Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Din cate stiu eu modelul vechi de Audi TT nu prea a fost o reusita. Parerea mea este sa pastrezi passatul, este mai fiabil, mai usor de intretinut, si pe "praful" asta este mai convenabil dieselul decat un benzinar, chiar daca motorina a depasit pretul benzinei.(consumul este inca in avantajul motorinei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi TT este o masina greu de intretinut. Piesele costa mult si consuma in draci. Nu as da passatul meu pentru un TT pt nimic in lume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa vindem Passat-ul si sa cumparam Logan....costa mai putin intretinerea :lol: ... eu am senzatia ca doar ne-a aruncat momeala si ne-a lasat asa.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, (nu am gasit niciun topic despre asta, daca exista va rog sa imi spuneti sa dau edti) eu am comenzi pe volan dar nu merg pentru ca a fost schimbat casetofonul original cu unul aftermarket, se pot face sa mearga pe acest casetofon aftermarket sau doar daca voi pune un cdplayer original?Sau daca imi pun navigatie vor merge comenzile de pe volan? Si daca da cat ar costa o navigatie originala VW ? imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie si rog un moderator sa-mi mute postul daca exista deja un topic despre asta, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor colegilor de forum. Vreau sa cumpar un Passat....Sunt intr-o mare dilema cu privire la motorizarea de pe Passat model B5.5. Ce sa aleg:1.9 TDI 131CP, sau 2.0 TDI 140CP??? .... si sa fie obligatoriu Euro 4. Astept parerile voastre vis-a-vis de aceste variante. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B5.5-ul cu 2.0TDI are doar 136 CP, adica 100KW, B6 are 140CP adica 103KW. Cand mi-am luat eu passatul am avut aceeasi intrebare ca tine, l-am sunat pe mecanicul meu care este mare expert VAG si mi-a spus ca nu e o mare diferenta de putere intre cele doua motoare, si ca 2.0 TDI are filtru de particule si acesta aduce costuri suplimentare. Ar fi bine sa-ti raspunda cineva care are sau a avut B5.5 2.0 TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu 1.9 TDI 131CP este mult mai fiabil ca si 2.0 TDI 140CP , dar 1,9 tdi este euro 3 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

victorash_cvv sa inteleg din fotografia din profil ca asa arata masina ta. Da ca da :eek: wow. Daca se poate cu riscul de a fii off topic, te rog sa pui cateva fotografii cu ea, cel putin eu imi dau seama ca arat bestial. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

george gga, cu riscul de a fi off topic tu, eu, sau amandoi? :))

Cu regret iti spun ca masina mea nu arata ca in avatar. Nu inca. Mi-am facut modificarea ca la W8 in vara cand am fost in vacanta la casa parintilor mei in Romania. Am de gand sa lipesc o folie neagra sau ceva sa semene cu poza din avatar dar acum nu am timp, prea multa munca :banghead:

img1751tj.jpg

Poza simpla

img1611b.jpg

Poza modificata cu Paint special pentru avatar

img1611n.jpg

N-as prea vrea sa duc tuningul la extrem, daca se poate numi tuning ce am facut pana acuma.

img1522h.jpg

P.S. Pentru cei care au de gand sa critice oprirea si stationarea mea pe spatiul destinat transportului de fonduri, sa nu o faca...

Toata lumea se opreste aici pe unde are chef si politia trece pe langa fara sa ia masuri. Asa ma integrez eu... facand ca restul :10[1]:

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad nicio diferenta intre poza din profil si cele expuse de tine. Este aceiasi masina si in poza din profil si in poza din parcare, ma insel cumva?. Oricum si eu am variant dar cel putin al tau arata demential la partea din spate, daca avea si pacetul crom la exterior era frumoasa tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victorash, fa-i topic in aria Masina mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George nu te inseli. Uita-te atent la poza 2 si 3, si ai sa vezi diferenta. Poza 2 e originalul.

Florin am sa fac treaba asta dar acuma nu am timp sa fac niste poze ca trebuie sa curat interiorul inainte, ca nu a fost curatat din vara.

Merci de sfat.

Scuze de off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun o poza, ca propaganda pentru Passat si pentru motorul lor de 1.9TDi, de la stanga la dreapta si apoi spate, 131cp 4motion, 101cp, 170cp (chip tuning). Cea mai tanara are 88.000, fara probleme, cea din spate un GV+ peste 150.000. Toti soferi de pana in 22 de ani. Passatul b5.5 este tha shit cand vine vorba de fiabilitate, iar combinat cu motorul de 1.9 nu poti sa dai gres. Cand am fost la service cu ea la PBV am fost intrebat de catre mecanici daca nu cumva e de vanzare masina pentru ca dpdv tehnic este foarte solida, iar passat-urile "cocosate" sunt rezistente, banuiesc ca stiu ei ce zic.

imag0190p.th.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ala gri e frumos foc....plus bixenon...etc.

Passat-ul B5, o masina foarte fiabila. Daca ai noroc de un exemplar cu motorul bun, nu ai treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
te_pupa_tata2000

Salutari tuturor membrilor forumului VW.

Profit de acest topic pentru a adresa si eu cateva intrebari cunoscatorilor (si spun asta,nu pentru ca toti de aici sunteti mecani,ci pentru ca toti aveti in comun/si in proprietate masina pe care mi-o doresc si eu...un Passat B5 )

Dupa cum am spus doresc sa cumpar un Passat B5 si m-am orientat spre motorul de 1,9 TDI pe care personal il consider un motor foarte bun si fiabil,cum de altfel as cataloga intreaga masina.

Mentionez ca nu am apucat sa citesc toate paginile acestui topic,dar intentionez sa o fac,cu gandul ca voi gasi deja unele raspunsuri care imi vor fii de ajutor,dar pana atunci ma roade curiozitatea si nerabdarea sa imi iau aceasta masina si de aceea va intreb ce trebuie sa urmaresc la ea?Ce defectiuni frecvente pot aparea si pe care sa le caut primele?Dupa ce trebuie sa fiu cel mai atent la o prima vedere?Unde as putea sa fac cateva teste masinii inainte sa o iau pantru a verifica motorul,suspensia si ce mai trebuie (in Bucuresti de exemplu...aici am vazut un model foarte frumos)?Dati-mi cateva sfaturi si pareri despre ce ar trebui sa caut si de ce sa ma feresc.Mai ales acum iarna...a venit frigul...banuiesc ca la un motor diesel acum se ede mai bine daca nu merge cum trebuie.

Am vazut in Bucuresti un Passat din 2002 cu motor de 131CP, 112.000 km (proprietarul spune ca sunt reali deoarece a fost pana acum putin timp a sefului sau care detinea 3 masini,astfel necirculand doar cu aceasta).La vanzarea catre el,seful i-a schimbat discurile de frana,placutele de frana,capetele de bara si inca cateva chestii pe la suspensii...toate astea pentru ca avea un copil mic si vroia sa o stie in siguranta.Masina arata foarte bine,a fost ingrijita,are comenzi pe volan,insertii de mahon (nu prea imi plac,dar vad eu cum le scot),maxi dot,6-8 airbaguri ( nu stie exact...dar sunt frontale si laterale),geamuri electrice,oglinzi electrice,ABS,ESP,computer de bord,jante originale pe 15'...parca are si parbriz incalzit,imobilizator (aici nu ma pricep...ce face asta?)...Cere pe ea 6750E negociabil.Ce parere aveti?Unde as putea sa verific starea motorului si kilometrajul in Bucuresti pentru a-mi confirma cele spuse?Are carnet de service la ea,dar vreau sa ma asigur ca toate sunt ok.

Sper ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi si pareri si sper sa ma pot alatura permanent forumului vostru cu masinuta ce o voi lua.

Multumesc anticipat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca daca masina e asa cum zice el si mai negociezi la pret... un 400-500 euro merita banii. Sa ii faci o verificare. Cam la km aia am schimbat si eu discurile de frana si placutele. Dar fa o verificare mai ales la cartea service, sa fie in concordanta cu reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reparatiile/piesele care te-ar putea costa mult in caz ca sunt stricate ar fi turbina, injectoarele, volant, cutia de viteze (in caz ca e automata)...

Cand mergi sa vezi masina, uita-te la aliniamentul panourilor si a usilor sa nu fie precum o pictura de'a lui Picasso. Vibratii si zgomote atata la rualre cat si la relanti.

Asculta motorul la relanti, si incearca sa categorizezi zgomotele (zgomotul normal al motorului, zgomote metalice, fasait, barait, etc.)

(la mine de exemplu se aude un fasait doar cand stau langa roata fata-stanga, fiind acoperit de zgomotul motorului in orice alta locatie asi sta; am un furtun crapat prin care iese presiunea lui turbo. lucru care nu am stiut cum sa-l verific cand am cumparat masina.)

Verifica ca service'urile sa fie facute la timp (ulei si filtre la 15.000km, distributia la 90.000km).

In general iti poti da seama de kilometrii unei masini dupa starea in care se afla dar sunt si exceptii. Si km astia sunt relativi in sensul ca o masina foarte bine intretinuta cu 300.000km poate arata si functiona mai bine decat una cu 200.000km. Si chiar daca sunt dati inapoi dar masina e spotless sa zic asa, nu vad baiu'. :icon_geek:

In legatura cu masina la care faci referire, suna foarte bine iar pretul e pe masura.

pupam si noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare cam mic rulajul pentru o masina din 2002.cel care are masina la vanzare iti este cunoscut sau luat pur si simplu dupa net?masina provine din reprezentanta RO sau este din import? daca este din afara nu prea as crede rulajul, insa daca este din RO este credibil. acorda atentie detaliilor la interior, uzura volanului, a pedalelor, nuca de la schimbator, manerul de la frana de mana, pentru ca diferentiezi usor un interior ponosit dar cosmetizat si unul care nu prezinta uzura.daca masina este intr-adevar asa cum o prezinti si nu are vicii ascunse suna foarte bine.distributia este schimbata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret mai corect pentru acea masina maxim 5000

Daca e adusa din afara , acei 112.000 km sunt pura vrajeala.

Si daca e luata din Romania de noua, 2011-2012= 9 ani, 112.000/9=12444 Putini pentru un Diesel.

@te_pupa_tata2000 dai multe cautari pe autovit/ mobile.de pentru a afla un pret cat de cat corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te_pupa_tata2000

Concret nu stiu foarte exact,dar nu a fost a cuiva de afara.A fost luata in leasing de cineva din tara care a avut-o pana acum cateva luni si apoi a dat-o unui subaltern/coleg.Dar nu stiu exact de unde e luata de noua:e posibil sa nu fie de la noi.Reviziile sunt facute la timp la reprezentanta in tara...din 2003.Kilometrii e posibil sa fie reali datorita faptului ca omul avea 3 masini.Nu am vazut masina face to face,dar o voi face,dar din ce mi-am dat seama deocamdata din poze,este ingrijita si volanul,schimbatorul si manerele de la usi nu sunt uzate asa cum sunt la masinile care au multi km.Nu mi-a raspuns nimeni in legatura cu locul in care as putea merge sa verific masina in capitala.Nu stie nimeni un service bun,sau....?Astept eventual si alte oferte daca gasiti voi si imi puteti arata.Ma intereseaza neaparat motor 1.9 TDI,de la o persoana fizica (nu am incredere in parcurile de masini sau samsari),sa nu aibe un kilometraj exagerat si sa fi fost ingrijita,cu revizii la timp si fara accidente.Pret...maxim 7000E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e tipla.....nu face doar 5000 euro. Sa nu exageram si sa aruncam si un ochi la dotari......

P.S. - eu am diesel si fac in jurul a 10k pe an......astia sunt. Si merg numai cu masina......dar nu am unde sa ies din Bucuresti, decat in concedii....deci exista si masini cu putini km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de testat o poti face intr-un service de incredere.sfatul meu este sa elimini din start unitatea de teste din incinta autovit pentru ca nu sunt de incredere.cauta si tu in aria "oferte si servicii exclusiv pentru membri" si vei gasi acolo persoane care te pot ajuta cu o evaluare tehnica a masinii

incarca si tu fotografii cu masina repsectiva sau un link ceva, sa ne lamurim si noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te_pupa_tata2000

Am urcat cateva poze aici:

http://imageshack.us/photo/my-images/7/c216372481.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/846/c216372482.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/710/c216372483.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/684/c216372485.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/46/c216372486.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/810/c216372487.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/641/c216372488.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/204/c216372489.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/600/c2163724810.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/810/c216372484.jpg/

Detaliile cu dotari ar fi urmatoarele:

Dotari:

ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, jante aliaj, controlul tractiunii, inchidere centralizata, alarma, airbag, servo directie, imobilizator, computer bord, interior velur, antifurt, pilot automat, senzori ploaie, ESP, EDS, proiectoare ceata, comenzi volan, senzori parcare, bare portbagaj, geamuri colorate, parbriz incalzit

Informatii suplimentare:

fara accident, carte service, filtru particule

Descrierea vehiculului:

masina arata foarte bine ! recent sau schimbat : discuri de frina ,placute de frina ,capete de bara,bielete,...toate acestea se gasesc pe factura de asemenea am si cartea service cu istoric ce poate fi verificat din 2003 pina azi la service ul unde sau efectuat toate reviziile ! la activarea alarmei se ridica si geamurile automat daca erau deschise... CLIMATRONIC. FARA ACCIDENTE ! MENTIONEZ ACCEPT ORI CE FEL DE TEST ORI UNDE !!! KM REALI !CAUCIUCURI IARNA

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!