Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Masina - doar sa vezi, sa o auzi si sa mergi cu ea. Cauta masini prin localitatile de pe langa tine.

Apeleaza la cineva din Arad sau de unde esti tu, care se pricepe si care stie sa o caute la "table", la punctele care reliefeaza km parcursi, eventual scanare a masinii si un log in mers.

Nu umbla in toata tara dupa masini, ca o sa ajungi sa iti cumperi ceva, satul de alergat......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel negru din ultimul link nu imi inspira prea multa incredere.imi pare destul de obosita iar volanul nu spune 138.000 in niciun caz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseau bari cu orificiu spalator,dar mai nou vin cu forma facuta pe spate si trebuie doar decupate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ok...vin cu forma pe spate dar capacelul?are bara piciorusele si tot ce trebuie pentru atasarea arcurilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul arata precum al unei masini de firma alergata de toti angajatii sau "Taxi", km sunt foarte putini. Cred ca romanul este in in coma pe piata auto pentru ca se arunca la orice epava care are o promovare de marketing foarte buna gen : stare impecabila atat estetic cat si tehnic, km reali 100% verificabili, o dau pentru ca am nevoie de spatiu pentru bebe :dry: (da.. ce elefant ai, frate ?), fffff urgent(asa si?), iata si piesa de rezistenta: Suntem doi batranei care ne-am retras in Ungaria langa lacul Balaton si masina nu o mai folosim pentru ca folosim mai mult avionul, masina o avem in garaj in Romania ...etc(cred ca o cunoaste toata lumea pe asta ). Aveti grija la toti acesti mici impostori, nu de alta dar banii se castiga cu greu in ziua de azi si e pacat sa-i risipesti aiurea.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacelul de spalator e piesa separata..Am auzit pe multi meseriasi ca fac treaba asta la masini care au spalator..,cu bara normala af.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat sau doar la Golf ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: La golf..stiu sigur...parca am auzit si de passat.Uite spre exemplu pe original nu exista bara g4 cu decupaje pt spalator faruri.Rog un coleg cu bora sau g4 care are xenon sau instalatie spalator faruri sa imi posteze seria de caroserie si o sa va spun exact cum stau lucrurile.Nici la g5 nu exista cod separat de bara cu spalator faruri pt ca la g5 spalatorul intra in un ornamant al barii.La passat -2005 exista cod separat de bara cu spalator de faruri.Spre exemplu asta e un cilindru spalator de passat -2005..imposibil sa nu se gaseasca o varianta de montaj pe bara normala pt ca sistemul e destul de simplu si se prinde doar cu un surub.

post-64586-0-98596200-1323156372_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca, volanul nu este un punct de reper in privinta numarului de kilometri a masinii. Am mai spus-o undeva ,dar nu mai stiu unde... Am avut masina de servici un Mercedes E320 cumparat din Germania aproape nou, nu avea nici 10.000 cand l-au adus, super-full cu scaune piele si ventilatie etc, servisat numai la Mecedes, iar la 80.000 cand am inceput sa-l calaresc eu, avea pielea de pe volan ... tocanita cu pilaf!! Eu cand mi-am luat Passatul era volanul impecabil, iar acum dupa 60.000 de kilometri se vede uzura pe el in special pe partea stanga, acolo unde tin volanul mereu.Mie imi transpira mana, mai ales vara, iar rezultatul l-am constatat pe Passat-ul meu.Si am mai vazut masini avute aproape de noi cu volanul facut praf de proprietarii respectiv in maxim 100.000 de kilometri!

Poate fi volanul un punct de reper, numai coroborat cu alte elemente, tapiterie,pedale etc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general, pielea de pe volanul de VW este de calitate buna si rezistenta in timp - doar ca se matuieste, pe unde e foarte folosit volanul (si asta se intampla destul de devreme, ca numar de km) - sincer, nu am vazut niciodata, volan de VAG, din piele si sa fie gaurit - am vazut in schimb, de Hyundai...la 60.000km - reali, ca stiu masina de noua...

Gabi - te-am intrebat, deoarce la B5 si B5,5 - capacul nu e ca la Golf 4 (care are capac fixat direct pe spalator). ci basuleaza pe niste balamale care se fixeaza sub bara. Spalatorul se prinde cu surub la amandoua, dar de tragher.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V-am arătat lista de mai sus, din ce am să aleg.Nici una nu vă place de acolo?:D

Deci mașina cu volanu tocit, merită să dau o raită până acolo sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Nu prea este de luat masini de pe acest autovit cauta pe forum una de la persoana fizica care are istoric la masina si la reparatii,nu de la samsari care aduc masini bune ca an dar cu peste 300k k m care le dau inapoi 200k si de aici pretul mai mic ca la nemti daca sunt masluite.Vad ca esti aradean cauta o solutie si mergi cu cineva in Germania,Austria ca esti aproape si gasesti una sa-ti placa cu km,reali si istoric, macar stii la ce sa te astepti,nu te lua dupa volan ca se schimba ca rotile intre ele asta nu-i un indiciu clar,sau cauta masina prin cunostinte este imposibil sa nu gasesti o rezolvare.Nu te grabi ca daca nimeresti vreun cazan lustruit sa-ti ia ochii greu mai scapi de el.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate la B5,5, nu ai ce sa cumperi din afara, decat motorul 2.0Tdi cu filtru de particule....la care platesti vreo 1400-1500 euro taxa. In cazul asta, mai bine optezi pentru B6 cu motorul 1.9Tdi, Euro4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta l-ai vazut?

http://vwforum.vwfor...nt-19tdi-136cp/

edit

Trebuie clarificata treaba cu1.9 136CP ca proprietarul face confuzie... si de ce airbagul e ca nou sau de alta culoare, ori poate e de la prea mult lustru...

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista de 136cp ... 131cp, da.

Poate sa fie ok cu airbag-ul.....e diferenta de material si asa apar in poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor, e break.Eu doresc berlină.Merci oricum că ai căutat.

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In linii mari si de la distanta....superba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George, e scump ca frastu.Eu am 6500, și mai bag în ea 300 de euro lejer în consumabile și ce mai trebuie de schimbat, și e și manuală(dar asta nu mă interesează așa mult, probabil mă reprofilez pe manuală, că nu găsesc nimic ok automat).

Credeți că o lasă la 6500?

Deși are cam multicei km la cat cere pe ea, nu credeți?

Da merită banu măcar?

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina arata intr-adevar bine in fotografii, insa live e cel mai bine.eu am patit-o tot in constanta cu o masina care in fotografii arata deosebit si cand am ajuns am avut un soc(vopsea scursa pe bara, stergatoare blocate, ornamentele interioare zgariate etc etc). daca iti face cu ochiul, vorbeste cu omul la telefon, vezi cum se prezinta in discutie si fa o "plimbare" pana la constanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, si eu vreau a iau un b5.5. din constanta, e 4 motion .. ce parere aveti de integrala ? cum se manifesta la costuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am vrut să spun, tot mă bate fratele meu la cap că la aceste 1.9TDI le pică turbo.E adevărat?Un răspuns concret și detaliat vreau din partea voastră dacă se poate.

Mai m-o făcut cu ochiu și acest Audi, dar păcat că are motorizarea de 2.0 litri care papă ulei.Ce spuneți de el?

Amândouă sunt super dotate.Care e mai ok din punctul vostru de vedere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!