Jump to content

reconditionare g2


adyy_st
 Share

Postare recomandată

salut sunt nou pe forum si as avea si eu cateva intrebari:

detin un golf 2 dar care nu a mai fost folosit de ceva timp(mai exact 1 an).A fost masina tatalui meu si fiindca sia luat altceva a lasat-o de izbeliste. Am fost azi la RAR si am intrebat de recarosare. M-i sa spus k tb sa vin k amandoua masinile aolo si ca se poate inscrie un alt golf 2 adus din afara cu numerele aste dar tb sa pastrez neaparat motorul pe care masina il are in prezent iar chestia asta nu ma incanta deloc pt k din cate mia zis tata nu e prea stralucit. Masina are un 1.6 de 69 cai. Care e intrebarea mea: ce pot sai fac la motor sa il reconditionez (pana in 700 euro)? gasesc pistone pt el? alta evacuare? si mai ales ma incadrez in bani? ca buget am vreo 2000 d euro dar din astia tb sa cumpar si cealalta masina. va multumesc si astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Direct TURBO, ca sa fii la moda si neaparat capota negru mat la spray!!!

Glumeam, evident. Parerea mea este ca nu merita sa te complici cu recarosarea, de banii respectivi repari caroseria actuala, ii dai o vopsea si motoru se reconditioneaza relativ f.usor. Cu bugetul alocat poti sa faci ceva f.frumos din masina.

Poze cu masina nu ne pui si noua?

Modificat de zib3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 1 saptamana un amic de-allui Catalos si-a facut recarosare, a zis ca l-a ajuns, daca tin eu bine minte, vreo 1400-1500 lei (800 la RAR restul spagi). O masina adusa din Germania e net superioara uneia folosita in tara, alte drumuri, alt combustibil, alt sofer ;)

Cu cateva sute de euro iei o masina buna, pui motorul tau pt RAR iar dupa il pui la loc pe cel original al masinii.

Parerea mea...

Poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau faci recarosarea asa cum au zis cei de la RAR si dupa cateva luni, schimbi si motorul, care e piasa de schimb... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mutat topicul aici, intrucat nu este de prezentare.

@SSorin - faza cu motor "piesa de schimb" nu mai e valabila de mult, orice modificare motor chiar si de aceiasi putere se face cu o vizita la rar. Cu cat de asemanarea mai mare intre ele cu atat plata e mai mica.

@adyy_st - partea cu recarosarea din ce stiu nu ti-au spus complet cei de la RAR (as usual) exista si varianta in care masina cu acte apare ca "dauna totala" si atunci mergi doar cu cea noua. (poate ziber detaliaza cum e cu declaratia de dauna, sau poti intreba chiar tu de varianta asta, chiar si pe mail la rarom.ro)

700 eu sunt suficienti sa faci motorul si da se gasesc de toate, dar ma indoiesc ca totul e irecuperabil. In banii astia chiar poti lua un motor bun asemanator ca performate cu al tau si sa il pui in acte.

Sunt multe variante in functie de ce vrei sa faci cu baza (masina cu acte). Poate niste poze cu ea ar ajuta mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze o sa pun dupa weekend k masina e momentan la tara. cand ajung acolo o sai fac cateva fotografii. chestia e ca are rugina la aripa spate si telescoape, arcuri , toate sunt terminate, directia face ca toti draciisi multe alte probleme. ultima data knd am mers cu ea se comporta ca o barca pe apa. chestia e ca as vrea neaparat sa iau alta din germani pt k am vazut k sunt destul de ieftine (pana in 600 de euro una buna), dar as vrea acelasi motor 1.6 de 69 cai. eu d p motorul actual vreau sa folosesc doar blocul, pe care e trecuta seria aia pe care o cer cei de la rar. asa as putea folosii piese d p motorul pe care il cumpar cu tot cu masina la reconditionarea acestuia pe care il am deja.

iar chestia cu recarosare nu e scumpa deloc, cel putin asa miau zis cei de la rar. tb sa trimita ei un dosar la buc si sa primeasca aprobare, chestie care m-ar costa vrea 7 mil (au zis ei) si mai trebuie sa platesc un service autorizat sa-mi puna motorul vechi pe masina noua.

as putea face si asta cu schimbatul motorului dupa ce am terminat hartogaria cu recarosarea dar ma gandesc k daca te opreste rar-ul pe drum si verifica serii e mai naspa dupa.... multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia si directia nu e scumpa de reconditionat cu piese noi si e un MUST DO! indiferent ca aduci masina din Germania, deoarece si acelea au uzura morala (chiar daca nu au joc)

Ca idee poti incerca aici http://www.autokarma.ro/SelectTipauto.aspx sau aici http://www.unixauto.ro/Unix_Startlap_Form.aspx ..sa vezi la ce preturi gasesti elemente de suspensie (si alte piese de g2). Completezi datele dupa al tau (talon) si cauti pe la sectiuni ce te intereseaza.

Daca nu e crapat blocul poti reface motorul tau de la A la Z. Piesele de reconditionare gasesti toate NOI. (si nu is o avere)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa te sfatuiesc sa faci recarosare pt ca merita 100 % , refaci motorul si ai masina ca si noua , nu complicatii cu suduri , chit peste chit si vopsea de proasta calitate care la sfarsit realizezi ca a durat si costat mai mult decat daca faceai recarosare , din cate stiu eu pasii sunt urmatorii : prezenta la rar cu masina veche si actele de la cea noua - briful mic si briful mare + contract vanzare-cumparare( provenienta straina) pt un accept de recarosare care costa in jur de 100 de lei , apoi duci masina la un service autorizat rar pt recarosari - duce cam 1400 de lei si iti dau o factura cu o dovada care iti va trebuii la rar pt omologare , apoi te duci cu masina cea "noua" la rar si platesti 800 lei taxa de recarosare si prezinti acceptul de recarosare luat de la ei + dovada de la service iar ei iti vor face omologarea pe noua caroserie apoi la politie pt alta carte si alt talon ( numere noi) ( taxa carte + talon + numere - in jur de 300 lei). Din cate stiu eu cam astia sunt pasii , daca gresesc sa ma corecteze cineva.

Iar daca cauti o versiune mai ieftina poti sa ma suni si iti explic ce si cum. Salut si succes cu ce alegi in continuare.

APP : daca tot iti iei masina de la nemtzi iti sugerez sa gasesti una cu mai multe optiuni ( aer , abs , interior mai bun etc..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea sunt cunoscator, dar u crezi ca pot gasii pe g2 si aer si abs si servo? eu nu am vazut niciuna cu astfel de dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti , sunt mai rarutze dar gasesti , sunt versiunile Edition Blue si fire and ice mai are parca.... Edition blue are mai multe ( ABS ,servo , AC , tapiterie piele cu scaunele din fatza incalzite , oglinzi electrice incalzite , faruri electrice , stropitoare incalzite) stiu sigur pt ca am io :)

daca ai gasii asa ceva nu iti va mai lipsii nimic.

Modificat de Sickboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adyy_st incearca te rog sa nu scrii ca si pe mirc/mess, eventual da un ochi si pe la regulament: http://vwforum.ro/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules

Cat despre AC/servo/ABS se gasesc Un exemplu: Click sau Clicksi daca pandesti dupa ele sigur apare cel dorit cu toate dotarile.

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adyy vad ca esti din slatina. Cel mai bine te duci la RAR in slatina si intrebi care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmezi pt recarosare. Sunt cativa ingineri cu bun simt acolo...in mare parte e asa cum zice Sickboy, doar ca politia iti elibereaza decat certificatul, cartea ti-o elibereaza RARul inainte.

Mergi intai la RAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum am mai zis si mai sus: am fost la rar si stiu pasii care trebuie urmati pentru o recarosare. nu e asta o problema. iar masinile pe care mi leai aratat tu cypor sunt amandoua pe benzina iar eu urmaresc o masina pe motorina in caz ca mai am nevoie de ceva piese pentu motor sa pot lua de acolo ca altfel nu cred k ma incadrez in bani. iar daca imi cumpar una pe benzina ce fac cu motorul dupa....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il vinzi , iti gasesti un 1.8 8v in mintile lui si ti'l cumpar eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze pentu greseli . dupa cum am mai zis sunt nou pe forum dar sper sa nu mai gresesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba de caroserii si dotari, iti dadeam exemplu de masini cu AC sau servo (la intrebarea ta dinainte)...plus ca la recarosare nu te intereseaza neaparat motorul. Oricum el le-am pus acolo ca idee si ti-am spus ca daca "pandesti" siturile de profil este posibil sa gasesti ce cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu e nici o diferenta intre ele nu ? in afara de motorizare ? ma gandesc poate difera suporti motor sau eu mai stiu ce alte chestii care sa-mi faca probleme cand il pun pe celalalt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la motorul de 1300 benzina cred ca este altfel. (cei ce au mk2 pot confirma sau infirma)

LE: nu e diferenta

Din ce stiu mai e sistemul de prindere la compresorul de AC asta in caz ca donatorul e G60..sunt cateva dif mici dar adaptarile respective le gasesti si pe la noi.

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mam uitat si de ce zici tu sickboy dar e problema ca eu nu am atatia bani . cea mai ieftina de 1.8 cum zici tu e 2500 . arata intr-adevatr impecabil, piele ans ac dar dupa cum am zis bugetul meu pentru treaba asta pe care o s-o fac e de 2000 de euro si chiar daca tias vinde tie motorul tot nu as reusii sa duc la capat treaba . dupa calculele mele, pot da pe masina pe care o cumpar maxim 8 9 sute ca sa ma incadrez si cu reconditionarea si cu piesele care trebuie cumparate si cu recarosarea. oricum multumesc pentru idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un exemplu si la noi in tara de masina cu dotari: http://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini/238860-schimb-vw-jetta-1-6d-inscrisa-ro.html

Si jetta e la fel cu golful in mare parte, difera doar la partea din spate..in rest, motor, interior, etc sunt la fel.

Acum 1 saptamana au fost de vanzare masini cu dotari foarte ok si aici pe forum. Eu as zice ca cel mai important e ca masina sa fie in toate mintile ei, fara rugina si cu motorul bun, dotari poti monta dupa ce o vezi inmatriculata..cu putintica rabdare gasesti cam tot ce vrei, bani sa ai.

Din cate am vazut eu pe la vanzari: geamuri electrice ~500 lei, AC 700 lei, ABS ~ 700 lei, oglinzi electrice si incalzite ~ 400 lei, iar colegul Electronic da un interior complet de fire&ice cu scaun sofer incalzit cu 250 euro...deci cum am zis: bani sa fie;)

Iar intre caroserii nu e diferenta din cate stiu eu, masina ma a fost initial cu motor pe benzina iar de 2 ani am diesel...nu e nicio problema.

PS: daca mergi pe recarosare ia-ti masina de dupa 1990 :icon_thumright:

Modificat de zaytsuca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum parca e o conditie la RAR ca masina/caroseria donatoare sa fie mai noua decat cea inlocuita. (in CI)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e adevarat, cel putin mie asa mi-au zis cei de la rar din Piatra Neamt si cei de la Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu bagi mana in foc pentru RAR..

Uite inca o discutie unde ValiB precizeaza ca inginerul i-a sugerat ca masina donatoare sa fie acelasi an sau mai nou de fabricatie.

Mai multe detalii aici:

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa pai asa e excelent . ma bucur tare sa aud asta . mersi mult de informatii zaytsuca . dar ma surprind un pic preturile astea mici de le afisezi tu . mai sunt care au montat dotari din astea (abs , servo , ac) pe golf 2 ?

nu au zis cei de la rar nimic de anul masinii , dar intentionez sa fie mai noua oricum.

\

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am promis cateva poze cu masina , deci ...

c

d

e

f

g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!