Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Si te duci mai bine pentru o "ocazie" pana la Cta? Mai repede ajungi in Berlin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut momente dificile la viata lui = vezi ca bagi doua degete intre faruri si capota..... usa spate stanga revopsita.... pretul mic reflecta starea masinii.... cred ca abia a fost asamblata fata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca se vede greu, datorita culorii, a calitatii pozelor si a mizeriei de pe masina - fata - sunt cam 95% sigur ca e revopsita si spoilerul spate - 100%. In rest, pare ok. Oricum, pretul e cam mare la ea....pentru o masina care nu o cunosti si ridica semne de intrebare din poze.

La 7000 trebuie sa fie bine-bine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la asta ultima care am pus-o, nu?Te referi revopsită total, sau doar spoiler-ul din spate?Crezi că o fost revopsită că o fost lovită sau doar pentru că așa o vrut proprietarul?

Deci în linii mari spui că nu-i ok.

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pot pronunta - imi pare revopsita fata - capota aripi si bara fata si sigur bara spate. Masina e murdara, pozele slabe .... si culoarea nu ajuta. Oricum, la fata locului iti dai seama imediat, care e treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apăi caută-mi tu una care crezi că e ok, și-și merită banii, dacă ai timp, că eu numa copturi văd că găsesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca tot pe la tine gasesti..... stiu una pe forum, dar e posibil sa fie rezervata. Pret - 8000 euro. Masina - tipla ...... o cumperi si nu ai ce sa-i faci....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde pe la mine găsesc?Link către mașină dacă nu e rezervată.

Eu nu depistez ce e ok la un Passat sau nu.Nici nu diferențiez bine dacă e revopsită sau nu.Tu le știi calumea, de aia ți-am zis să-mi cauți una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul nu mai merg la CT :)) am mai primit poze detaliate si nu are rost .. plus ca mi-se pare ciudat ca masina are comenzi pe volan si nu are computer de bord deloc .. cred ca are clusterul schimbat .. de acolo si km putini ..

de mers in DE pt B5 nu se renteaza .. e euro 3 ... deci taxa e imensa ... mai cautam si mai asteptam :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar degeaba ...pozele sunt poze - realitatea poate sa fie alta...oricum, nu mai buna. Timp sa alerg sa le vad, nu prea am. Doar daca iti gasesti una in Bucuresti, vb cu omul sa vina cu ea la mine, si eu iti confirm daca merita sau nu sa faci drumul pana aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista de 136cp ... 131cp, da.

O fi de 2.0 de 136 CP.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exclus. Scrie si in anunt ca e 1.9 ...dar nu asta e problema. E modelul 2003. Vezi oglinzile si clusterul - are Trip-ul mic. Pe modele astea, nu s-a pus motor de 2.0Tdi - cu filtru de particule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de asta http://www.depozitau...a-id112819.html, mi se pare ca pretul reflecta realitatea, cel putin asa reiese din poze, parerea mea. Si asta imi place http://www.depozitauto.ro/vand-volkswagen-passat-second-hand-2002-bucuresti-id109182.html , in afara de tigania cu banda cromata de la portbagaj arata bine, pacat ca este doar o poza si asta poate sa spuna foarte multe. Este cumva modelul pentru SUA ?

Modificat de george gga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spalata, luceste...nu prea ai ce sa zici. De la distanta arata ok. Nu-mi place cum arata cu cauciucurile alea ... cred ca sunt 215... si trebuia sa aibe 205 si faptul ca e plina de silicon, pe praguri, cauciucuri, etc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede ca este spalata, pe praguri a dat cu solutie de cauciucuri, si a mers prin praf, dar in rest parerea mea este ca arata bine. Ai ochiul format nimic de zis sincer abia acum am vazut cauciucurile :rolleyes: , cel putin pentru mine - imi predai lectie dupa lectie despre Passat si eu ca un elev constiincios bag la cap. Cu ce am invatat pe topicul asta le-am dat peste bot la cativa "cunoscatori de masini".

:icon_cheesygrin:

Modificat de george gga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: ma bucur..... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmarit si eu masinile expuse mai sus si comentariile lu' Florin, si pot spune ca se pricepe chiar bine!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kendoo-masina perfecta nu o vei gasi. va fi perfecta pentru tine, insa nu trebuie sa devii prea cusurgiu. o masina second-hand de varsta asta sigur nu o vei gasi fara sa aiba macar o portiera/aripa vopsita.ideea este sa gasesti o masina care sa cantareasca ok la pret si la ce ai tu de bagat in ea, indiferent ca vorbim de consumabile sau piese de schimb. defecte gasim la orice masina de varsta asta.ideea e sa nu aiba sute de mii de km si sa nu fii fost facuta afis pe vreun stalp sau tramvai...e greu sa iei o decizie,asta o stim cu totii insa repet-nu o cauta perfecta dar nici sa iei o taraba. sunt masini cu 100.000 km in bord care sunt praf la motor si sunt masini care au peste 200.000 km care merg brici.conteaza pe mana cui a fost si cum a fost exploatata. tu poti sa pui "n" link-uri aici cu masini care iti fac cu ochiul si noi tot vom gasi defecte. spre exemplu gasesti una care arata bine dar are lufturi la capota sau la un far.ce spui? a fost lovita frontal, nu merita deranjul...dar poate proprietarul a avut CASCO si a suferit o dauna minora si asigurarea a schimbat capota si farul si de vina pt lufturi sa fie service-ul...pana nu o vezi cu ochiul tau, degeaba.am fost cu un coleg de serviciu si am vazut vreo 10 passat-uri b6 si la toate am gasit cate ceva, pana am ajuns la una unde a contat foarte mult proprietarul care a fost cinstit si ne-a pus in brate tot istoricul si facturile si desi masina avea o usa vopsita nu tocmai profi(la midocar facuta) am ales-o pentru ca vanzatorul a fost fair-play si ne-a spus tot ce a avut masina. si am refuzat in prima faza sa merg sa o vedem din cauza portierei care se vedea si in poze...suna aiurea dar masina perfecta nu o gasesti in fata calculatorului. pe net iti faci o idee, insa live analizeaza masinile si ia decizia. eu pana am luat-o pe a mea, la fel, stateam la pescuit pe net si am batut drumul pana la constanta pentru un passat care era super in poze, iar acolo dezastru, plus ca proprietarul a lasat mult de dorit desi la telefon parea profesor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"o masina second-hand de varsta asta sigur nu o vei gasi fara sa aiba macar o portiera/aripa vopsita"

Nu exista masina second fara un cm "patrat" vopsit. Poate doar cele care au sub un an vechime. Dar si acelea tot au o zgarietura pe ici pe dincolo.

Sa traim bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, totusi ...sa nu generalizam - sunt ferm convins ca exista si masini fara probleme, fara elemente revopsite, tinute prin garaje, etc. Dar sunt foarte putine si mult mai greu de gasit..... clar, nu pe autovit sau site-urile de specialitate. De obicei, se vand in familie sau la apropiati....ca sigur cineva stie masina si saliveaza la ea.

Revenind... sunt foarte multi colegi care revopsesc masina integral sau partial - doar pentru ca au cateva zgarieturi..... alea nu le poti numii cataracte sau altceva... doar pentru ca au proprietari maniaci - in sensul bun al cuvantului.

Pana la urma, nu asta e ideea....ca poti cumpara masina NOUA - din showroom- cu elemente revopsite....

Ideea e ca masina sa nu fie una cocosata de alergatura, motoare omorate, structura afectata, elemente after-market pe ea, chit sau alte nenorociri - eventual, daca nu stii masina, mai bine iti cumperi una zgariata dar cu vopseaua originala - scazi la pret elementele care se vor revopsite - pe undeva in jurul sumei de 400 lei per element - pentru o vopsire buna, si stii care e treaba.

Si pe mine, ma bate capul, daca nu vand S K F -ul (ca imi e cam greu sa stau cu ea la vanzare, etc) sau o dau la combinatie, as vrea sa ii dau o vopsea speciala, ceva deosebit, nu culoare stock. Cred ca i-as cobora si suspensia un pic.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kelu, Florin, mulțumesc de sfaturile voastre.M-ați lămurit.Trebuie să merg să le văd, să colind România până găsesc una cum îmi place, degeaba tot le analizez pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!