Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Da, cu tot cu taxa....urca ceva. In rest arata bine. Cel putin a doua, te duci cu ea in 6500....deja gasesti diesel bun, la banii astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C21790240.html

Deci aceasta are un pret foarte mare?

La 5000 si un pic mie se pare ok. ( pentru ca din pretul afisat se negociaza clar in vremurile pe care le traim).

Desi la 5500-6000 as cauta pana mi-ar veni rau si as lua Disel pentru consum si durerei de cap cu tot ce tine de ambreiaj. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu negocierea e la ghici.... sunt oameni care nu iti lasa 50 de euro...si altii care iti lasa sute. Totul tine de cel cu care negociezi......

Incepand cu 6000 iti gasesti ceva din 2002, ok,,,,,si diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ F l o r i n revenind cat de cat la subiectul topicului. Eu nu cred ca mai sunt oamenii care sa nu lase 50 euro.

S-au dus de mult vremurile cand se cumparau multe masini sh si atunci la o masina buna vanzatorul lasa la pret 100 euro.

Acum cel care vinde daca vrea sa vanda trebuie sa lase la pret cel putin 200-300.

Caz practic ipotetic: Passat 2002 pret initial 6500. ( atat cere vanzatorul). Cumparatorul ofera 6000 ( cash :icon_cheesygrin: ). Dupa ce se intalnesc si discuta intre ei pana se satura legat de pret, sansele ca masina sa se vanda cu 6000-6100 sunt mult mai mari decat sa se vanda cu 6400-6500.

In contextul actual si pe termeun scurt/mediu/lung , daca domnu' vanzator nu vrea el sa isi vanda bunaciunea de "tigaie" cu 6000 , se poate trezii ca surpriza ca sa nu ii mai ofere nimeni 6000.

Sunt inca multi care vor sa isi vanda "tigaile" si viseaza la preturi aberante!

Bafta la cumparaturi! :beer:

Modificat de ionutzz13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu negociatul este cu dus si intors. Daca tine de pret poate sa fie si o strategie ca tu sa crezi ca masina este in stare impecabila si proprietarul se desparte cu greu de ea, daca lasa prea mult la pret iar nu e bine pentru ca pare disperat sa o vanda. Cel mai bine daca nu te pricepi, iei cu tine un cunoscator sau o duci la un service de incredere pentru o verificare amanuntita.

Piata auto este plina de "RABLE" cunoscute sub nick-ul de : STARE IMPECABILA, asa ca aveti mare grija ce cumparati, stimati colegi.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut, nu stii cum fac samsarii.......daca au ajuns la limita castigului, nu iti mai lasa nimic... sunt fel si fel de oameni. Timpurile, nu au nicio relevanta....si oricum, inraiesc oamenii, nu-i fac mai buni.

Masina trebuie verificata la sange.....atentie la micile imperfectiuni din vopsea, pe dedesubt, in portbagaj, lonjeroane, etc.... dupa aia, VCDS-ul pe ea, test la drum..si vezi ce iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n exemplul meu ipotetic era extrapolat din experienta proprie si experienta altor prieteni. Nu intra in discutie "samsarii". Este mult mai bine cand cumperi de la proprietar si din punctul meu de vedere mai conteaza si ce "fata" are proprietarul.

Odata cu trecerea timpului romanii s-au mai "desteptat". Nu se mai arunca la "cumparaturi" auto asa cum era prin 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toti..... cei destepti verifica....

Ai sa ramai uimit cati nu se pricep si se duc si-si cumpara o masina..."ca le place". Dupa aia, incepe dansul cu lupii.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este obligatoriu sa ne pricepem toti la masini, asa ca daca ai bani, ti se pune pata pe una anume, o vezi si-o iei, e simplu! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e cand te prinde flama...colegul meu a luat O2 de la AVIA...17.000eu cu toate acaretele..si imi povestea ca a luat masina din vitrina si o lua si daca nu-i dadeau roti la ea :lol: .Apoi a stat si gandea la rece..plm..trebuia roti pe 16....plm trebuia xenon..plm trebuia aia,aia.Toate astea in conditiile in care sa dus cu banul jos chash.E mare prostie sa cumperi ceva doar ca iti place si face cu ochiul...s-au cam dus vremurile cand banii erau garla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dupa care devin clienti permanenti la service.....

asta cu "se pune pata" se poate aplica la masina noua.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu negocierea e la ghici.... sunt oameni care nu iti lasa 50 de euro...si altii care iti lasa sute. Totul tine de cel cu care negociezi......

Incepand cu 6000 iti gasesti ceva din 2002, ok,,,,,si diesel.

Eu mi-am vandut Passat 2002, TDI, 130 cai, km reali, adusa din Germania in 2006, fara accident, in stare buna pentru ca am intretinuto cu 179000 km la bord cu 5500 euro. Timpurile astea dar si uzura morala si-au spus cuvantul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa supar pe nimeni dar la noi exista o boala care ne-a atacat 90% din populatia tarii : GRANDOMANIA. Sunt foarte multi care desi nu dispun de resurse materiale consistente, se incapataneaza sa achizitioneze masini care nu sunt de talia lor in loc sa se multumeasca cu o masina de dimensiune si cilindree mai mica. Sa nu mai punem in revista faptul ca multi prefera de exemplu un Passat tdi din 2001 cu 230000km (daramata prin gropile patriei), decat sa se orienteze catre un sedan ceva mai mic (ex:1.6 benzina), km putini, an mult mai bun si stare generala foarte buna.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai sa ramai uimit cati nu se pricep si se duc si-si cumpara o masina..."ca le place". Dupa aia, incepe dansul cu lupii.....

Ai dreptate Florin chestia asta am vazut-o acum o saptamana. Un prieten, si-a vandut masina o Dacia nova. A sunat unu din Suceava, a venit, nici macar nu s-a uitat bine la masina, a scos teancu de bani din buzunar, si a luat-o, apoi la un sfert de ora a sunat ca nu stie cum se desface busonul de la rezervor si cum se da drumu la stergatoare. :rolleyes:

Modificat de george gga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu vreau sa supar pe nimeni ...

Dragilor, nici eu nu vreau sa supar pe nimeni, dar haideti sa ramanem ON Topic, respectiv, cumpararea unui VW Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eRaseR28 cand ai vandut passatul tau din 2002 cu 5500 euro?

Colegii pe aici tind majoritatea spre un pret de 6500-7000!

Iar dupa mine o masina din 2002 mai mult de 5000-5500 nu merita.

Sa traim bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut, o mica observatie daca permiti - pretul nu se face numai dupa anul de fabricatie.... sincer, un Passat bun si cu ceva dotari (scaune incalzite, BC, tempomat), 2002-2003 ... sub 6000 euro.

Eu daca as dispune de suma de 7000 euro, mi-as cauta unul 2004, 4Motion, 131cp, cu piele in interior, climatronic, BC, etc..etc.

Eu zic ca ti-au zis altceva colegii......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin,

In afara de tine, ceilalti colegi au estimat un pret 6500-7000. Chiar nu mai conteaza acest lucru. Revenim tot la clasicul motto fiecare isi cumpara ce vrea si la ce pret poate !

Ca o concluzie legata de pret , Un Passat din 2002-2003, nu ar trebui sa depaseasca 6000 euro. ( parerea mea).

Modificat de ionutzz13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu daca ar fi sa imi vand passatul mai putin de 6000 euro nu as accepta sa primesc. Depinde mult si de masina, dotari, cum a fost intretinuta. O "puscarie" de passat care trece prin al saselea proprietar nu merita bani astia, dar daca masina e buna mertita. Diferenta de 1000 de euro intre un passat bun si unul puscat nu e mare. Dar senzatia de implinire si satisfacere este imensa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut, ideea e asa - la 6000 euro, daca nu te grabesti si cauti bine, poti gasii un Passat 2002-2003 bun. Nu putem generaliza sau facem un mercurial, al Passat-urilor, in funcţie de anul fabricatiei. Daca te grabesti si te uiti numai la pret si la anul de fabricatie, te poti frige rau.....

Ca idee - am pe cineva care are un Passat 2002, fara nicio zgarietura - piele cu scaune incalzite si cotiera, BC, tempomat, navi 2Din, jante OEM Phoenix de 17 (cauciucuri noi de 32 milioane), ornamente Highline pachet crom su lampi de SUA, capac portbagaj de SUA (i le-am adus eu, deoarece ii plac mai mult decat cele de Europa), fusta bara spate de W8 cu evacuare dubla, suspensie sport, 170 cp - turbina de 2,5...etc, etc ..... si nu mai imi aduc aminte - crezi ca are aceelasi pret, cu unul stock, din 2002 ? oricum, daca il vinde, il cumpar eu......

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipu de care zicu tu cu passatul de SUA nu poate sa ceara mai mult de 7000 euro pe el, degeaba calculezi cati bani ai bagat in masina, banii bagati in masina in 80% din cazuri sunt bani pierduti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

oricum, daca il vinde, il cumpar eu......

Buey, daca mai vi cu treburi de astea p-aici iti dau warning! :))

Pai e frumos? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7000 E pentru un Passat din 2002 este mult. Este o masina de 10 ani si indiferent de dotari si starea generala, este un pret mare. Piata auto din Romania lucreaza cu niste sume la rable, de te doare capul. Excludem pasionatii care nu tin cont de suma ..etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipu de care zicu tu cu passatul de SUA nu poate sa ceara mai mult de 7000 euro pe el, degeaba calculezi cati bani ai bagat in masina, banii bagati in masina in 80% din cazuri sunt bani pierduti.

7000 euro sunt 7000....nu 6000.

oricum, daca il vinde, il cumpar eu......

Buey, daca mai vi cu treburi de astea p-aici iti dau warning! :))

Pai e frumos? :D

Hmm..chiar imi place aia....e belea masinuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Poi asta ziceam si eu ca nu-i frumos sa ne arati bijuuri si dupa aia sa ne zici ca nu-i disponibil ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!