Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Arabii ingrijesc masiniile? :blah: ... Hai ca asta e de cascadorii rasului!... Arabii sunt cei mai mari hingheri de masini!!Se zice c-ar fi si cei mai mari mecanici, dar de hingheri, sunt 100% convins!...Astia n-au mila de masini (nici de femei, ca astea tot niste unelete sunt pentru ei!) si nu le ingrijesc mai deloc, iar din ce spui tu, aia nu e masina ingrijita! Mai intereseaza-te!... Si a propos, daca e masina de arab eu zic sa ... o uiti!!... Sfat mai mult decat prietenesc!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, aici are dreptate legat de arabi - nu putem generaliza, dar in cele mai multe cazuri, asa e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Red si victorash_cvv daca masinile respective nu v-au placut nu le cumparati si gata! Ca doar nu ramaneti blocati la o masina.

"dar nu vrea sa-mi spuna cati au mai posedat masina inaintea lui" chestie din filme cu prosti. Cum dracu sa dai destui de multi bani pe o masina si sa nu stii cati au pus "posteriorul" pe scaunul din stanga! ( din postura de proprietar , ca asa mai pot pune si altii poponeata)

Red tu cauti asa putin si "nod in papura". Masina e scumpa, pentru tine nu e ok, deci in concluzie nu o cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa e , caut un pic de nod in papura .. :) ideea e ca imi palce masina mult , imi permit sa i-o platesc doar ca socotesc ca e mult pt o masina de generatia aia , chiar daca e 2005 , omul tine la pret caci nu vroia sa o vanda , eu l-am stresat sa o dea .. probabil ca o sa o iau cu 7200 .. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai normal ca nu e vorba daca iti permiti sau nu 7500. :icon_cheesygrin: Ca daca ai 7000 cash , te mai "stresezi" tu de 500.

Ideea e ca tu sa platesti pretul pe care il consideri tu ca e potrivit pentru acea masina.

Eu in locul tau mai mult de 7000 nu ii dadeam pentru masina de care vorbim. ( masina care pana la urma sa inteleg ca iti place, asa in ansamblu ei)

Modificat de ionutzz13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine ai dreptate, nu putem generaliza, dar 95% din posesorii arabi nu dau 2 bani pe masina care o au decat in primele 2-3 luni de la achizitie ca "le e draga".apoi Dzeu(sau Allah :lol: :lol: :lol: ) cu mila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma te contrazic... am aici un arab in cluj... e ceva de la mama lui nu stiu ce afaceri are. Are 4 Masini, un S 65 AMG, un 760il, inca un S 500 si un745i parca. Deci 2 BMW si 2 Mercedes, sta la bloc si toate sunt parcate in fatza, din cate vad eu le ingrijeste pe toate desi sunt luni in care nu misca masina din fatza blocului. Deci sa nu generalizam ca toti sunt "Allah cu Mila".

Pt clujeni: Ala cu nr B xx JMY, intre B si XX are o coroana de rege lipita pe numar :)

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a stabilit :lol: un procent de 95% ....deci, exista si exceptii....oricum, te uiti la ei in tara, cum arata tot...de la case la masinii...chiar daca sunt vechi, nu e o scuza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi ofera cineva 7000 pe passatul meu din 2004 1.9 tdi 131cai 5 trepte interior crem il dau, s-au schimb cu skoa octavia rs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga-l la anunturi sau fa-i topic in aria Masina mea - ca sa o vada si colegii interesati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La arabi le place BMW si Mercedes la maxim. Am cautat un 120d pentru frate-meu si majoritatea proprietarilor erau arabi, am cam vazut asat si in trafic. Deci eu am vazut ca arabii tin de masini cam ca romanii, adica le ingrijesc, asta este parerea mea despre arabii din Franta, cum s-a mentionat mai sus sunt exceptii. Eu oricum mi-am luat gandul de la Passat-ul ala ca era cam scump si nu avea comenzi in volan, care pt mine sunt elementare.

Intrebare: se pot monta comenzile din volan prin schimbul volanului cu unul cu comenzi, ori este necesar schimbul sau montarea unui modul in plus? Plus ca regulatorul de viteza este pe volan si ala. Daca as avea doua masini una cu comenzi si una fara, s-ar putea face schimbul usor sau greu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar usor, dar se poate face - necesita modificarea instalatiei electrice, la amandoua masinile. La cea fara comenzi, se mai adauga un modul suplimentar se face modifica instalatia electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florin

In cazul in care cumparam masina ma gandeam la modificarea asta impreuna cu frate-meu, bine ca nu am luat-o ca ma durea capul o luna de la volanul ala si incercarea de a face schimbul... ca sigur nu iesea treaba, la cum mi-ai dat de inteles cu modificarea instalatiei electrice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mare belea - se rezolva cu un pic de pricepere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pricepere este, si scule "este"... dar nu este experienta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te_pupa_tata2000

http://www.4tuning.ro/taxa-auto/s-a-aprobat-taxa-de-poluare-6500-euro-pentru-o-dacie-din-2001-11683.html?utm_source=Newsletter__Newsletter_4Tuning.ro&utm_medium=&utm_campaign=newsletter_52652

S-a votat taxa cea noua de inmatriculare pentru masinile mai vechi de 2007.Se va aplica de la 1 Ianuarie.O mare veste proata pentru toata lumea!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te_pupa_tata2000

Sunt si eu in cautare de un passat bunicel si ma gindeam la asta: http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C21827872.html sau la asta: http://www.autovit.r...C22175622.html Voi ce parere aveti? Multumesc anticipat.

Modificat de florinop2002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic s-o lasi in pace.Fltru de particule la masina din 2003 de 1.9? 152000km ?Cred ca-i o gluma.... [Pentru te_pupa_tata2000]

Modificat de vortexo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Florine, primul Passat nu-i din 2004 asta asa la o privire rapida. :D

Pentru fineturi iti zice tizul tau Florin . ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sigur ca nu e 2004....dupa oglinzi. Oricum, la cum ii stau tablele si farurile pe fata, a "muscat" ceva.....

Al doilea link imi zice - pagina indisponibila....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru ajutor, in principiu as vrea un passat berlina, 2004 2005, ceva dotari pina in 7000e. daca stiti ceva anuntati ma si pe mine, sunt in cautari si am gasit ceva de genul:

http://www.autovit.r...-C22175622.html

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C22077497.html

Modificat de florinop2002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu-nteleg de ce nu te uiti pe aria noastra de vanzari? Si nu numai tu, in general, toti cei care cautati masini, in primul rand va aruncati pe autovit.

Ce ai pus nu prea bate cu anul pe care-l declara indivizii. Adica ambele au semnalizare pe aripi, deci, ori sunt lovite si puse aripi cu semnale, ori nu sunt anii 2004/2005. A doua sigur.

Uite aici:

http://vwforum.ro/index.php?app=core&module=search&section=search&do=search&fromsearch=1

http://vwforum.ro/topic/82194-vand-vw-passat-berlina/page__hl__passat__fromsearch__1

http://vwforum.ro/topic/84286-vand-vw-passat-b55-2004/page__hl__passat__fromsearch__1

etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimele 2 anunturi postate de pe autovit sunt cu Passaturi declarate din 2004, dar in realitate nu sunt. Cel din TM, desi are oglinzi cu semnalizatore integrate, eu mai vad si semnalizatoare pe aripi.

La interior sunt identice, acelasi radio, scaune incalzite, piele, volan in 3 spite fara comenzi pe el. Cel bej este highline, dar celalalt are xenon + 4motion. Un mare plus as zice, dar foarte dubios pretul. Cu siguranta masina nu are km spusi, din moment ce a spus o minciuna si legata de an.

Un passat cu 4motion, xenon, highline, piele sare de 8000euro, orice este sub pare dubios.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care au tupeul sa scrie in anunt ca masina e din 2005 si de fapt e din 2004 sau mai inainte nici nu merita sunati, poate doar sa le atragi atentia. Nu inteleg cum trateaza ei informatiile din anunt in felul asta... normal cumparatorul verifica in certificat toate informatiile legate de masina: motorizarea, caii putere si anul inainte de a cumpara masina.

Sau poate vanzatorul spera ca odata ce s-a clientul decis sa o cumpere, in momentul semnarii actelor cumparatorul nu va mai avea chef sa renunte la masina cand vede "eroarea", daca o vede... :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!