Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Are oglinzi de passat 2004 +, ori a fost locita/rasputrnata ori lea schimbat de placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine,daca se poate sa argumentezi opinia ta,dupa mine pare in regula,dar as vrea sa stiu ce anume te-a determinat pe tine sa spui ca e ...jefuita.

Imi e greu sa stau sa argumentez la fiecare poza..... multe elemente revopsite si indreptate, interiorul care se vede ca - desii curatat, arata ca naiba, volanul.... nicio masina cu 300k nu-l are in halul ala, torpedoul...nici nu s-a deranjat ca nu a gasit aceeasi nuanta de negru... etc...

Majoritatea plasticelor exterioare - bandouri, grile, fuste bara fata si spate - nu au fost schimbate desii sunt deteriorate, strambe, zgariate, chiar daca elementele pe care sunt montate, au fost revopsite....

Elementele de caroserie fata, nu sunt asezate cum trebuie.... vezi lufturile bara, far, capota

Oglinzile - probabil le-a luat de pe masinile care le dezmembreaza.... http://piese-auto.an...t-10125094.html

... suficient ?

Pupa tata !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suficient,unele ca si elemente vopsite,volan si torpedou le-am observat si eu dar vroiam parerea unui expert:P :king:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina asta http://www.autovit.r...-C22673343.html merita vreo 4500-4800 euro. Intr-adevar volanul si torpedoul arata urat rau.

Dar cand vrei sa iei o masina de 4500-5000 destul de veche si Diesel!, nu frumusetea trebuie sa fie primordiala ci starea mecanica, in special pe parte de transmisie! ( spre exemplu superbul volant).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la banii aia gasesti ceva mult mai bun crede-ma

interiorul ala zici ca e primit de pomana !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anuntul e si mincinos, zice ca are ESP dar nu are decat ASR. Nu are scaune incalzite si oricum pare destul de uzata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina asta http://www.autovit.r...-C22673343.html merita vreo 4500-4800 euro. Intr-adevar volanul si torpedoul arata urat rau.

Dar cand vrei sa iei o masina de 4500-5000 destul de veche si Diesel!, nu frumusetea trebuie sa fie primordiala ci starea mecanica, in special pe parte de transmisie! ( spre exemplu superbul volant).

Daca a fost reparata in halul asta, omul are si mai multe anunturi cu vanzari de masini, in decursulul ultimului an (sigur are si inainte....dar acum se practica schimbarea cartelor la samsari..) si dezmembrare Passat.... se vede ca+i facuta de vanzare.

Volanul - nu e vb de estetica...ci se vede cand a fost plimbat.

Sincer - exista multe masini mai bune ca asta...mai stai un pic, mai strangi un ban... dar nu stai primavara sa vezi pe unde a mai inflorit tabla si chitul pe ea.....

Succesuri ! :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci , daca vanzatorul respectiv e din ala ciumeg cu multe masini la vanzare atunci masina respectiva nu prea mai merita atentie.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cautati fratilor masini intretinute de oameni seriosi si nu va zgarciti la cateva sute de euro. mai tarziu o sa regretati..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta la achizitie de 1000 de euro (mai putin) se poate transforma foarte repede, in mii de euro in reparatii, nervi, masina imobilizata in service.... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa cumperi una din Germania ,de la privat.Cauta pe net,si incearca sa gasesti pe cineva din germania,care sa vorbeasca gernana,si sa plateasca avansul.Atunci vei fi sigur ca-ti pastreaza masina sa aduci si restul de bani.Eu asa am procedat!1,6 ,esp,97000 km,climatronic ,6600 e,in 2007.Euro 2.Fabricatie 2000.

Modificat de MARINJUVETE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca cauta gaseste ceva bun si in romania.inmatriculata si bine intretinuta.totul e sa stie ce sa caute si la cine. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea le gasesti rar, poate prin cunostinte, rude.. Sau poate prin targurile din Cluj, Tg. Mures, zona de vest a tarii, etc. sa ai vreun noroc. Eu am facut 2000 de km pana am gasit Passatul care-l conduc acum. Am refuzat 6 masini "impecabile" pana sa dau de asta. Trebuie sa ai cel putin 500 de euro de cheltuit pe drumuri facute aiurea pana sa gasesti ceva ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea le gasesti rar, poate prin cunostinte, rude.. Sau poate prin targurile din Cluj, Tg. Mures, zona de vest a tarii, etc. sa ai vreun noroc. Eu am facut 2000 de km pana am gasit Passatul care-l conduc acum. Am refuzat 6 masini "impecabile" pana sa dau de asta. Trebuie sa ai cel putin 500 de euro de cheltuit pe drumuri facute aiurea pana sa gasesti ceva ok.

mare adevar graiesti! asa am batut si eu drumurile de la suceava la iasi si bucuresti pana am luat-o pe asta de la galati :lol: si nu zic cate luni de search-uri pe net de 2-3 ori pe zi fiecare site. cand aparea un passat cat de cat ok, daca il sunai peste 3-4 ore era dat... si cica nu se cauta variant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,

Sa inteleg din aceste discutii ca Passatul B5 are probleme destule , i special vad peaici capetele de planetare pica ca la Dacia aproape , motorul de 116 cp AJM - ul vad ca problema cu garnitura de chiulasa , sa trag concluzia ca nu este o masina fiabila ? eu as vrea sa imi achizitionez un Passat din 1999 1,9TDI 116 cp AJM , ce ma sfatuiti? Astept pareri pro.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

As vrea daca vreti sa va dati parerea in privinta anuntului din link-ul de mai jos.

Sunt foarte aproape sa o cumpar..., acum mi-a spus o cunostinta de acest forum.

Inca mai am timp sa ma razgandesc.

Masina este break, se incadreaza in bugetul disponibil si are cutie automata (ceea ce imi doresc)

http://www.autovit.r...-C23356101.html

Va multumesc anticipat pentru parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu una la fel - din 2000 cu motor AJM. Are 230.000 si merge perfect, sunt chiar bune modelele astea. Capetele de planetara se strica doar daca se inteapa sau se taie burduful, nu am auzit de probleme cu garnitura de chiulasa la AJM - dar vezi ca era un topic dedicat motorului asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e Vali. Nici pe departe nu sunt masini cu probleme.

Vrei masina cu probleme? Ia-ti B6! Sa vezi acolo bucurii. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

As vrea daca vreti sa va dati parerea in privinta anuntului din link-ul de mai jos.

Sunt foarte aproape sa o cumpar..., acum mi-a spus o cunostinta de acest forum.

Inca mai am timp sa ma razgandesc.

Masina este break, se incadreaza in bugetul disponibil si are cutie automata (ceea ce imi doresc)

http://www.autovit.r...-C23356101.html

Va multumesc anticipat pentru parerile voastre.

Ai grija sa mearga cutia bine, daca ai posibilitatea fa-i o scanare la cutie sa nu aiba ceva erori, sau vezi sa nu smuceasca cand treci din R in D si tot asa, vezi daca schimba vitezele frumos fara bruscari, joaca-te la tiptronic (+ - ), afla cand s-a schimbat uleiul ultima oara la cutie ca nu este de gluma cu automata, daca se strica, te poate duce reparatia pana la 1000 euro. Hai ca nu am vrut sa te sperii dar mai bine sa stii de la bun inceput.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa de curiozitate, dc vrei automata? vrei sa o conduci tu pe ea s-au ea pe tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa de curiozitate, dc vrei automata? vrei sa o conduci tu pe ea s-au ea pe tine?

Imi permit sa iti raspund eu: vreau sa munceasca "fierul" pentru mine si nu invers! :) si da, poti sa o conduci tu pe ea daca vrei ca are modul manual ( + - ) si poti schimba viteza cand vrei tu... dar hai sa nu mai poluam topicul....

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul este un pic cam mare, pt ce dotari are. Plus ca la noi, cutia automata - la noi ii scade pretul... din pacate - .... eu am vandut-o pe a mea cu 4800 euro, si era plina de optiuni si update-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florin03

conduc numai cu cutie manuala cam de 17 ani. M-am saturat...

Sunt zile in Bucuresti in care fac pana la servici 1h timp in care ajung rar sa schim a 4 a

Multumesc la toti pentru pareri.

Astazi e posibil sa o cumpar.

Voi reveni cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Negociaza la sange. E un pic mare pretul, si in mod sigur are mai multi km (poate chiar ai fi uimit sa afli cati are in realitate). S-ar putea sa mai si cheltuiesti cate ceva dupa, din poze vad ca are un amortizor spate fara protectie, dar daca o iei la bani marunti o sa mai gasesti cate ceva... cred.

Pe de alta parte poate e chiar foarte buna masina, oricum, mai merge mult si bine daca o intretii cat de cat.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat-o :icon_cheesygrin:

Am incercat sa negociez dar mai jos de 4450 n-a vrut!

Ce sa zic...., cutia schimba bine, motorul nu da fum, fara pete de ulei pe sub ea, caroseria pare ok (fara incidente majore), iar ce mi-a placut cel mai mult si m-a incurajat sa o iau e ca interiorul era super ingrijit.

Sa ne intelegem.., nu neaparat ca era curat (ca nu prea era) dar nu sunt urme accentuate de uzura, volan, pedalier.

Masina mea pe care am luat-o de noua acum 9 ani (practic mai noua decat passatu') are urme de uzura muuult mai serioase si n-am mers decat eu cu ea.

Asta ma face sa sper ca nu a fost batjocorita (prea mult).

Stiu ca e posibil ca diferenta sa o faca, calitatea materialelor folosite=== Clio turcesc versus Passat.

Bubele vor aparea, dar sper sa fie ok si sa nu fie prea serioase.

Seara buna! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!