Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Da....lasa asta. Pana la urma tu cumperi masina pentru a face poze si vederi cu ea... ? in poze poate sa para noua....si masina sa fie "chiftea". Poate nu e cazul.....dar se poate.

Daca te-ai blocat pe masina asta, fa un test cu ea, un drum, etc....nu poze.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... o cerinta esentiala in a posta e sa stii folosi PC-ul. Familiarizeaza-te intai cu interfata si pe urma vei gasi si butoanele.

Parerea mea ca sincer s-a cam spus tot ce era de spus despre schimbul asta. Mai departe decizia iti apartine. Si cum spunea Florin, prea putin conteaza pozele. Realitatea conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

Am gasit sa cumpar un Passat 1.8T din 2001 . Nu detin date exacte asupra puterii pe care o dezvolta, stiu doar ca are turbo . Ma intereseaza consumul real al acestui model de masina deoarece daca o cupar o sa o folosesc destul de mult la naveta si nu vreau sa am surprize ca se goleste buzunarul instantaneu . cei care aveti o asfel de masina, va rog ceva pareri reale despre consum. Proprietarul mi-a spus ca are un consum de 7-8 l / 100 km .

Interesant ar fi un diesel, dar aceasta masina e intr-o stare foarte buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 turbo cam atat consuma..... in exterior. in oras un 12 13 real. dar cifrele se pot schimba, in functie de imprejurari. daca faci naveta, personal iti recomand un golf. consumul fiind mai mic, datorita masei inferioare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...mananca ceva 1.8T-ul. 7-8,,,,,,la un mers linistit. In oras, consuma cat ii dai....

P.S. - are 150 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faci naveta chiar nu e indicat un asemenea motor. Sincer! Dar nu ar fi prea placut sa iei o ocazie ca nu prea poti sa-i dai la fel de repede cum o poate bea.

Sustin ce zice ti3sto, un motor ALH de exemplu e tanc.

Dar daca vrei Passat iti recomand AVF'ul (130 BHP, 310 N\m) mai ales ca faci naveta si inevitabil o sa trebuiasca sa depasesti. In weekend am scos un consum de 5.6% pe 700 km, 90% din ei extraurban.

Nu uita sa verifici KM si istoricul.

P.S. 1.8T are 150 sau 170 cai si 210 respectiv 225 N\m (torque)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e super ok se poate rezolva pretul/km cu inst. GPL "buna" (ca sa nu ai neplaceri). Ajungi ~ la pret de diesel dar fara problemele costisitoare probabile de la el...

Decit un diesel cu trecut incert mai bine benzina+GPL... motorul mai poate duce inca 250-300k fara probleme cu GPL...asta daca nu are deja 200-300k :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, dar nu am gasit pina acum un 1.9 diesel convenabil si ca stare tehnica si ca pret. Acum am zis sa trec la o caroserie mai mare. Daca are 7-8 l / 100 km in afara, e rezonabil, si asa nu prea circul in orase aglomerate . Fata de 1.3 cdti care avea o medie de 4.7, normal ca mi se pare cam mult.

Masina e impecabila din punct de vedere tehnic si optic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, vreau sa imi cumpar un passat pe la 5500 de euro max, ma intereseaza motoru 1.9 tdi 131 cp 6+1 trepte ( am inteles ca este mai silentios).

am gasit una pe autovit http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C20656405.html

a facut taicamiu un test cu ea dar a zis ca nu prea tragea bine, acu nici nu pot sa imi dau seama ce a facut el, pentru ca mai mult ca sigur el nu a turat motoru peste 2500, si plus ca a testat masina pe 1 km, deci mai mult de viteza a 2-a nu ia dat, sa zicem ca imi iau passat 1.9 tdi 131 cp, la ce sa ma uit la el, am inteles ca la passat daca a fost lovit apa nu mai sta la 90 de grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pretentii ai la pretul ala? Asa bani, asa masina.

Pregateste-te sa bagi in ea vreo 1000 de euro s-o aduci la un nivel cat de cat ok.

Citeste topicul si vei afla tot ce trebuie sa stii despre Passaturi. Si uita de prostia cu apa la 90.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina arata bine. In rest, ca dotari e destul de....cheala, deci nu e un chilipir la 5500 euro. Acum, poti face un log in mers sa vezi daca trage cat trebuie....sau ce are.

Nu are nicio legatura apa cu lovitura,...... citeste sfaturile pe care le-am dat celorlalti colegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe acest forum gasesc masini de vanzare? eu vin de pe un alt forum dedicat opel si acolo era o sectiune speciala pentru auto, aici nu am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca gasesti. Cauta in aria Anunturi, la Vanzari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc mult de tot F l o r i n,

p.s daca stit vreun passat 2001+ 6+1 trepte 131 cai pe la 5500 + cateva sute de euro sa ma anuntati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De gasit sigur gasesti. Dar sfatul meu... cauta o masina BUNA, nu ieftina. La 5500 prea multe pretentii nu poti avea pe viitor. Si nu cred ca-ti convine sa cada caseta, bratele sau amortizoarele, vreun injector, sau diferite probleme electrice, dupa ce si-au bagat mana romanasii.

E doar un sfat.Tu poti sa tii cont de el sau nu. Succes! :)

PS: un exemplu ce se apropie de ceea ce vrei tu: http://vwforum.ro/topic/82009-vand-vw-passat/

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea din anuntul de pe autovit la 5500 eu zic sa o uiti...de ce e bordul rupt oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca raspunsul se gaseste mai sus, in aceeasi ...capacul de airbag indreptat si rama lui....care se afla tot sub bord, indreptata - se vede dupa cum sta coaja.

P.S. - eu mi-am luat bord SH pe negru...de la o masina bubuita...si am pus capacul meu care e mai deschis la culoare,....o sa fac poze, sa nu zica lumea ca l-am schimbat ca a fost lovita...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bordu a zis ca este rupt ca vechiul proprietar avea telefon acolo ( car kit) si nu a vrut sa il dea si a tras repede de el sa il scoata si a ramas gaura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe ala cu 5500 nu l-as lua. Daca a tras de bord pana a rupt bordul inseamna ca la fel a tras si de masina pana nu a mai mers si numai dupa a remeiat eventualele probleme. La 5500 sincer nu poti sa ai pretentii de o masina buna. Eventual la 6500 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postul meu, l-a citit cineva ? Masina a fost lovita. Capacul de airbag e indreptat. asta e vrajeala de samsar.....ce tampit trage de un carkit, la o astfel de masina, pana rupe bordul ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu inteleg cine investeste minim 1000 lei in distributie si dupa vinde masina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da....acum, important e si cum merge masina si cat a fost de avariata.....

P.S....bord gri impecabil am eu, ca abia l-am schimbat cu cel negru.... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Masina a fost lovita. Capacul de airbag e indreptat. asta e vrajeala de samsar.....

Asa am patit si eu cand imi cautam masina. Era capacul miscat de la locul lui si in bord aparea "Airbag Fault". Propritarul a zis ca e normal sa fie capacul de airbag asa. De eroare s-a facut ca ploua...

Lasa masina aia ca dupaia o sa iti para rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat B5 si B5,5, capacul de la airbag-ul pasagerului e subiect taboo. Cu greu il poti face sa stea cum trebuie, chiar daca masina nu a fost lovita, nu sta chia cum trebuie....in timp, de la soare, etc..i se mai ridica un pic coltul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!