Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Eu nu te-as sfatui, este automata si sunt mari sanse sa dai de belele (investitii majore).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este manuala, se vede si in poza, uita-te mai atent un pic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, deh graba. Nu arata rau, nu-mi place ca are motorul spalat proaspat. In rest arata bine, poate si merge...la fel de bine.

Cat despre aia 4x4, nu clar.

Cauta pe indelete, chiar daca ai nevoie de masina. O sa gasesti una buna garantat. Trebuie sa astepti dupa ea.

Vezi ca daca vaci vizionari la sute de km. faci totul din buzunarul tau, majoritatea trunchiaza adevarul si merg pe varianta ca...la fata locului poate o sa cadeti de acord la pret. Am patit de prea multe ori treaba asta...

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, nu ma grabesc nu e nimic urgent doar stau si caut si analizez si la momentul potrivit sigur voi gasi una asa cum vreau, prima aia 4x4 clar nu ca este foarte dubioasa insa cea de a 2a mi-a atras atentia ca arata bine dar in poze toata arata bine si cand te duci la fata locului sunt cine stie ce cazaturi, ms pentru sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am fost duminica in targ in autovit sa cumpar masina era un passat din 2002, 2500 diesel cutie automata, interior de piele crem, vroia 5200 pe ea, dar m-am razgandit cand am vazut 2500 si automata, nu te grabi, eu am asteptat 2 luni pana am gasit masina asta, bine ca nu am luat alta ca vroiam sa plec dupa alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ctl01 parerea mea este ca nu merita, la banii astia gasesti un passat mult mai dotat. Motorul este spalat proaspat, probabil pentru a ascunde eventualele scurgeri de ulei, volanul imbracat in manson poate pentru a ascunde uzura volanului. Nu are o poza clara cu bordul ca sa se vada in ce stare sa afla plansa de bord si dotare are( comp de bord cu afisaj maxidot sau minidot etc). Lispsesc capacele de la praguri pe ambele parti, nu ar fi o avere dar dpdv estetic arata urat. Manerele cromate de la usi arata a masina de manelist. Lipseste capacul de protectie la compartimentul bateriei. La bani astia poti gasi una si cu proiestoare si jante. Cam acestea nu-mi plac mie la masina aceea. Mai cauta si nu te grabi. Sfatul meu exclus - cutie automata si 2500.

P.S. am vazut acum cateva zile pe autovit un passat variata highline din Bacau care arata impecabil si nu a stat anuntul decat cateva zile ca s-a vandut, asa ca sigur vei gasii o masina buna si pentru tine. Ce zici de asta http://www.autovit.r...-C20749360.html sau http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C20795061.html

Modificat de george gga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de aia am apelat la forumul asta, chiar sunteti atenti la detalii, da george ai dreptate m-am uitat si eu acuma mai atent la pozele cu a doua masina pe care o gasisem eu si intradevar cred ca spala si curata special ca sa iti ia ochii sa nu te uiti la ce lipseste.

Legat de masinile pe care le-ai gasit tu tot ce pot sa zic este WOW...prima arata foarte misto si este si in pretul care il caut eu, este superba chiar arata bine si interior, ciudat ma uit zilnic pe autovit si nu am vazut-o, si cea de a doua este frumoasa doar ca pretul este un pic cam mare, totusi nu as vrea sa dau aproape 7000 pe masina desi stiu ca este o masina fiabila si buna 7000 mi se pare un pret cam mare, altii isi iau masini noi la banii astia, in fine, prima masina chiar m-a surprins si arata chiar foarte misto, multumesc mult de informatie si de sfat nu ma voi grabi in niciun caz mai astept, si nu ma gandesc sub nicio forma la cutie automata si 2500, eu caut 1.9 tdi 131cp si daca as gasi si una 1.9tdi 131cp 4x4 cu atat mai bine, ce parere ai de 4x4?multumesc inca o data tie si tuturor pentru sfaturile acordate.PS:Inca ma mai uit la prima masina recomandata de tine :)) mi-a luat ochii.

De asta ce parere aveti: http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C20913608.html

Modificat de ctl01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4Motion-ul la Passat B5 e belea. In general e lipsit de probleme.....dar nu sunt nici multe, cu aceasta dotare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt probleme pe dracu'. Umbla 1 an pe drumurile romanesti sa vezi cum iti bat toate pe spate.

E bun, dar nu pentru "poligoanele de tragere" de la noi (practic nici n-au fost gandite pentru Romania).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu am fost suficient de explicit....nu sunt probleme cu tractiunea - diferentialul - fiind Torsen...spre deosebire de Passat.ul B6 - Haldex....care e plin de surprize neplacute.

eu am un prieten si care are un B5 din 2000, 4Motion - dupa 250.000 km, nu ii bate nimic pe spate. Masina a fost a lui, de noua. Asa ca, depinde si cat si cum ai grija de ea...... Pe fata, a cam schimbat la brate....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al doilea passat din familie este b5.5 4motion din 2001/2002 are 210.000 km la bord si nu are nicio problema. si nu e tocmai menajata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ctl01:Atentie mare cand cumperi masina sa nu trepideze prea tare la ralanti si sa nu bata volant.Cand opresti motorul, deschide portiera si asculta volant daca se zgaltzaie la oprirea motorului.Daca nu te pricepi la diesel trebuie neaparat sa iei pe cineva priceput pentru ca risti sa-ti iei plasa cu vanzatori din astia care vand masina ca "pleaca din tzara, etc,etc...".Si btw, la astia care spun ca au schimbat distributii cere-le factura cu piesele de la distributie macar, nu factura de manopera ptr ca multi schimba in diverse locuri, pe la prieteni,cunostiinte, care nu dau factura la manopera.Daca incep cu "pai, sa vezi ca n-am factura din nu-stiu-ce motiv..." sau "etc,etc", du-te-n treaba ta si lasa-i sa vanda cui vor!!!!Sunt atatia manglitori,tzepari si hingheri de masini, incat nu stiu cum de mai gasesc fraieri sa haleasca texte din astea!!!???

Eu am toate piesele vechi pe care le-am schimbat, pastrate in cutiile celor noi si factura stampilata pe numele subsemnatului, pentru absolut fiecare surub in parte, iar in trecut am cumparat si eu de la altii numai in acelasi sistem,Cine nu are nimic de ascuns si e sincer, asa iti vinde o masina.Sau cel putin de la astfel de oameni ar trebui sa-ti cumperi masina.Iar pentru ca sunt atatea de verificat, este absolut necesar sa faci o verificare amanuntita intr-un service.Cand dai 6-7000 de euro pe o masina pe care ti s-a pus pata, e chiar ridicol si aiuristic sa nu stii exact ce cumperi!!

Bafta la cumparaturi!

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ctl01 sunt posesor de passat nu de mult timp (5ani), in comparatie cu ceilalti membri de pe forum, dar pot spune ca am invatat de pe forum multe aspecte legate de ordin tehnic si estetic in cea ce priveste o masina. Imi formez o idee doar la o privire. Referitor la 4x4 sincer ma incanta ideea de a-mi schimba passatul meu cu unu 4x4, dar am renuntat dupa ce un prieten de al meu a patit o belea cu passatul lui 4x4 la puntea spate, unde un mecanic priceput i-a "facut" geometria varza. Am studiat mai in detaliu puntea spate si parerea mea este,asa cum scria si Cosmin mai sus ca nu merita pe drumurile noastre. Da intr-adevar pe sosele de afara merita, am mers si eu cu 4x4 si este mai stabila in curbe, iarna te ajuta mult, intr-un cuvant merita dar nu la noi, asta e parerea mea. Un 1,9 tdi 131 cp si 6 trepte este ideal.

Da arata ingrijita masina dar prima aratata de mine este mai dotata(proiectoare, cd). Atentie ce scrie la sfarsitul anuntului "urgent motivul vanzarii plec din tara" suna cam a capcana sa scape mai repede ea. Plus de asta anuntul la prima este explicit si fara urme de indoiala, pe cand la asta nu prea. Cei care acopera numarul in anunt, acopera prin asta si bubele masinii, Eu iti recomand cand cumperi o masina sa nu te duci singur, ia cu tine si un cunoscator de passat. Iti garantez ca un passat bun si ingrijit corespunzator ingoapa 2 masini la 7000 euro noi asa cum zici tu.

Modificat de george gga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi george...partea mecanica e impecabila,turbina noua de pe passat din 2005,distributia schimbata acu 20000 iar km sunt reali verificabil si despre inscriptia cu TDI si PASSAT am vazut si eu ca sunt lipite stramb dar mi`am dat seama mai tarziu dupa ce am foliat-o...intradevar torpedoul nu se inchide prea bine am stricat incuietoarea....iar faza cu holzsuruburile...nu stiam ce sa fac pentru ca tot imi cadea grila de la proiector si asta a fost ultima solutie....mai astept si parerile altora despre masina mea http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C20911937 mersi mult

Modificat de bicicleta22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) am vrut sa te sun cand am cumparat masina acu 3 zile, dar am gasit-o pe asta neagra si nu am mai sunat:P, formasem numaru si m-am dus sa beau apa iar cand am venit o gasise taicamiu pe aia neagra si nu te-am mai sunat, scuze .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) Nu-i nimic stai linistit....apropo sa o stapanesti sanatos e frumoasa masina

Modificat de bicicleta22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mishulake multumesc pentru sfaturi in orice caz nu ma voi duce singur, am pe cineva la autovit la tester iar un unchi de-al meu este mecanic, deci in mod cert nu m-as duce sa cumpar eu o masina de capul meu pentru ca sincer nu ma pricep la masini dpdv mecanic, nefiind pe acest domeniu nu as face o asemenea greseala sa ma duc singur, si fara discutie o voi pune pe tester exact cum ai spus si tu in momentul cand dai atata bani pe o masina macar sa sti ca merita, de aceea nici nu vreau sa ma grabesc si inca ma uit pana apare "aleasa" .Oricum eu sunt genul de om care nu imi place sa fiu vorba lunga si sa stau dupa unu si dupa altul sa ma duca cu vorba, in momentul cand ma duc si il intreb de facturi de service-uri si etc si incepe cu raspunsuri incerte sau ma ia pe ocolite numai stau la discutie am si plecat pentru ca cineva care vinde o masina buna si nu are nimic de ascuns tot timpul v-a da raspunsuri concrete si v-a dovedi cu hartii ce "stie" masina.

@george gga multi inainte, sper sa ma numar si eu printre voi in curand :D si tocmai de aceea m-am inscris si eu aici sa mai invat cateva lucruri de ordin tehnic si de ce nu si mecanic, si deja am observat cat de atenti sunteti la detaliile unei masini si cum fiecare stie sa interpreteze un anunt postat de cineva si sa va dati seama daca ar fi sau nu samsar.Deja am invatat cateva lucruri, legat de 4x4 cred totusi cred ca aveti dreptate la drumurile din bucuresti (unde voi merge cel mai des) si din tara nu merita, era doar asa o idee dar aveti dreptate pana la urma, idealul este 1.9 tdi 131cp.Masina pe care mi-ai aratat-o intradevar era mai dotata decat ce am gasit eu si anunt parea si "sincer" daca se poate spune asa, avea si proiectoare era frumoasa si se incadreaza si in banii pe care as vrea sa-i dau eu pe ea, si da ai dreptate un passat la 7000 ingroapa 2 masini noi dar cred ca si unul pe la 6000 este la fel de bun :D sincer nu prea mai am rabdare sa mai strang pana la 7000 si mai ales ca vine iarna si m-am cam saturat sa dau banii pe taxiuri sau mijloacele de transport in comun cand mai bine as baga bani in motorina pentru masina si probabil as iesi si mai ieftin per total, app cat mergi cu un plin la un passat 1.9 tdi 131cp in oras?

Modificat de ctl01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ctl01 din partea mea eu te ajut cu informatii, cat ma pricep eu la passat. Un 1,9 tdi ,131 cp si 6 trepte manual este un motor si o transmie echilibrta si etajata foarte bine pentru un passat. Da un passat la 6000 poate fi la fel de bun ca unu la 7000, important este sa nu cazi in plasa tzeparilor. Sunt ferm convins ca vei gasi masina care ti-o doresti, nu te grabi ca o sa apara si masina care o sa fie a ta. Asa mi s-a intamplat si mie cand am cumparat masina am cautat cam vreo 2-3 luni pana nu am gasit cea ce vroiam nu m-am lasat si sincer am vazut o groaza de masini. Ce parere ai de masina mea http://vwforum.vwfor...assat-highline/ ? Primele poze sunt cand am cumparat masina iar spre sfarsit cum arata acum. Cu un plin de motorina depinde de stilul de mers, de anotimp, de cate opriri faci la semafor, dar oricum iesi mai ieftin la motorina decat cu taxiul, garantat. Poti sa ceri si ajutorul colegilor de forum din Bucuresti cand achizitionezi masina, Florin, Borisake incearca sa vorbesti cu ei.

Modificat de george gga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, il ajutam cu mare placere ! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@george gga superba masina, e high line, este de inteles se vede ca ai mare grija de ea si se vede ca si proprietarul dinaintea ta a avut mare grija de ea, arata foarte bine nici nu zici ca e din 2002, cand ai luat-o si cat ai dat pe ea ? Imi place mult acea insertie de lemn din bord.Si eu caut o masina cam cu aceleasi dotari pe care le ai tu pe a ta, sa zicem ca m-as putea lipsi de incalzire in scaune si de insertia de lemn din bord, in rest cam acelasi lucru as vrea sa contina si pe cea pe care o cumpar :D Oricum cand o sa gasesc ceva care sa-mi placa o sa v-o arat aici sa va dati cu parerea, exista aici pe forum undeva unde pot sa vad masinile voastre sau ale celor care au passat? un link sa-mi dati si mie daca exista asa ceva pe aici sa mai admir si eu, ms :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da intr-adevar cel de la care am luat masina a avut grija de ea, la fel si eu acum. Imi place sa arate cat mai aproape de cum a iesit pe poarta fabricii. De aceea daca observi nu am pus nimic in plus pe ea, folie si alte blitz-blitz-uri , simpla si originala. Masina am cumparat-o in iunie 2007, la pretul de 12.000 euro. Acum se pare o suma mare, dar atunci asa erau preturile, si euro era mult mai jos, asa ca facand o socoteala mult nu s-a devalorizat masina, fata de alte marci auto. In sensul asta, nu degeaba a fost declarata cea mai buna masina SH a ultimilor 10 ani uite aici http://www.promotor....-10-ani-5186599. Din punctul meu de vedere eu te ajut cu sfaturi cat ma pricep eu cand o sa gasesti o masina care-ti place. Sa auzim de bine!

Modificat de george gga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scuzele de rigoare de sunt off topic rog moderatorii sa mute postul in topicul dedicat. Am o curiozitate, de cateva luni, ma tot uit pe site-uri cu vanzari masini, sa vad cam ce preturi mai sunt la masini, etc. Nu am vazut pana acum nici in realitate si nici in anunturi un Passat b5.5, cu tot ce se putea pune pe el, adica cu toate dotarile existente posibile din fabrica. Nu ma refer la motorizari sau cutii de viteze ( ideal ar fi 1,9 tdi, 6 trepte, 4 motion) ci la celelalte optionale(de ex: trapa, incalzire scaune fata spate, oglinzi cu semnalizare, incalzite si rabatabile electric,scaune electrice, navigatie MFD, comenzi volan, tempomat etc, etc) . Stiu ca acestea nu sunt standard dar exista oare vreun passat cu asemena dotare ? A doua curiozitate nu am inteles nici clasele de accesorizare. De ex sunt passaturi cu maxidot, comenzi volan, scaune incalzite, deci o clasa de accesorizare ridicata, si nu are pachetul crom, in care stiu si eu ca o masina varianta highline are ceva dotari. Altele au pachetul crom la exterior si la interior aproape cheala. Pentru mine chiar este o nebuloasa clasa de accesorizare la passat. Din ce am studiat eu clasele de accesorizare si ce masini am vazut in realitate nu se pupa deloc. Daca ma insel lamuriti-ma si pe mine.

Modificat de george gga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!