Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Passatul din Targoviste l-am vazut eu live si dat o tura cu el weekendul trecut in BUC , cum sunt in cautare de 4 motion ( sau eram :) - prezint masina luni ) am zis sa-l sun sa o vad fiind in BUC cu treburi .. deci masina are km dati inapoi de proprietar - a recunoscut dupa ce am verificat masina in reteaua VW, e 2003, a gresit un an intentionat

, sub carpa care e in poze pe autovit are o "hiba" vopseaua ..plus ca nu e ingrijita deloc, am dat o tura scurta iar amortizoarele scot un zgomot/scartait ciudat .. eu i-am dat pass .. :(

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi vine sa cred ce nemernic e ala... sa acopere buba cu o carpa?

Pe anunturile nemtesti vanzatorul iti arata hibele de pe caroserie ca sa stii, sa nu ai surprize cand ajungi la el, si asta o astupa... unde am ajuns... :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, alta societate, alta educatie.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A lasat carpa sa lase impresia ca spalase masina si o stergea, si in graba mare sa surprinda cat de bine arata masina a uitat carpa pe masina :o . Acum am vazut si eu pozele din anunt, capota e aliniata naspa farul si bara ce sa mai zic :ceuameni: a fost lovita si facut de carpaci. Traim in Romania si .........

Modificat de george gga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da carpaci sau chitrosi....cumpara trager si piese aftermarket, sau sunt lovite rau si nu schimba elemenetele - ci le indreapta, etc.... Nu zice nimeni, poate omul nu are bani si si-o face sa mearga cu ea.....asta-i alta poveste...dar sa o faci asa si sa pretinzi ca masina e in stare foarte buna, e ridicol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Halal de calitatea unor oameni din tara asta. Anomalia de la noi este ca daca prezinti fiecare defect, indoitura, zgarietura cumparatorul vrea apoi un pret mult mai mic, desi masina este impecabil tehnic, dar mai bine cu coloana vertebrala si cu ceva bani mai putini.

Patit pe propria piele cand a trebuit sa vindem Passat-ul B5 in 2008. Fabricatie 2000, 1.9 TDI 85kw, trendline, doar cu climatronic. Avea inca vopseaua originala -bluemarinul carcteristic- cu o infundatura pe portierea stanga spate si usor raschetat pe spate. L-am dat la 4000euro.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca am luat vreo piatra in marginea aripii fata si mi-a sarit o bucatica de vopsea din pasajul aripii, deasupra rotii.A si ruginit pe-acolo dar asa o las!Cand am luat masina i-am facut test iar vopseaua era originala din bara-n bar.Daca m-apuc sa vopsesc aripa si sa o aranjez, in situatia in care, voi vinde masina vreodata, acel viitor cumparator va avea probabil retineri (sau poate ca nu!), crezand ca poate masina a fost lovita.Prefer s-o las asa si sa-i dau omului masina originala ca sa nu aiba ce sa comenteze in privinta caroseriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o poza inainte ca sa poti arata omului ce anume ai reparat si de ce ai revopsit aripa. E mai bine decat sa o lasi asa. Pastrezi poza sau chiar un mic filmulet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aripa fata vopsita, urme de vopsea pe ornamentul de la prag, impozit enorm, consum la fel, la 10 ani vechime cam scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul mult prea mare, pentru asa ceva.... masina a furat-o in fata stanga - capac airbag e de B5, ca difera la culoare, fata de bord - deci, a sarit la impact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am vazut-o si eu mai bine, adevarul e ca pare lovita si inlocuita pe toata partea din fata dreapta, inclusiv capota as zice, care nu prea se imbina bine la nivelul farurilor si are aceeasi culoare cu aripa dreapta. Apropo de faruri par putin diferite, cel stang arata cu probleme.

Recunosc ca mi-au luat ochii km putini, motorizarea rara pe b5.5, jantele 18" OEM de Phaeton

@Florin : Asta cu airbag-ul sarit si ca e de pe b5 este de mare finete :icon_thumright: .

Ca fapt divers, la b5 desi am avut masina de noua in familie, airbagul statea ca in poze, adica cu mici imperfectiuni, la b5.5 nu sta asta, iar la unul din ele scrie incrustat pe material, la celalat este pe un fel de ridicatura - the devil is in the details.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de ajutor tuturor insa cred ca mi a cam trecut de passat dupa tot ce am vazut in topicul asta. Am senzatia ca 99% sunt minarite si au km de nu pot sa duca. Dca nu se iveste vreun miracol o sa ramin in aria japonezelor (deja imi e dor de primera mea :( ).

PS: oricum daca cineva are un passat berlina 2004 2005 pina in 7000e de vinzare poate facem vreo afacere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cred ca ai sarit peste postul in care iti recomandam sa citesti aria noastra de vanzari masini, unde vei gasi colegi cat se poate de seriosi, nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este si nu neg ca sunt masini bune acolo insa nu imi suride sa cumpar o masina de peste 6-8 ani care chiar daca e de la un proprietar serios sa aiba 2-300000km. Eu caut un passat B5.5 cu max 150000km cu ceva dotari pe care sa dau max 7000E, oricum depinde si de noua taxa de inmatriculare. Eu sper ca pina la urma sa gasesc ceva....

Modificat de florinop2002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam cauti cai verzi pe piata auto... :)

Masina de 6-7 ani cum vrei tu si sa aiba pina in 150k cam greu, 90% imposibil...cel mult o benzinara...

Cel mult un "cal verde" :)...sau mai pe intelesul tuturor una minarita ...

AAaaaa uitai, si vrei si pina in 7000... scadem la 95% :)

Decit sa cauti ca disperatul avioane mai bine accepti realitatea...decit una minarita mai bine una cu ~200-250k reali intretinuta, eventual cu CV pe forum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu in familie, o folosesete mama, Passat din 2004 1.9TDi 4 motion, highline cam cu toate optionalele de atunci si are 88.000km, luata de noua. Adevarul este ca sunt foarte rare, poate o dam la anul, dar cu siguranta peste 7000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vazui Sharanuri cu 280-300k care nu sint masini de naveta...

Mai toate aduse din exterior au peste 200k...si e o suma mica...

Din astea sub 150k numai cum zice Ego , masina luata noua in Ro si plimbata pina la firma si in concedii...

Dar rare cazurile...sa mai fie si dotate cu de toate...

Eu gasisem masina ideala...2005, ALH, 45k , culmea chiar prin cartier...pina la dotari...care erau ~ inexistente...

Cind am vazut-o prima data deja faceam traseul = acte, financiar, RAR, politie etc... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Eu caut un passat B5.5 cu max 150000km" Si neparat Diesel!!!! Sa traim bine!

"Adevarul este ca sunt foarte rare, poate o dam la anul, dar cu siguranta peste 7000 euro" Poate vei lua maxim 6500! Nu ai de unde sa stii! Mai ales ca din cate zici despre masina se va platii pentru ea taxa de "mediu" de catre vanzator!

Modificat de ionutzz13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un highline diesel din 2004 cu 88.000 reali, nu prea merita sa o dai, iar la ce ofera piata, nu ai ce lua in schimb ca si clasa si dotari.Cu siguranta masina va face peste 7000 chiar si la anul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishulake 2012-2004=8 ani si ia in calcul si noua faimoasa taxa pe care o va platii cumparatorul.

Eu din pozitia de cumparator , anul viitor voi cauta doar masini inmatriculate dupa 2007, pentru a nu platii taxa tampita.

Sunteti cam entuziasmati!

Eu estimez un pret de vanzare de 6500. ( 6500 va fi suma incasata de vanzator, iar cumparatorul va platii in total probabil cu 500 euro mai mult daca masina este euro 4; daca este euro 3 va fi si mai tragic).

In cocluzie inchei cu clasica si tampita fraza : "Fiecare vinde cu cat vrea si fiecare cumpara cu cat vrea"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine vrea masina cu 150k sa contacteze vanzatorul si sa ii spuna sa dea km inapoi la 150k ca asa iti place tie, eu caut masina cu cati mai multi km, peste 200 +, sub 200k e vrajeala 100000000%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are masina buna - daca valoarea ei de piata, la acel moment, o sa fie mult sub ce il multumeste (valoare reala nu S.F-uri) ... sigur o pastreaza.

Sincer, nu o sa ajungem sa ne vindem masinile pe 3000 de euro, doar ca sa suportam noi, taxa guvernantilor care conduc impotriva poporului....

Mai bine mai bag eu 2000 de euro in a mea - respectiv o vopsire intregrala cu o culoare deosebita, inca un rand de jante, o suspensie noua..... si stiu ca nu ma doare capul - totul merge impecabil pe ea, am aproape toate optiunile - puse de mine - ... decat sa o dau pe nimic.

Legat de numarul de km - sa nu generalizam - exista si masini cu putini km - eu, fac in jurul a 10.000 km pe an...si merg zi de zi cu ea..... acum, cine are experienta si cunoaste modelul - poate sa deosebesca unul sub 100.000 km de unul cu de peste 200.000 km....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine esti una din exceptii...

90% din masini sint aduse...si alea au 99% peste 200-300k...la 8-9 ani vechime chiar si mai putini..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ocazia sa lucrez - sa fac update-uri - la Passat-uri cu 4000km sau 17,000 km....tipla masinile. State prin garaje ... cumparate de noi, la primii proprietari. Unul chiar din 98 cu 40000km.... era perfecta in interior, dupa atatia ani... deci, astfel de masini exista, dar nu le gasesti pe Autovit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!