Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

@red-am un b5.5 4motion si un b5.5 normal,ambele 131cp.pot sa iti spun ca la 4motion consumul e sensibil mai mare fata de cel cu tractiune fata, insa cheltuielile cu intretinerea sunt la fel...le am pe amandoua de 5 ani si nu am avut probleme cu integrala sub nicio forma

@kendoo-eu am doua masini 1,9 tdi in familie, am depasit cu amandoua 200.000km si nu am avut nicio problema cu turbo.conteaza si cum e exploatata o masina cu turbo

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se strică diesel-ul dacă merg puțin cu el?Nu merg mult cu mașina.3500 de km am făcut din 1 iunie pana acuma.Ce ziceți?

V-ați uitat la acel Audi?

Cum văd dacă o fost exploatat cum trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ kelu .. cata diferenta ? 1-2 litri ? la tractiune e mai lent 4 motionul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... probabil mă reprofilez pe manuală, că nu găsesc nimic ok automat).

...

Deși are cam multicei km la cat cere pe ea, nu credeți?

...

1. O idee buna sa bagi in seama pe cele cu cutii manuale...

2. Acum inteleg de ce se chinuie astia sa dea km inapoi...romanului ii place sa fie mintit frumos...

Asa mosule cauta masina unei babe care a carat biblia la biserica duminica ...poate are sub 100.000km in ~10ani :))

Am vazut pe unul bucuros ca a prins un chilipir ... masina din 2009 cu 40.000km pe bord si pret ~6000e, cind pe piata era peste 7000...avea saraca peste 200.000 de km galbeni :)

Nu o zic cu rautate dar nu mai fiti asa creduli...eu unul as fi bucuros sa prin un diesel bun la 250-300.000km REALI si BINE intretinuta...mai apuc sa fac cel putin vreo 100 fara probleme majore...

Sint satul de cite texte de genul "sa moara mama ca numai 96 de mii avea cind am luat-o din Germania" :)) ...masini din 2000-2001...diesel...unul avea vreo 3 VAG-uri TOATE cu pina in 100k km... lasase toate babele din sat fara masini :)

De aia am ajuns iar la benzinara&GPL :)

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă, mă înnebuniți, alți spun să-mi iau diesel, alți benzină.Deci care-i treaba?

Eu nu am fost credul, doar am întrebat dacă pare că-s reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine ar fi daca ai merge cu un diesel si cu un benzinar si iti poti da seama cel mai bine care e cel mai bun pentru nevoile tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi eu am spus cam cât circul.Maxim 50 de km pe zi.Am întrebat mai sus dacă mi se strică diesel-ul dacă merg puțin cu el și nu mi s-a răspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se strica daca mergi putin cu el. Eu spun sa iei diesel ptr ca masinile cred eu ca nu sunt gandite ptr Romania si o benzinara moare mai repede decat un diesel. Desi pare mai ieftina cheltuiala cu un benzinar la un 5 ani de folosire cred ca dieselul este invingator chiar si la costuri pe ansamblu.

Parerea mea.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care diesel e mai economic dintre E46, Passat, și A4 B6, desigur, manual, din păcate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care găsesc dintre astea 3 una ok, am s-o cumpăr, dar tot nu-s convins dacă diesel sau benzină.Am uitat să spun și de e39.

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@red- cu un litru-doi in plus.un raspuns pertinent vizavi de intrebarea daca e mai lent decat unul normal nu pot sa-ti dau pt ca 4motion-ul este resoftat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, 4Motion-ul are multe avantaje pe langa cel FWD. Stabilitate, demaraj, iarna nu mai vorbim....... as vrea si eu 4Motion....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu,

Multumesc . sa vad daca gasesc un 4motion frumos :) oricum B5.5 e dragostea mea mai veche :) ar fi al 3-lea passat b5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 50 pe zi X 365zile ~20000km/an...cam putin sa merite diesel...mai ales daca vrei sa-l folosesti preponderent urban...

Daca gasesti un diesel BUN de la o persoana de incredere, nu de la samsari sa zicem ca poate ar fi o varianta...

Eu am cautat vreo 4-5 luni un diesel in toate mintile anul trecut...eram dispus sa ma ridic si la 7-8000 pt una 2001-2003...dar nimic sa prezinte incredere in gama VAG (Passat, Golf, Bora, Skoda Octavia) ...acum mai gasesti pe unii pocniti de criza si vind masinile sau mai rar care vor upgrade...poate ai bafta...

La benzinare ai mai multe sanse sa gasesti una cu relativ putini km, pina in 150-180k...dar la astea ai costuri mai mici de intretinere dar consum maricel pe urban (pe extern nu e enorm 6-6.5 diesel versus 7-8)...ca varianta ulterioara daca vrei sa mai scazi pretul/km poti monta o instalatie GPL(merge super ok si pe 1.8T) si ajungi la pretul/km de la un diesel gen ALH :)

Acum depinde de tine...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ne-am bucura sa treci la al treilea..... inapoi in club !

cauta 4Motion - daca gaseti unul "curat", n-ai treaba cu el.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta ce zici http://www.autovit.r...-C21946577.html. Cam scumpica dar poate.....

Mie personal i-mi pare prea lucioasa vopseaua pt 184.000 km si cred ca e revopsita cel mai bine o vezi live sau ceri poze mai clare

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe-o benzinara, e alergata mai putin si cred eu mai fiabila! Nu strica nici un diesel dar ai de bagat bani in el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poze arata impecabil, jante ingrijite, mai putin schimbatorul si pielea de pe bancheta spate, acestea doua "certifica" adevaratul kilometraj. Rabla mea are 188.000km si schimbatorul arata mult mai bine...

Ramane de vazut in ce stare e dpdv tehnic. Mie imi place ca are dotari... trapa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trapa , comenzi pe volan ,climatronic si 4 motion au fost selectiile mele :) omul e un pic cam speriat ca eu sunt din arad si el e din CT :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la o prima vedere - bara nu e asezata cum trebuie, farurile si proiectoarele sunt cam obosite. Sigur, mai gasesti ceva cand ajungi acolo - nu m-ar mira sa gasesti elemente revopsite pe fata.... bine, important e sa nu fii suferit avarii majore, lonjeroane, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ar trebui sa fi speriat... ca daca mergi pana acolo pe degeaba...

Am un prieten care a plecat sa-si cumpere masina visurilor, a mers vreo 400km cu trenul sa vada un 520d si a venit acasa cu un cazan vopsit.... toti prieteni si familia si-au dat seama ca e cazan doar lui i se parea super limuzina, si bineinteles ca nimeni nu vreea sa-l supere spunandu-i adevarul... 6luni au trecut de atunci si 2400 euroi de reparatie... arbore cotit rupt, electromotor stricat, toate bratele (foarte scumpe BMW), a inceput sa se curete vopseaua de pe pielea scaunelor pe hainele lui si acum 4 zile m-a sunat sa-mi spuna ca ii s-a stricat turbo si i-a luat-o motorul pe ulei... Am uitat sa precizez ca vanzatorul nu avea masina pe numele lui, ca a luat-o impreuna cu un prieten si ca acest prieten e plecat in strainatate si are nevoie de bani. Erau trecuti in anunt 299.000km "reali" si tipul era samsar... imaginati-va atunci cat da multi erau cei reali.

Nu vreau sa descurajez pe nimeni.

Concluzie... indiferent ca mergi 50km sau 2000km sa vezi o masina, si cand ajungi acolo vezi cazanul vopsit nu te lasa covins de vorbele vanzatorului... hai acasa pe jos sau cu trenul dar cu banii tai in buzunar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!