Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Vezi ca daca faci drumul pana la Cta insemna ca esti deja convins sa o cumperi. Ce motivatie te poate misca din casa atata drum? Vanzatorul stie asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care nu au suficienti bani pentru a lua o masina "adevarata" care face diferenta dintre multe altele de acelasi tip, eu sfatuiesc sa coboare stacheta la o clasa inferioara si sa cumpere o masina tzapana,evident putin mai mica, chiar daca renunta la ceva centimetri cubi, centimetri lungime si latime si alte chestiuni.Pai, daca eu am doar bani de un Golf, dar un Golf foarte bun, de ce sa ma intind la ... Passat??!!Ca sa poti alege o masina corecta, trebuie sa ai in buzunar o oarecare masa monetara.Daca vrei sa oferi maxim 5000-5500, pai e simplu, gasesti masini de 5000-5500, dar daca vrei sa fie intretinuta, bibilita,neprafuita,nezgariata,sa nu bata, sa aiba facturi, eventual si piesele vechi in portbagaj ... pretul nu mai e acelasi.Hai sa fim seriosi, cu toata criza care este!Am vazut si eu cu ochii mei ce se ia cu 5000!!!Cuibare de gaini!!!

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misulake...si eu le-am zis asta....vrei un B5,5 decent, bun , 2002-2003, pregateste 6000-6500 ...cel putin.

Asa e. Oricum, parerea mea e sa cauti masini pe langa tine....altfel te doare capul cand arunci 200-300 lei, numai sa vezi o cataracta....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aia din ct are 114.000km..inseamna ca eu am 13 ani.Are volanul imbracat in piele ulterior,sau imi pare mie(nu am avut rabdare sa ma uit la poza cu atentie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum dreacu sa pui bot la anunt cu 114k masina din 2002 ? Daca a minarit kilometrajul te mai uiti la rest ? :))

Ajung eu la ~20.000km/an si nu fac naveta 10-15km sau mai mult...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin,

Te pregatesti sa-ti iei masina, vrei sa dai 5000... ok!Dar daca gasesti ceva deosebit , dar la 6100, ce faci?La asta ma refer eu.Stiu, dorinta e mare, dar frustrarea si mai mare cand vezi ca tu stai cu mana pe toti si singurii 5000 care-i ai, si de fapt, n-ai gasit chiar ce-ti doreai la banii astia!

Si eu, ca si tine, ii sfatuiesc pe cei in aceasta situatie sa se gandeasca foooarte bine inainte de a scoate banii din buzunar, mai ales daca aia sunt toti!! :icon_thumright:

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc sentimentul...dar merita sa astepti mai mult,indiferent ca rupi tramvaiul si autobuzul in 2-ua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte corect GABIVVX!!

As merge si 2 luni cu troleu"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ales nu te entuziasma cand cumperi ceva de valoare. Nu o sa dai pe net de ocazii. Daca ai senzatia asta mai trebuie sa iei tepe sa te inveti minte. Trateaza anunturile la rece si cu destul scepticism. E plin de samsari care iti pot vinde si cutii goale ca asta fac de ani de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa iau passat-ul din semnatura am facut si eu o excursie de 650km in Franta sa vad un Passat V6TDI 180 4motion "cu tot ce vrei pe el" . Masina arata super in poze, m-am dus cu bani la sigur ca o cumpar si cand am ajuns acolo ..."extorsiune de burlan". Pielea bej si mocheta tot bej erau gri-maron, in spate pe bancheta cineva a facut pipi de urgenta, mirosea bizar urat si nu avea senzori de parcare spate cum specifica anuntul... Proprietarul mi-a facut reducere de 1800 euro doar ca sa o cumpar si ma asigura ca cu o spalare buna e ca noua. Daca e ca noua de ce nu a facut-o el spalarea...

Atasez poza cu un exemplar la fel... de vanzare tot in franta si un link care s-ar putea sa mai mearga vreo 2luni. Delectati-va...

attachment=283463:1314906741.jpg]

post-77175-0-46722300-1323257642_thumb.j

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum sa faci un drum catre vest e ok dar catre est nu e recomandail. Toti care dau sfaturi paici au inteles ca atunci cand iei o masina nu pui toti banii la bataie. Cumperi o maisna mai ieftina ptr ca o sa ai nevoie si de bani de reparatii...asa ca multi viseaza dar in final o sa cumperi o tabla greu de intretinut iar daca ai maxim 7000 de euro si vrei sa dai si lovutura...este cam greu. Iar netul e PLIN de minciuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...Franta are multe masini jalnice. Mai toate zgariate - de, asa e parcarea la ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

victorash cvv,

Aceeasi tapiterie o am si eu, ca a acelui Passat din lik-ul tau, si pot sa-ti spun ca daca iti sare doar apa minerala pe acea tapiterie, ramane patata.Ideea e sa nu fie patata cu vin rosu si alte treburi grele.Eu am un aspirator foarte smeker cu abur si aspiratie si vreau sa spun ca daca fac tapiteria cu el, zici ca masina e scoasa din fabrica, mai ales ca tapiteria mea nu este uzata si scamosata... Omu' avea dreptate-ntr-un fel , ca se curata usor si frumos tapiteria si la fel de usor se murdareste.

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mishulake nu contestez ce zici, doar repet: daca era asa usor de facut de ce nu a facut-o el, proprietarul.

Florin +1

Eu mi-am luat masina (155000KM) din Franta de la tara... nici o zgarietura... In prima zi de parcare in Paris m-am ales cu o amintire de 10 pe 5 cm pe bara din spate. Prima zi! Mi-a venit sa plang de ciuda...

Acuma m-am obisnuit... sau m-am imunizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce cautai cu Passaul in Paris... acuma o luna cand am fost in vizata am vazut 1 singur Passat B5.5 in tot Parisul. Am stat 4 zile in paris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai umblat cu metroul n-ai avut cum sa vezi...:)))Eu sunt cam 3ore pe zi in trafic... si vad in fiecare zi...

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot căutat ceva frumos, pe autovit, dar nu am găsit nimic mai frumos.Parcă o dispărut mașinile bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta ce ziceti: http://www.autovit.r...-C21963488.html

E scumpa dar faina!

P.S.: Deci daca vrei un passat bun dai un ban, chiar si 7000 de euro. Troacele sunt pe la 5000-5500. Troace cu pretentii de printese pe la 6000-6500. Rachete de la 7000 in sus.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine "tigaia" din anuntul de mai sus. Dar 7800 e un pret exagerat.

Un pret mai mic cu cel putin 1000 de euroi e mai "normal". Oricat de bine ar arata, este din 2002 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca e din 2002 nu ma intereseaza, daca are kilometri reali.

P.S.: Cat e un passat b6 de 2.0 TDI atunci, ca vad ca toata lumea zice ca passatul e cam pe la 6000 euro.

Un b6 2.0 incepe de la 8000 euro, unde se acopera golul intre 6000 si 8000 euro?

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragilor .. eu nu sunt ff stresat cu drumul pana acolo , am o " delegatie " la bucuresti in weekend si asa am ajusn sa ma uit prin zona respectiva dupa masini ..

caut un b5.5. caci am ami avut si mi-a placut ff mult , nu de mutl am vandut un A6 mai am o masina nu sunt disperat sa o cumpar , clientul stie asta .. mie mi-a placut ca are trapa si e 4 motion , daca e sa imi iau b5.5 aceste doatari nu le voi exclude :)

deocamndata clientul e cam speriat ... cand a auzit ca eu sunt din arad si ma duc in CT .. i-am cerut seria de sasiu si a refuzat :) mi-a spus ca nu stie la cine o da .. in fine .. daca o sa fie ceva o sa fie daca nu o sa fie al 3-lea passat care sare din schema .. asa ca si can can . acum 3 zile am vrut sa iau un passat din bihor .. absolut full .. cu trapa cu incalzire in bancheta din sapte og rabatabile .. etc .. jante pe 17 oem ..

cand am suant omul si i-am spus ca am pelcat deja inspre bihor .. mi-a spus " nu mai veni , am avut accident masina e dauna totala !!! " dupa 3 ore l-a sunat un amic si i-a zis ca masina s-a vandut cu 500 euro mia mult de cat era in anunt .. ce sa mai zic ..deci lumea e plina de nebuni :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: :lol: dar, arata bine, dar nu e chiar asa de bine..... am fost si am verificat personal masina, pentru un coleg de forum....

A cam fost atinsa, refacuta bine, mai demult.

- spatele revopsit - spoilerul revopsit prost, aripile revopsite - nu ma lasa sa curat praful de pe masina..."sa nu se zgaraie..".... ce m-am chinuit sa-i arat ca se vede ca e revopsita, mai ales ca era o infima diferenta de nuanta, pana am gasit la lampile din spate, se exfolia lacul de pe vopsea....

- spoilerul fata nu statea cum trebuie - fusese lovit dar nu recunostea

- farurile - unul mai vechi altul mai nou - si oricum pregatite...ca nu mai aveau clemele de metal pe ele.

- jantele revopsite toate.

- rulmentii alternatorului uruiau

- masina curatata si polishata (cica nu....) pt vanzare...

- Km-...peste 80k pe bord....cand i-a zis ca trebuie facuta distributia.... a raspuns " a nu, ca merge oricand intre 90k si 120k...."

nu o lasa mai jos de 7500 euro.

Parerea mea - masina mergea bine, km....in ECU corespundeau...dar asta nu inseamna nimic...injectoare ok, totul ok.....dar merita un 6800 cel mult.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu mă grăbesc să cumpăr o mașină, că am 1, deci mai bine aștept și găsesc ceva frumos.

Dacă vorbești de aia neagră din CT, și mie m-o plăcut-o, dar dacă nu m-o place, ce fac?150 s-o dus pe țeavă..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum dreacu' , de la Iasi pleaca lumea in Ardeal (CLuj,Arad etc) sa-si ia masina, iar tu din Arad te duci la Cuca Macaii in capatul celalalt de tara sa "vezi" o masina :)

De cind cauti masina ? Daca raspunsul e sub 1 luna stai dreacu' si cauta in continuare nu arunca banii pe drumuri/timp pierdut, etc... :)

Mai degraba sapa pe toate site-urile dupa masini...nu numai pe Autovit...mai e depozitulauto, bestauto si multe altele...

Nu toate sint pe Autovit sau Mobile...

Dupa vreo luna cind ajungi la zi cu masinile, stai si pindesti numai noutatile...in fiecare zi ... ca la pastile dimineata la prinz si seara... :))

Apar si jucarele bune dar le pindesc samsarii si incep combinatiile...sau e altul mai rapid ca tine...

Ocaziiile bune sint rare si tre' sa "muncesti" pt a prinde una...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!