Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

am probat masina, nu mi-a placut deloc, adica nu tragea, nu avea vlaga in ea, pot sa spun ca fostu meu astra g 1.7 dti 75 de cai tragea de 10 ori mai bine.

http://volkswagen.anunturi-auto.4tuning.ro/anunturi-auto/masini-tunate/volkswagen-passat-1900-10266127.html

despre asta ce parere aveti? omu pare serios la telefon, a zis ca nu are nici o problema, a zis ca facem orice test vreau eu, mi se pare ciudata culoarea, nu am mai vazut culoarea asta pe passat, s-au e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu......e culoarea ei. Masina arata ok...mai putin presurile. Lasa ce a zis....cel mai bine, bagata pe tester - verifici km reali - daca se pot vedea, injectoare, etc, Dupa care facut un log in mers. Daca omul e serios si masina fara bube, o sa accepte.

Spor la cumparaturi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul ei a fost 5900, 5800 cu negociere la telefon, a zis ca tine de pret ca stie ce masina este, a mai lasat 100 de euro pentru ca trebuie sa fac 200 de km sa vad masina, ieri cand am cautat masina sa iau numarul de telefon surpriza, nu mai era masina! am zis ca a expirat anuntu, dupa cateva cautari o gasesc la 6100, il sun si il intreb de masina ( nu iam spus ca sunt aceiasi persoana), il intreb de pret zice 6100, ii zic pai ieri era 5900 azi e 6100, a zis ca a schimbat un rulment si deaia.

Da presurile sunt groaznice, unde este recomandat sa fac tester la masina? in autovit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mama....drac de rulment de 200 de euro.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandat este sa faci unde controlezi tu situatia dar daca nu ai macar in autovit. Si cineva priceput cu tine. Teste la compresie, diagnoza, si grosimea la vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 de euro, evident acu vrea 6.000 de euro pe ea, acu vad ca are ambele telefoane inchise ca vroiam sa fac 200 de km sa vad masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea masina:

Wv. Passat(2004):comenzi pe volan,pilot automat,torpedou refrigorific,xenon faruri+proiectoare,oglinzi electrice incalzite,semnale in oglinzi,4 geamuri electrice,mahon,pachet crom,tapiterie crem,climatronic,2 chei,cotiera fata+spate,computer bord,jante aliaj 16,senzori de parcare..

Schimbat:discuri frana(sport)+placute,tacheti noi,articulati,eghere nou,curatat turbina..

Bonus:cauciucuri iarna +jante tabla..

FUNCTIONEAZA IMPECABIL

pretul este de 6400 de euro, intrebarea este dc a schimbat tacheti? defapt dc se pot schimba tacheti la o masina? ce inseamna ca ia schimbat? motoru va mai merge bine?maine ma duc sa o vad/cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tachetii la motorul asta cedeaza dupa un numar de km, dupa noroc (probleme de ungere). Daca a schimbat doar tachetii, nu si altceva, inseamna ca a fost un om grijuliu si a intretinut masina. Motorul va merge bine, nu-ti face probleme.

E cam mic pretul pentru ce stie masina asta si anul ei. Uita-te bine sa nu fii fost lovita serios. Eu as cere permisiunea sa verific pe sub capacele de pe stalpi. N-ar strica nici un aparat de masurat grosimea vopselei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toti, am si eu o nelamurire, in viitorul foarte apropiat as dori sa achizitionez un vw passat 1.9 tdi 131cp din 2002-2004, m-am tot uitat la masini pana la pretul de 6000 euro maxim, pentru ca voi dispune doar de atatia bani si am ramas uimit cand am gasit asa ceva pe autovit http://www.autovit.r...-C20735291.html si nu inteleg de ce este asa ieftin as dori un cunoscator sa imi explice sau sa-mi dea un sfat o parere despre acea masina.Nu o sa o iau pentru ca mi se pare destul de "dubioasa" dar avand in vedere ca e 4x4 si 1.9 tdi 131cp ar fi cea mai ideala si totusi prea ieftina, am mai gasit una la un pret mai spre normal uita-ti aici http://www.auto.ro/v...at/1087767.html are km cam multi dar aparent masina arata foarte bine, astept pareri, multumesc.

As mai dori sa imi spuneti cam la ce bani as gasi un 1.9 tdi 131cp din 2002-2004 (In perfecta stare de functionare, atata estetic cat si din punct de vedere mecanic) cu toate dotarile mai putin piele, si incalzire in scaune, aceste dotari de care as putea sa ma lipsesc nefiind foarte importante, dupa parerea mea, va cer sfatul in ideea ca voi sti daca voi fi nevoit sa sar de suma de 6000 sau nu.

Modificat de ctl01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna as dori sa stiu ce pret sunteti dispusi sa oferiti pe aceasta masina http://www.autovit.r...-C20911937.html mentionez ca masina este a mea si vreau sa o vand... orice parere este bine venita multumesc anticipat

Modificat de bicicleta22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ctl01 la Passatul cu nr. olt este inscriptionat pe portbagaj 4 motion, dar schimbatorul de viteze nu are inscriptia cu 4 motion, ori maciulia a fost schimbata ori nu este 4 motion. Inclin sa cred ca a schimbat maciulia ca vad o cusatura alba la mansonul de piele. Masina poate sa aibe probleme serioase daca nu le cunosti, parea mea este ca pretul indica cam ce masina este. Un test ar trebui sa lamureasca de ce este pretul asa mic.

Bicicleta 22 masina arata bine, merita 6000 de euro, acum depinde si cum se prezinta la partea mecanica (suspensie, distributie, directie, turbina). Ti-as reprosa inscriptia cu passat si tdi care sunt sunt lipite stramb, si usa de la torpedo care pare a nu inchide bine, si masca de jos din fata puteai sa gasesti alta solutie decat sa o prinzi cu holzsuruburi de rigips. In rest mie imi place cum arata este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@george gga multumesc de lamurire, dar de cea de a 2a masina ce parere ai ?

@florin03 arata foarte misto masina, ai luat-o cu 6800 sau a mai lasat din pret? felicitari sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de cati mai multi km.

Modificat de ctl01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul a fost de 6400 de euro, ii trebuie schimbat parbrizu, se vede si in poze ca este fisurat, cat costa unu sh?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din care stiu il poti schimba pe asigurare. eu asa am facut :icon_cheesygrin:

Vad ca in descriere scrie ca are parbriz incalzit dar nu vad sa aibe butonul respectiv la locul lui. :icon_idea: Dar daca tot il schimbi pune unul incalzit :icon_thumleft:

Modificat de Konfabulator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog frumos sa imi dai mai mult detalii, cum pot sa il schimb pe asigurare?ma duc la asigurare si le zic domne a trecut un tir pe langa mine si mi-a spart parbrizu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vorbiti prostii. Nici RCA-ul lu' Peste nu-ti schimba parbrizul pe gratis. Ca mai sunt "ferestre" pe la unii agenti, nu inseamna ca e legal/moral.

Aceste situatii va rog sa le tratati in privat.

Informatii despre parbriz vei gasi aici: http://vwforum.ro/topic/34339-parbriz/page__hl__parbriz__fromsearch__1

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a zis nimeni ca pe gratis sau prin "ferestre". Eu am platit 30% din suma parbrizului nou, dupa care am primit de la asigurator o scrisoare cum ca ei au platit restul.

Totul depinde de tipul de asigurare pe care o ai; daca iti acopera sau nu damage la sticla :P . Sau il schimbi pe CASCO daca ai si gata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florin03 ai luat-o bine a lasat destul din pret si oricum probabil parbrizul nu te v-a duce mai mult de 100-150 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 euro e unul pilkington .... adica, din echiparea originala a Passat-ului.

In alta oridine de idei...sa o stapanesti sanatos si sper sa te bucuri de ea - multi km fara probleme. E destul de dotata - echipare frumoasa. Ca idee, nu e Euro 4...ci Euro 3...si km 177,250, ma cam indoiesc......ca e destul de uzat scaunul soferului - e rupt si peticit.

Oricum, important e cum merge masina......km nu sunt mereu relevanti....poti face praf o masina (dpdv mecanic) in 10k km...si o poti tine tipla, chiar peste 300km...daca ai grija de ea, schimbi piesele cu unele originale cand e nevoie, etc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parbrizul este 400 de ron nou cu tot cu montaj, la dezmembrari cred ca este 200 de ron+70 de ron masticu ala s-au ce este pentru lipit geam, el avea de gand sa o lase in 6500 ultimu pret dar am insistat sa mai lase 100 de euro pentru parbriz, interioru mi-a placut extrem de mult la ea, curat.

@florin am scris mesaju amandoi in acelasi timp, da si eu ma indoiesc de km, dar pot sa spun ca masina trage extrem de bine, acu ce mai conteaza, cum a zis si un amic, macar nu sti cati au tras de masina, ca mai gasisem una in Caracal dar cica au tras toti de masina aia, asa cu asta nu sti cine si cum a mers pe ea.

Modificat de florin03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...km putini nu garanteaza obligatoriu o masina impecabila.....

Legat de parbriz - eu mi-am pus Nordglas - made in Cehia - 300 lei, cu tot cu montaj. Pilkington era 450 lei cu tot cu montaj - cel mai mic pret in Bucuresti. Nu te complica cu unul SH....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de la care ai luat-o era primul proprietar ? Si legat de parbriz nu mi se pare deloc mult 400 lei unul nou, interiorul masinii chiar este superb si ai negociat si bine cu omul, pana la urma dupa cum a zis si florin daca motorul merge asa cum trebuie putin conteaza km.O intrebare am si eu pentru cei care se pricep mai bine, ma intreb, kilometrii nu-i poti verifica pe tester? Mi-a spus un prieten ca stie pe cineva la vw care daca stie seria de la sasiul masinii poate sa afle toate datele despre masina atata timp cat au fost facute reziviile la reprezentanta, in orice caz cred ca este destul de dificil sa resetezi kilometri si te si costa ceva bani nu-i asa?

Modificat de ctl01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate verifica pe tester...dar exista ECU care ii stocheaza si care nu.....deci se poate sa da, se poate sa nu. Oricum, daca ii arata nu inseamna ca sunt cei reali....deoarece chiar si km stocati in ECU se pot modifica foarte usor..... In schimb sunt o gramada care modifica doar km de pe bord...si atunci ii prinzi.

Daca a facut service la reprezentanta, iti poate spune cand a intrat, cati kilometrii avea si care au fost interventiile.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toti, am si eu o nelamurire, in viitorul foarte apropiat as dori sa achizitionez un vw passat 1.9 tdi 131cp din 2002-2004, m-am tot uitat la masini pana la pretul de 6000 euro maxim, pentru ca voi dispune doar de atatia bani si am ramas uimit cand am gasit asa ceva pe autovit http://www.autovit.r...-C20735291.html si nu inteleg de ce este asa ieftin as dori un cunoscator sa imi explice sau sa-mi dea un sfat o parere despre acea masina.Nu o sa o iau pentru ca mi se pare destul de "dubioasa" dar avand in vedere ca e 4x4 si 1.9 tdi 131cp ar fi cea mai ideala si totusi prea ieftina,.....

Este masina de samsar,uite aici: http://www.google.ro/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aro%3Aofficial&channel=s&hl=ro&source=hp&biw=1024&bih=578&q=0767817474&btnG=C%C4%83utare+Google

cine poate sti ce piese a pus, de lovita poate nu este dar sigur nu a fost masina lui( 2 proprietari). Nici in carte cred ca nu este inscris.

spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!