Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Da, nu o sa umblii pe strazi si acolo unde vezi un Passat, cauti proprietarul si il intrebi daca il vinde.....

Butoneaza net-ul si cea care iti place, mergi sa o vezi - cu cineva care se pricepe, de pe langa tine. Daca e ok, pui si VCDS-ul pe ea, si in functie de ce gasesti, sari pe ea.

Dar, ma repet .... cauta pe langa tine....altfel, risti sa cheltui banii pe Passat, pe drumuri....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine punctat...inarmeaza-te cu rabdare si cauta prin Bucuresti...ai sa gasesti in citeva luni masina ~de ce vrei tu...

Si eu eram pregatit de plimbari dupa masina...dar am luat un sut de la un amic si m-a linistit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

eu am mai gasit una, passat b5,5 04.12.2004 fabricatie, 4 motion, berlina, gri metalizat

piele perforata , trapa , oglinzi electrice incalzite si pliabile , jante 16 , 10 airbaguri, 8 difuri cu amplificator , magazie de discuri in portbagaj , navigatie, jante 16" ,bandouri negre :( , fara xenon OEM ,fara senzori de parcare, fara tempomat si comenzi pe volan, intr-o stare aproape perfecta , spun aproape perfecta caci are o aripa vopsita , volanul uzat ..de al cei 201 000 km .. in rest e bijuterie ! e super intretinuta ( o stiu de cand e adusa din HU ) e a unui vecin .. mi-ar da-o // la 7500 euro .. nu are nici cea mai mica problema tehnica ..

i-am zis ca batem palma la 7000 .

cum suna ?

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna bine mai ales ca zici ca o stii... si daca intradevar are km reali...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Red, tempomat, bandouri cromate, senzori de parcare si xenon poti sa-i pui dupa, dar o masina cu km astia si la care sa-i sti toata istoria ei e mai greu sa afli. Eu zic sa bati palma cat mai repede, pana nu afla si altii de bijuterie. Iar 4motion este una din dotarile ca nu se pot pune after-market, plus ca are atatea airbaguri, navigatie, e aproape din 2005 si cel mai cel mai important e ca o cunosti...

Mai rar asa ocazie sa treci strada ca sa cumperi o masina... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita. Daca ii cunosti istoria si a fost intretinuta, nu vei avea probleme mult timp, de acum inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine probabil ca am sa ma inteleg cu el , sper sa mi-o dea in 7000, masina e desavarsita .. o sa o prezint ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia astept sa-i vad topicul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa da bre!

Masina de care vorbeste Red merita 7000! ( e din 2004 si cu multe dotari)

Daca ii arati cash 7000 , se va elibera de ea cu siguranta!

Modificat de ionutzz13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e cu masina aia .. ca nu era la vanzare .. eu l-am sunat si l-am intrebat daca nu o vinde ..

deci sper sa lase din pret .. desi daca stie ca eu l-am cautat pt ea .. o sa stie ca sunt ff interesat !

oricum masina e de milioane , vad maine cum ma inteleg cu el .. oricum masina imi place la nebunie ami ales ca are trapa

as mai putea pune niste bani fara probleme la un B6.. dar parca b5.5 e mai robust facut si mai cu putine probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceea ce priveste pretul situatia sta cam asa: Vanzatorul "ofera" 7500, cumparatorul "cere" 7000.

Se va ajunge la o intelegere, fiecare va negocia cand poate de mult!

Modificat de ionutzz13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum sunt destul de hotarat sa o iau , doar ca trebuie sa ma duc cu ea pe diagnoza oricum ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da - pui VCDS-ul pe ea, eventual un log in mers....etc.....

Legat de pret - depinde de om, ce si cat iti lasa......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, am nevoie de parerea voastra...

Mi s-a pus pata aseara pe asta http://www.leboncoin...435.htm?ca=12_s

Florin , parerea ta ma intereseaza neaparat. :icon_thumright:

Edit: l-am sunat mai inainte pe proprietar si mi-a zis ca nu e el primul proprietar, ca are toate optiunile inafara de senzori fata si ca 7800 e posibil...

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pozele alea, nu prea vad nimic....imi pare ceva cu aripa dreapta fata, dar poate sa fie de vina umbrele care cad pe masina. Pretul e mult prea mare.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florin.

O sa-i cer mai multe poze prin mail si o sa postez sau o sa-ti trimit PM sa-ti dai cu parerea, daca nu te deranjeaza. Pretul e mult prea mare raportat la ce? Ca daca caut 2.5 180 4motion +manuala nu sunt la km astia aici in FR, sau daca sunt nu sunt la 7800e ci la 10000e. Masina o cumpar pentru Franta si pe FR ramane, nu am de gand sa o inmatriculez in tara niciodata.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al dreacu' unii cauta motor sub 1l ca e criza iar altii se dau in barci dupa 2.5l quattro :))

Trecind peste, nu pare putin suspect masina de 7 ani cu numai 140k ? E diesel totusi...

Daca esti pe acolo si ramii acolo e alta treaba....du' si o vezi daca e in zona...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moog, asta e masina la care am visat de cand eram in liceu... Passat B5.5 e supermasina care am dorit-o dintotdeauna...

Trecand peste, in Franta nu se prea ocupa lumea cu deastea, schimbat de km si prostii deastea... Masina e la 450km de mine dar va spun sincer ca nu prea conteaza ca se merge bine...

Si inca odata trecand peste mi-as face un cadou intre Mos Nicolae si Craciun... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O arata ea bine dar pretul e cam aiurea. Doar cand ne vom faci toti "popi" atunci o masina din 2004 care ruleaza in VEST va avea 140K dupa 7 ani. In vest acesti km se fac in 2-3 ani. Asta asa doar ca "debate". Pentru ca la o masina second, un cumparator nu de nr. km trebuie sa se intereseze , ci de modul in care arata si in care functioneaza "tigaia" respectiva.

Si in alta ordine de idei , eu nu prea inteleg care e faza cu preturile asa mari in Franta! Poate Franta nu mai e in recesiune economica?! :icon_bounce:

Poporul francez e la fel de "varza" ca poporul roman , ca doar suntem latini!

Sunt curios daca stie cineva cat ar fi impozitul anual in Franta pentru un motor 2.5!

Concluzionad ontopic, daca iti doresti cu adevarat acest model de masina ( in special motorizarea 2.5 V6) si masina despre care vorbim e ok, atunci o cumperi la un pret cat mai bun pentru tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista impozit anual, se plateste o taxa de inmatriculare raportata la puterea masinii. Au un barem de calcul cam bizar... Asta de 2.5 4motion are 11 cai fiscali si ca sa o inmatriculez pe mine trebuie sa platesc 508E la prefectura. Daca ar fi avut cutie automata ar fi avut 12 cai fiscali si ar fi trebuit platit mai mult. In schimb se plateste asigurare obligatorie foarte mult, tot in functie de caii fiscali. Eu platesc 77e pe luna pentru passat 1.9 tdi 130 4motion pentru ca are 8cai fiscali, acelasi passat 130 fara 4motion are 7cai fiscali si daca n-are 4motion dar e automata 130 are din nou 8cai fiscali.

Stie cineva cam ce probleme are acest model? Am cautat pe forum dar sunt extrem de rare.

Nu vreau sa lansez un versus in aceast topic, dar stiti daca e vreo diferenta de insonorizare intre A4, A6 si Passat, cu acelasi motor de 2.5TDI bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 2,5Tdi, modelele mai vechi - din 2001, erau probleme cu axele cu came - la AKN. La 2004, nu mai apare problema asta, ca au pus axe cu came din titan.

Modelul are doar problemele clasice, oricarui Passat - yale, cleme geamuri, usa torpedou, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... alea clasice le am deja in passatul asta...

Tocmai am vorbit cu proprietarul si nu stie daca e al doilea, al treilea sau al patrulea proprietar....

A zis ca imi trimite poze dar mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu cauti una in Romania, aici lumea fuge de 2.5, poti lua ceva frumos si mai ieftin, daca tot nu e din Germania.

Ai un impozit de aprox 200euro si o asigurare tot pe acolo care este valabila si in Franta si ai rezolvat elegant si ieftin, daca te intorci in tara nu mai ai nici un stres cu taxa de poluare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci am fost cu 4 motionul la mecanic , masina per ansamblu e ok , dar mai are hibe

- egr-ul e super plin de ulei (turbina perfect curata )

- filtru de motorina scapa pe la supapa cred

- filtrul de ulei scapa pe al garnitura .. oricum in 2000 de km trebuie revizie ..

- un burduf de planetare curge

- scut motor spart/crapat-scut cutie lipsa

- aripa fata stanga trebuie revopsita ( e revopsita dar prost, mi-a spsu omul ca avut un mic incident )

- diferentialul daca-l misc pe loc cu mana , are joc cam 1 mm ..asta ma ingrijoreaza cel mai mult ..

- are doar 8 airbaguri nu 10 :)

- are pe usa de la torpedou o julitura

in rest masina are km reali 201 mii si pare sa aiba amplificator pt MFD OEM .. e posibil asa ceva ? il are prins in dreapta sus intr-o carcasa ff cocheta care pare ca e de acolo , nu se vad fire nimic , totul e perfect , in stanga in portbagaj am magazia de discuri ...

si am mai descoperit ca masina are suspensie sport ceea ce imi place mult :)\

cam asta ar fi masina .. nu mi-o da nici in ruptul capului la 7000 , dar nici eu nu ii dau nici in ruptul capului 7500 /.. ramane sa mai discutam .. caci mai sunt bani de bagat in ea ..

deci pareri ?

post-5830-0-72275600-1323895329_thumb.jp

post-5830-0-18392600-1323895345_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au intervenit mici probleme in planul cumpararii Passatului de 2.5TDI 4motion. Proprietarul mi-a trimis poze cu masina, e curata si arata bine interior si exterior, dar nu vrea sa-mi spuna cati au mai posedat masina inaintea lui. Iar datorita faptului ca cel mai probabil masina provine din Germania (pentru ca are adaptor pt telefon intre torpedou si GPS si in FR nu sunt asa) si ca trecutul e nesigur nu mai am incredere de loc in el. E si cam scumpa si nu prea vrea sa lase din pret, astea cu cutie manuala sunt mai scumpe un pic pe motorul asta. In plus e arab, astia ingrijesc masinile dar sunt tupeisti si dau km peste cap fara mila. Dupa experienta (tot cu un arab) de tura trecuta cu km facuti fara rost nu mai am curajul sa bat 900km dus-intors ca sa vin acasa frustrat si fara masina. Ramane sa ma decid mai incolo...

Passatul care il am acuma e foarte bun si il mai pastrez, ca pana la urma tot B5.5 e chiar daca nu are trapa, xenon OEM, incalzire in scaune, 180CP si bandouri cromate... ce acri sunt strugurii... 17.gif

Multumesc tuturor celor care m-au sfatuit in privinta presupusei achizitionari. :icon_thumleft:

Edit: Nu imi trebuie masina cu numere de RO pentru ca sunt stabilit aici si nu vreu sa umblu cu numere straine, aici sunt straine. Nu ma intelegeti gresit, nu imi e rusine ca sunt roman, dar nu vreau sa ies in evidenta cu asta. In plus Romania s-a facut industrie cuschimbatul kilometrajului si cu datul tepelor, si de cand am luat prima teapa am ramas cu sechele, asa ca mi-am promis ca nu mai cumpar niciodata masina din Ro decat din familie.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!