Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

eRaseR28 cand ai vandut passatul tau din 2002 cu 5500 euro?

Colegii pe aici tind majoritatea spre un pret de 6500-7000!

Iar dupa mine o masina din 2002 mai mult de 5000-5500 nu merita.

Sa traim bine

Ionut iti dau passatul meu 1.6 :) vreau sa trec pe golf, as vrea sa o vand nu ca e proasta sau am probleme cu ea. am inceput sa merg mult in oras si consuma ma dezavantajaza, spatiu irelevant pentru oras. daca esti interesat eu nu ma grabesc sa o dau... Florin a mers cu masina cred ca atunci cand a zis ca a mers cu un b5,5 se referea la passatul meu:D

Modificat de ti3sto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ti3sto eu nu mi-am exprimat dorinta de a cumpara Passat. :icon_cheesygrin: Daca treci la Golf tot pe benzina, mare diferenta nu e in legatura cu consumul.

@ F l o r i n pe passat-ul "american " as da 6000 cu siguranta. Daca m-ar impresiona extraordinar "face to face" as ridica stacheta la maxim 6500. ( anvelopele noi sunt cumva de iarna? :icon_geek: )

Modificat de ionutzz13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vara. De iarna are alte jante de aliaj, pe 16, cu cauciucuri noi.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saluta

Ce ziceti de acest passat? As vrea sa dau un golf 4 16 la schimb plus diferenta.

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C21826587.html

Putine poze, cica omul nu stie sa imi uploadeze mai multe:).

Merita un drum sa il vad macar?

ms

Modificat de golf416
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare mie sau nu are cruise control? Maneta aia arata cam suspect.

Nu are scaune incalzite iar tapiseria de pe ele e urata rau :icon_redface: .

In rest arata foarte bine daca excludem micile imperfectiuni ale barii spate.

Eu zic sa nu-ti dai golful pe Passatul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu te sfatuiesc sa iti pastrezi linistit masina ta...in primul rand 188.000 Km pentru o masina diesel de 10 ani si adusa din Germania pare o poezie frumoasa :mop: Vad ca are si ceva stofa de comerciant cu pretul acela de 5590 E.

PS : interesant numarul masinii "SAR"..a se citi samsar :icon_thumleft:

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eRaseR28 cand ai vandut passatul tau din 2002 cu 5500 euro?

Colegii pe aici tind majoritatea spre un pret de 6500-7000!

Iar dupa mine o masina din 2002 mai mult de 5000-5500 nu merita.

Sa traim bine

Salutare,

L-am vandut acum 3 saptamani. Pe profilul meu am atasate pozele cu Passatul vandut. O masina realmente superba. L-am dat cu 5500 euro. Poate masina ar face mai mult, poate mai putin. Desi in stare tehnica buna, vechimea o tragea in jos la pret. Cat poti cere in definitiv pe o masina de 10 ani?! Dar ele la 10 ani sa stii ca inca sunt masini solide, iar daca as fi sa cumpar o masina de 10 ani, as cumpara numai Passat sau Audi A4.

Masina pe care am vanduto m-a costat 8500 euro. Acum am un B6.

Rar veti gasi insa masini de 10 ani cu km sub 200000, pentru ca aceste modele au facut cariera. Insa aceste masini sunt indestructibile, iar materialele de

post-81953-0-45854400-1292680870_thumb.j

post-81953-0-80562800-1292680602_thumb.j

post-81953-0-84379100-1292681013_thumb.j

Edit: L-am vandut pentru ca a fost inmatriculat in 2006 , implicit se va plati o taxa de poluare , am vrut sa evit aceasta oribila si ipocrita taxare.

Inca un edit un pic offtopic dar poate va ajuta: feriti-va de samsari, both buyeri sau selleri. Pai cand am puso eu pe net, in primele 2 zile m-au sunat tot felul de umflati manelisti cu expresii gen:"sefule mai ieste de vanzare ca noi suntem saraci si vrem sa o luam pentru familie - oferim 4900 sefule". Tipar comun: voce groasa, iritabili - m-am injurat cu vreo 3 - le-am bagat nr de tel pe google si i-am gasit: vanzatori de Logan, Golf III , Corsa etc. Mai ales samsarii din sudul tarii si Moldova, sunt de cea mai joasa speta. La un moment dat mi-am dat seama ca este o intreaga filiera, pentru ca daca refuzam pe unul, suna altul, ba ca e din Olt, ba Arges, ba Gorj, mi-am dat seama ca sunt organizati - ma suna unul: "gata sefu', am gasit masina, numai vin sa o cumpar, sa traiesti, apoi dupa 2 ore alta voce, sefu" sunt din slatina, cand se poate vedea"...LOL. Eu radeam de ei de numai puteam, ce oameni "trolli de trolii" ca sa fiu in nota cu ei :bom: . Am un amic, samsar cinstit, cred ca merita titulatura de vanzator corect, care imi explica , cum cele mai joase scursuri de samsari, cumpara din RO, dau un polish, dau km inapoi, kituiesc, mantuiesc si dau tepe de tepe. Passatul B5.5 este una dintre cele mai bune masini construite vreodata - parerea mea- dar atentie mare. Passatul b5.5 intra in targetul vechiturilor pana in 5000-5500 euro, iar aici samsarii cei mai oribili si duc veacul...ei traiesc din vechituri, va dati seama daca apuca un Passat si il vinde mai departe castiga enorm.

Sfatul meu:

- Faceti o verificare la o reprezentata independenta de locatia lui- sunt cazuri in care samsarii sunt vorbiti cu anumiti mecanici de la service-uri. Am patito!!!RO%20flag.gif

- Cred ca 80% din Passaturile b5.5 au peste 20000 km. Cand vedeti 130-140k e bine de stiut....

- Incercati sa cumparati o masina care are maxim 2 proprietari in carte.

Sa o stapaniti sanatosi! O masina care a facut cariera si a dus VW aproape de clasa premium!

Modificat de eRaseR28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eRaseR28 Daca fosta ta masina arata la interior asa cum arata exterior, atunci in mod categoric 5500 a fost un pret corect atat pentru tine cat si pentru cumparator.

Legat de nr de km majoritatea masinilor aduse de afara au peste 200.000 km , chiar din 2006-2007. Asa ca o masina din 2002 sa aiba 140.000 e aproape imposibil.

Respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba de diesel foarte putin probabil sa aiba 200k...numai daca a fost uitate 5-8 ani printr-un garaj...

Benzinarele din 2001-2002 au 130-160k reali unele si mai mult...putin probabil ca un diesel sa aiba NUMAI putin mai mult...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci in concluzie daca faci km multi intr-un an merita diesel, daca umbli mai putin benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Doresc sa achizitionez un passat din 2002 cu motorul 2.5tdi V6 4motion.Ce probleme are acest motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inainte de ceva detalii tehnice, te-ai interesat de taxa de inmatriculare si taxele anuale (RCA, impozit, Rovigneta, CASCO) ?

Nici consumul nu este de lepadat(ii place motorina) daca mergi mai mult prin oras, distributia costa si ea destul, din cate am inteles, modele inainte de 2003 au avut si ceva probleme cu axele cu came, tachetii, pompa injectie si ma opresc aici pentru ca nu vreau sa te descurajez.

Motorul este exceptional, potent .

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut azi prin satu mare cu treaba, si m-am oprit si sa vad masina asta: http://www.autovit.r...ow?id=C21873395 avand un prieten ce e interesat sa achizitioneze un passat...

Vanzator cu vrajeli pregatite la telefon...A 3a masina in familie...masina de mers in vacanta...fara probleme...prim proprietar cica...(defapt in carte erau 2) ce sa mai zic...vrajeli ordinare .Cere 5000 pe ea, eu nu as da nici 2500 in ce stare e masina. :icon_bounce:

Bari lovite, desprinse, revopsite de parca cu pensula :lol: ...Scaun blocat...usa blocata...vopsea puscata in o gramada de locuri, interior super uzat,vai de mama lor erau scaunele alea... nici nu imi mai aduc aminte de toate problemele , atat de multe sunt.

Dar nu asta e problema mea...problema mea e vanzatorul cu vrajelile lui si prezentarile facute masinii. Eu am trecut doar prin satu mare...in drumul ce il aveam, dar pe altu il face poate sa vina cine stie cati km degeaba.

intrebarea mea: Toti romanii si masinile romanesti sunt asa?

P.s:

Am uitat, dar mi-am adus aminte...BONUS:

La telefon mi-a zis ca in familie au un jeep...neinteresat fiind de detalii de astea tampite nu l-am intrebat ce jeep...Cand defapt, jeepul era o lada niva...jeep e si ala nu zic ca nu. :RO flag:

Morala: vreti masina buna? Uitati cumparatu masinilor din tara. Noroc cu caru iti trebuie sa gasesti in tara o masina buna si un vanzator in toate mintile.

Modificat de geoflp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da geoflp ai dreptate satmarenii in marea lor majoritate sunt identici samsarilor de olt. Pe de alta parte cat poti cere calitativ unei masini de 10 ani. Calculeaza noua taxa de poluare si vezi daca e rentabil sa bagi o fuga in germania. Nu iti fa mari iluzii b5.5 are o valoare solida in germania, sub 5000 nu il iei, poate si mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o cunostinta care a patit asa, s-a dus tocmai pana la cluj din bucuresti sa vada un passat care in poze arata bine si la telefon prorietarul a zis ca merita vazut, cand a ajuns acolo era jalnic, bordu prins cu sarma, zgariat, vai mama lui, s-a dus pana acolo degeaba a consumat "timp" si motorina, mi-a zis ca daca nu era vanzatorul asa mare, se lua cu el de guler, mai si spune ca merita vazuta, de ce trebuie sa minti in halul asta ca pana la urma daca vine si nu ii place masina ca arata jalnic oricum nu o cumpara, deci vanzatorului nu-i iese absolut nimic la afacerea asta, decat sa puna pe drum cumparatorii.Eu era cat pe ce sa patesc asa, gasisem un passat la Craiova, arata foarte bine culoare superba grafit-metalizat, interiorul arata cat de cat ok, la fel m-am hazardat prea repede, am dat telefon, am vb cu omul, ramasese ca doua zi plec sa o vad si eventual sa o cumpar, cand ii arata masina unui prieten pe autovit (noroc ca i-am arat-o) mi-a zis prietenul asta al meu "masina e din craiova si are nr de MS?" atunci mi-a picat fisa, si iau si-l sun din nou pe om si il intreb din start cine e proprietarul si imi spune "ca nu sunt eu, dar am toate actele si etc" si i-am zis multumesc frumos numai sunt interesat, apoi incepuse sa ma sune :)) ca haideti nu veniti sa o luati ca arata bine ca nu stiu ce, i-am zis sa-i dea cu praf de mers si sa nu ma mai sune, a trebui sa-i restrictionez numarul pentru ca incepuse sa ma strseze cu telefonele.Ar bine atunci cand sunati luati-va o cartela ceva ca sa nu aveti stresuri de acest gen, mare atentie la toate micile detalii cum ar sa fie cel care o vinde proprietarul sa nu vina cu vrajeli de genu ca nu sunt eu proprietarul si etc.

Modificat de ctl01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tactica e veche.... zice ca daca tot mergi pana acolo, o cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da geoflp ai dreptate satmarenii in marea lor majoritate sunt identici samsarilor de olt. Pe de alta parte cat poti cere calitativ unei masini de 10 ani. Calculeaza noua taxa de poluare si vezi daca e rentabil sa bagi o fuga in germania. Nu iti fa mari iluzii b5.5 are o valoare solida in germania, sub 5000 nu il iei, poate si mai mult...

Hmmm, da,dar totusi, sunt masini si de 10 ani care sunt in stare mai mult decat buna! (chiar si la noi in tara...asta depinde de conceptiile si mentalitatea detinatorului vehiculului... Majoritatea romanilor ingrijesc o masina foarte prost...ajung in service cu ea doar cand pur si simplu masina nu mai poate inainta . :dry: Eu am intalnit persoane care pentru 20-30 lei, cat costa un filtru de polen...prefera sa stea cu masina aburita si sa stearga cu mana parbrizu si geamurile,si culmea masini de >10 mii euro nu de 3-5. Si alte si alte exemple pot da.

Tactica e veche.... zice ca daca tot mergi pana acolo, o cumperi.

Smecheria si fudulitatea e la nivel maxim in draga noastra Romanie. :RO flag:

La noi... daca esti cinstit si om moral si cu scrupule, e clar. ESTI UN FRAIER!

Modificat de geoflp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inainte de ceva detalii tehnice, te-ai interesat de taxa de inmatriculare si taxele anuale (RCA, impozit, Rovigneta, CASCO) ?

Nici consumul nu este de lepadat(ii place motorina) daca mergi mai mult prin oras, distributia costa si ea destul, din cate am inteles, modele inainte de 2003 au avut si ceva probleme cu axele cu came, tachetii, pompa injectie si ma opresc aici pentru ca nu vreau sa te descurajez.

Motorul este exceptional, potent .

Stima

Taxa de inmatriculare nu ma intereseaza pentru ca este inmatriculata RO, la fel si taxele anuale.

Eu merg mai mult inafara orasului (cam cat consuma urban si afara ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, pentru masinile sub 2007 se plateste o taxa de inmatriculare, indiferent daca sunt inmatriculate in RO. Despre consum pot sa-ti spun atat : 13-14% in oras (Bucuresti) si 6,5-7% in afara orasului. Cam asa imi consuma de fiecare data, asta prin 2004 . Sunt si colegi mai cumpaniti la volan, probabil lor le consuma mai putin dar oricum este un motor care te indeamna sa apesi pedala, de aici si consumul in afara orasului.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se plateste nicio taxa, eu mi-am luat un passat 1.9 tdi acum 1 luna jumate, inmatriculat RO, nu am platit absolut nimic, auzisem si eu ca se plateste dar am tot intrebat si mi s-a spus ca nu se plateste nimic defapt, masina este din 2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ok si eu de ce nu am platit-o ?:)) si am inscris-o deja pe numele meu, am facut toate actele tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Data intrării în vigoare a noii legi nu a fost încă specificată."

Scrie clar la sfarsitul articolului... :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lucrez la Guvern, probabil mai sunt ceva formalitati la mijloc , pana la urma e bine ca nu ai platit nimic, nu?

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!