Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Da iti dai seama ca e bine, dar ma miram, eu auzisem ceva de genul ca daca esti al 3-lea proprietar platesti acea taxa, oricum e bine ca am scapat si nu am platit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vb. cu proprietarul si mi-a zis ca el a cumparat masina din Germania acum 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se plateste nicio taxa, eu mi-am luat un passat 1.9 tdi acum 1 luna jumate, inmatriculat RO, nu am platit absolut nimic, auzisem si eu ca se plateste dar am tot intrebat si mi s-a spus ca nu se plateste nimic defapt, masina este din 2002.

se va plati taxa, din motivul asta mi-am vandut b5.5-ul si am b6. pentru a nu ramane pe veci cu ea. gandeste-te , cu cat trebuia sa o vand eu ca cineva sa mi-o cumpere. daca valoarea ei era de 5500 euro. probabil un 2500-3000 euro. este inacceptabil pentru un passat , fie el si de 10 ani, sa il vand la pret de opel astra 95. o taxa aberanta, care contravine principiului neretroactivitatii legii in timp....dar nu vreau sa fiu offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vina nu este nimeni in afara de noi. Noi acceptam toate "experimentele" pe care le fac ei pe pielea noastra.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Principiului neretroactivitatii legii in timp" Poporul roman e prea prost ca sa inteleaga acest lucru. ( cand spun popor ma refer in primul rand la parvenitii care cica ne conduc).

Pana acum ceva timp se tot vorbea de o taxa care se va platii anual in functie de mai multe criterii, iar acum iar s-au sucit modificand a nu stiu cata oara aceea taxa de "mediu" ( asa cum ii zice momentan).

Revenind ontopic: Mai sunt si vanzatori de "ocazie" ( care nu vand multe masini intr-un an) . Adica proprietari pe bune, care din diferite motive se despart cu greu de masinile lor, pe care le-au ingrijit mai mult decat orice. Deci sa nu generalizam : ca toti vanzatorii sunt smecheri si toate masinile din Romania care sunt la vanzare sunt terminate.

Faci tot posibilul sa cumperi de la proprietar pe bune si te mai uiti si la "fata" lui.

Modificat de ionutzz13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau să cumpăr un passat, cu cutie automată.Merită unul?E fiabilă cutia?Parcurg f puțini km.Am făcut 3500 de km din 1 iunie până acum.Ce să aleg, diesel sau benzină?Găsesc unu decent la 6500 de euro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 6500 euro, gasesti un 2002-2003 foarte bun - cu conditia sa il cauti un pic. Daca alegi automata, cel mai bine e sa fie diesel - si asta consuma, dar pe benzina si automata.....o sa fie ceva gaura pentru buzunar.

In legatura cu cutia - testata bine masina.... dar nimeni nu-ti poate garanta cat tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să-l caut prin RO, sau prin GE?

Așa mult consumă un Passat benzinar cu cutie automată?Mai sus de 1,8 sau 2.0 nu am să iau oricum.

Cutiile automate sunt mai fiabile ca și la un A4 B6?Eu din ce am citit pe google, văd că da, dar aștept și părerea voastră.

Un 1.9TDI să caut, nu?

Ce cutii automate au pe ele?Doar tiptronic, sau?

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aceeasi cutie automata si pe VW si pe Audi. Se numeste Tiptronic. 1.9tdi ar fi cel mai potrivit, ca 1.8T + tiptronic consuma de plangi, 1.8T consuma si cu cutie manuala deja destul de mult...

Cum spunea ionutzz13 "Faci tot posibilul sa cumperi de la proprietar pe bune si te mai uiti si la "fata" lui."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numa tiptronic?Că am văzut unele automate care nu au locaș să schimbe manual.

Cât consumă 1.8 cu automată?Și 1.9 Tdi automat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, trebuie sa stii ca, la Passat B5,5 si B5 - cutiile automate sunt foarte puturoase.... se indreapta mai mult catre confort si nu catre performanta. Chiar daca e tipronic si o pui pe "manual", cam tot cum si cand vrea ea, schimba.

Consum - un 1.9Tdi, de 131 cp, tiptronic, sare la 10-12l/100 km, in Bucuresti....lejer.

Ca pret, automata SH e mai jos un pic, ca manuala.

Exista si manuale clasice, fara tiptronic - dar putine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mă interesează performanța așa mult.Bine să și pot face niște depășiri mai zdravane când e cazul vreau.

Am întrebat că unele nu au locaș să schimbe manual ca să le știu să le deosebesc, cele clasice de cele tiptronic.

Consumă ceva, cu tot că e diesel, dar sunt obișnuit cu consumurile astea la Mercedes-ul meu.

Eu am văzut invers pe autovit, manualele-s mai ieftine și mai multe spre deosebire de cele automate care le încep prețul de la 5200 de euro și care-s mai rare.

Nici cum nu e bine, nici la A4 B6 nici la Passat B5.5.Trebuie să fac compromisuri.

Passat-ul e mai puturos din ce-mi spui, cutiile automate-s inferioare tehnologic, consum ca și la benzină aproape, deși e diesel.Cutiile automate-s din ce văd sunt mai fiabile, mai ieftină la întreținere decât A4-ul, spațiu la interior mai mult.Preț mai mic de achiziție.

A4-le e mai sprinten, cutiile automate-s superioare dpdv tehnologic, consum ca și la diesel, deși e pe benzină.Cutiile automate cad mai rapid de pe ele, spațiu mai mic în interior, întreținere un pic mai scumpă.Preț mai mare ca și achiziție.

Habar n-am ce să fac.

Eu doar vreau o mașină automată, cu ceva dotări, caroserie frumoasă cum e la A4 sau Passat, și un motor mic. 1.8-2.0 maxim, și să nu fie super arzător la întreținere, și nu consume mai mult de 13% la sută.Cam atât.Da văd că e greu de numa să alegi una care să aibă toate ok....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatul meu este sa astepti masina potrivita si sa nu te grabesti.eu am asteptat 4 luni pana am gasit ce am vrut,desi mi se aprinsesera calcaiele dupa multe masini in acest timp. eu unul am jurat ca urmatoarea masina pe care o voi lua va avea cutie automata pentru ca sincer cel putin in bucuresti este un cosmar la orele de varf.din punctul meu de vedere.am trecut peste etapa cu starturi in tromba,depasiri in forta etc etc, lucruri pe care o manuala le face cel mai bine.daca as putea alege acum, garantat as alege cutie automata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automată iau și eu, clar.Nici nu mă gândesc la manuală, deși am avut una pentru un an de zile.

Păi nu știu care e mașina potrivită pentru mine.Ori A4 B6, ori Passat, dar amândouă au bubele lor.Nu știu ce compromisuri să fac, nu știu ce să aleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce vrei...daca te intereseaza spatiul, clar alege passat. este mult mai spatios decat a4 si in fata si in spate.ca si aspect este mult mai frumos a4.despre cheltuielile de intretinere nu stiu ce sa iti spun, este posibil ca la audi sa fie sensibil mai ridicate. avem un membru aici, executron care detin un passat b5.5 cu cv automata, ia legatura cu el pe PM daca nu vede el postul meu sa iti dea o mana de ajutor in alegerea ta. sunt subiectiv insa eu as alege passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai aștept păreri, și te rog dacă se poate un PM cu numele colegului să-l contactez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de părerea ta.

De asta ce spuneți?Credeți că-s km reali?După volanul tocit eu spun că nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cum arata volanul eu zic ca nu sunt km reali.volanul meu arata asa si am 201.000 reali. ce ma intriga este ca desi are faruri cu xenon OEM nu are spalator faruri desi vine din fabrica.din ce disting eu in fotografia cu bordul nu are reglaj faruri si asta indica ca masina a venit din fabrica cu xenon OEM insa probabil masina a suferit o avarie frontala si nu s-a mai obosit sa puna totul la loc, respectiv bara cu decupaje si capacele..nu stiu acum daca sub bara mai sunt spalatoarele si furtunele etc etc.plus ca e atinsa ici-colo.nu face banii astia zic eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie să merg cu un deținător de Passat sau să vă arăt vouă că nu știu ce hibe au mașinile astea.

Eu nu am văzut faza cu spalătorul de faruri.

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce masini gasesti si"iti fac cu ochiul" posteaza-le si aici sa ne uitam cu totii la ele si sa le analizam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de părerea ta.

De asta ce spuneți?Credeți că-s km reali?După volanul tocit eu spun că nu.

Da, frumos TAXI-ul......

Bara nu s-a obosit, deoarece nu se gaseste AM cu spalator - cel putin nu se gasea - Cristi ne poate ajuta sa ne spuna daca se gaseste sa nu, bara AM cu spalator

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai văzut că-i taxi?

De asta ce spuneți?Nu mă pricep deloc care-i ok și care nu.

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stiu ca a fost taxiu - aia e o tapiterie (din piele ecologica - adica vinilin) care se monteaza exclusiv pe taxiuri. Uite, ca idee http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=152664104&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=25&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2003-01-01&export=ALSO_EXPORT&tabNumber=2

Legat de anunturi - sa stii ca masinile pot arata exceptional in poze si cand ajungi acolo sa fie petarde. Folosesc poze vechi....sau chiar a altor masini, indentice - asta am auzit-o cand am fost cu cineva sa cumpere o masina....nu prea corespundea cu ce era in poza.....raspunsul - a, nu-i poza cu asta, am pus de la alta ca nu am avut timp......

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus una mai sus să vedeți cum stă treaba.

Și ce-i de făcut în situația asta?Ceva repere după ce să mă ghidez dacă se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!