie unu te rog ca tare ma bate gandu sa imi schimb lumanarile...si is curios in primu rand daca e vreo diferenta intre alea angel eyes si cele stock ....adik diferenta fata de cum lumineaza noaptea......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toata lumea crede ca niste faruri custom sunt o nimica toata de facut... :nono:

sau mai bine zis toata lumea zice ca stie cum si cu ce se polisaza farurile dar pana acuma nu am vazut nici un caz concret...

alea care le-a prezentat Mabial sunt ok si nici nu costa chiar asa de mult... :icon_thumright:

eu unu am incercat sa polisez o sticla de far dar am esuat pt ca nu am avut suficienta rabdare sa trec prin toate etapele si dupa cateva ore bune de munca sa fisurat sticla :(

ore de munca insemnand polisat cate 30-40 sec...pauza pana se raceste sticla...dupa care iar polisat 30-40 sec...s.a.m.d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu descuraja lumea. Nimic nu e greu daca vrei, si ai rabdare. Se poate face, eu sunt chiar foarte hotarat sa fac asaceva. Dar, am nevoie de nitica finante. Sper prin vara sa le fac, si am sa vin cu un DIY frumusel. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu vreau sa descurajez dar lumea trebuyue sa stie ca este de lucru la asa ceva

evident daca o faci din pasiune timpul trece mai repede si cat se cheltuie nu mai are importanta... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mabial, imi poti trimite si mie detaliile? merci anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare

mabial,am si eu un B4 din 96 si as dori sa imbunatatesc luminile care,sincer vorbind,nici nu sunt foarte performante,mai ales ca in timp s-au mai si matuit.Te-as ruga sa-mi trimiti si mie cateva detalii despre costuri si cum pot lua legatura cu dl. din Baia Mare.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hadobaspeter@yahoo.com este si ID de messenger si adresa de mail ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam' fain.

Sarbatori fericite tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

farurile ce le-a psotat mabila is cele mai cel ...arata ft bine si in realitate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!