Jump to content

Reglare faruri


Sorin Paul
 Share

Postare recomandată

Salut!

Stie careva dintre voi cum mi-as putea regla farurile ca bat cam sus?

Va rog sa-mi dati o mana de ajutor.

Orice ajutor e bine-venit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simplu ca buna ziua ;)

daca urmeresti cu atentie filmuletul de pe youtube o sa poti sa iti reglezi farurile foarte repede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane merci dar ma intereseaza la b4 , unde sunt suruburile de reglare?? O poza ar fi de mare ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca deschizi capota,vei vedea pe partea superioara a farurilor(nu in spatele lor,deasupra pe platforma de plastic) ca sunt doua orificii la o distanta de 20-25cm una de cealalta care trebuie sa introduci un imbus(hexagon)de 6 sau 8mm si asa poti regla farurile.Scucces!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Gili pentru raspuns ai fost de mare ajutor voi incerca maine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile nu se regleaza dupa bunul plac al fiecaruia. Farurile se regleaza cu un aparat special care se aseaza in fata fiecarui far, apoi se trece la reglat.

La ITP sunt obligati sa regleze farurile (daca acestea nu bat corespunzator).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate vrei sa zici ar trebui sa le regleze fiind obligati...eu pana acuma de cate ori am fost la itp cu diferite tipuri de masini in diferite locatii...in afara de faptu ca a aprins farurile si a dat 2 blitz-uri nu a facut nici un reglaj....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma rog, daca le ceri acest lucru poate il vor face.

Traim in Romania.... :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ... slabe sanse mai ales ca nu sunt obligati .... plus ca sunt foarte dereglate bat aiurea in sus ... multumita gropilor noastre cele de toate zilele , am sa le reglez maine la zii sau la seara ma rog ;) multumesc oricum , ati incercat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit ceva poze cu faruri de B4...

daca nu ma insel cred ca din cele 2 rptite incercuite cu rosu se regleaza farurile...

daca gresesc sa ma coresteze colegi posesori de B4...

la mine la B3 farurile vechi aveau la fiecare far care 2 rotite de reglaj...

iar la astea noi am cate 8 puncte de reglare pt fiecare far... :D

post-46846-0-79227500-1297287368_thumb.j

Modificat de bogdan.tuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de poza bogdane am sa incerc si varianta asta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am rotitele de reglaj sus pe far din cate imi aduc aminte pe care la rotesti cu un imbus...daca nu rezolvi pana pe sambata...o sa-ti fac niste poze sa vezi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reglat farurile punind o alta masina a unui prieten la 2 metri de un perete si aprinzind farurile. Pe perete se vedeau niste fascicule de lumina. Am dat semn cu creta in dreptul acestora si in dreptul cauciucurilor masinii dupa care am schimbat masina cu a mea si am reglat farurile sa le bata farurile exact in dreptul semnelor facute cu creta pe perete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alinelu2006 Multumesc frumos am sa incerc cand voi avea mai mult timp momentan nu dispun de prea mult timp..

@trompy400 Interesanta idee.. am sa incerc sa vad ce iese :) Sper sa reusesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea poti sa reglezi farurile dupa alta masina..pentru ca difera garda de sol de la masina la masina, eu am vazut undeva un tutorial despre cum sa iti reglezi farurile.

pe scurt.

aproprii masina cat se poate de mult de zid si aprinzi farurile si o sa vezi un fascicul mai puternic exact unde se intalneste linia orizontala cu ce-a la 45 din partea dreapta, acolo marchezi cu un "x", faci chestia asta la abmele faruri. dupa aceea masori distanta dintre pamant si mijlocul farului....dupa care o notezi pe perete cu "-", neaparat sa fie pe linie(verticala) cu "x" sau daca e in acelasi punct noteaza putin mai sus doar informativ. acum dai masina in spate pana ajungi la distanta de 7 metrii dar sa fi atent sa nu deviezi de la directie, adik sa incerci ca masina sa fie cat mai paralela cu zidu desi e cam greu. acum ar trebui sa observi ca fasciculul pronuntat a deviat de la punctul marcat de tine. acum nu iti ramane de facut decat sa aduci acel fascicul "x" la 7,5 cm mai jos(unde poti marca cu"o") fata de "-" dar in acelasi timp sa fie pe aceeasi linie(verticala)...cam asta e...teoretic

daca esti interesat poti da un search pe google si o sa gasesti si ceva poze cu asta...sper sa te ajute.

acum am vazut ca e pus si mai sus un filmulet....sigur o sa intelegi mult mai bine din el fata de ce am explicat eu mai sus

Modificat de alinelu2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu m`am ajutat de nici un imbus ca sa reglez farurile! Au o rorita de plastic, de culoare alba, aia imi ridica sau coboara the light beam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare. Am gasit suruburile cu imbus pe rotitele dintate, am incercat sa ridic faza scurta din stanga,caci imi bate la 10 m., dar nimik. Se poate sa fi sarit ceva de pe fix, nu stiu, imi poate spune cineva cum se demonteaza farul, poate rusesc sa remediez problema. :sly:

Ms.RO%20flag.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa-ti fi picat vreo rotita de plastic, exact cum am patit eu la faru din dreapta si acum incerc sa gasesc solutii sa il fac sa stea intr-o pozitie destul de ridicata ca imi tot pica. ca sa desfaci faru de tot, trebuie sa desfaci grila din fata(cea ornamentala+ cea de tabla)....si dupa aceea ai acces la toate suruburile cu care e prins farul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglat farurile la servis, cu ceva dispozitiv special 3 min.=10 ron.. Am observat ca rotita din exterior este pt. directie si cea din interior pt. inaltime.RO%20flag.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!