Jump to content

problema leon nou diesel


iully2
 Share

Postare recomandată

Asa e.......zici ca se rupe. Chiar ieri am spalat masina si dupa aia s-a auzit mai nasol.

Cam ciudat zic eu.....oricum. Nu cred ca e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e de site-ul MOL:

Motorina EVO Diesel este recomandata atat celor mai noi autovehicule Turbo Diesel, cat si vehiculelor mai vechi. Datorita continutului de sulf practic nul (sub 10 ppm) si a vascozitatii scazute, motorina EVO Diesel este un carburant ecologic, care satisface normele EURO 5.

deci nu numai ca e eco, dar nici nu face lubrifierea asa cum trebuie...e drept ca nici nu se umplu filtrele asa rau, dar eu zic ca mai important e motorul decat filtrele...

in ceea ce priveste clankul de la frane eu nu patesc asa ceva. insa aveti grija cum va pune jetul de apa rece imediat ce veniti cu masina de pe drum. daca discurile de frana sunt incinse, datorita unor franari mai energice si apoi va pune jet de apa rece, s-ar putea sa va treziti cu ele ovale. singura chestie care mi se intampla mie dupa ce plec de la spalatorie e ca primele cateva pedale franeaza mai greu, datorita faptului ca discurile sun reci si ude.

tot apropo de clank, un coleg de-al meu patea la fel si ducand-se la service a descoperit o pitricica intre disc si placuta la una din roti. zgomotul la franare era foarte puternic.

Modificat de Dreleon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e.......zici ca se rupe. Chiar ieri am spalat masina si dupa aia s-a auzit mai nasol.

Cam ciudat zic eu.....oricum. Nu cred ca e normal.

Am discutat cu seful de service fiind oarecum amici, si mi-a spus ca e normal, l-am crezut pe cuvant si am lasat-o asa. Am observat clancanitul chiar de cum am luat-o si acum dupa 30.000 KM dupa ce am facut drumuri destule prin afara, nu are nici o problema.

O sa ma mai duc odata si o sa-mi zica sa-mi mai povesteasca inca cum stau lucrurile cu acest clancanit.

Am o intrebare, in special pentru cei cu TOLEDO

Ati observat cumva la sasiul masinii, mai exact pe plafon dar in lateral, adica pe tubulatura, chiar deasupra unde se inchide usa si incepe plafonul, ati observat niste deformatii la tabla? Eu dupa vreo2 luni de cand mi-am luat-o, am observat aceste 3 mici dalme, care par ca niste infundaturi ( mici si vizibile numai cand e curata si e lumina afara ), dar nu par fi facute de ceva anume, ceva gen dat cu pumnul ( e tabla groasa ) sau pietre ( nu am nici cea mai mica zgarietura ).

Eu .......in necunostinta mea am crezut si inca cred, ca ar putea fi de la faptul ca am rulat cu masina la viteze relativ mari cu incarcatura, curbe luate la limita, cu alte cuvinte un mers mai sportiv. E posibil sa se fi torsionat acea parte de la un astfel de sofat, ca altfel chiar nu-mi explic cu le-am dobanit.

Modificat de BICOLORUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Azi am intrat si eu la sectiunea seat , sa ma interesez despre noul leon si surprinzator cred ca aveti cele mai putine probleme cu masinile voastre , ( in fine eu nu le consider probleme ...nu stiu ce clancanituri.... ) . Pai Golf V are peste 350 de posturi (golf v fiind concurentul direct a lu` seat leon 2 ) . Chiar asa sa fie sa nu aveti nici o problema mai serioasa ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate :D . Chiar daca masina este aparuta de aproape un an (19 sept. 2005) nu prea se ingramadeste nimeni cu jalba in protap. Trebuie luat in considerare ca Golf V e aparut de vreo 4 anisori ... :D

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..si faptul ca - probabil - nu sunt f. multi posesori de New Leon (rar cand vad doua prin oras, in aceeasi zi). Totusi, sper sa nu fie asta explicatia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba eu cred ca s-au inmultit f mult.

Problemele mele dupa 4500KM sunt 1 greiere in usa dreapta, 1 greiere care se simte numai la drum lung in aerisirile de pe mijloc si o vibratie care se simte numai intre 2000-2300 ture si care am inteles ca e o problema specifica acestui motor(1,9 TDI). Pe un forum din Franta am citit ca se poate corecta cu o resoftare, dar in Romania inca nu a ajuns patch-ul asta, adica nu au auzit de el.

Am scris un mail catre service Porsche si le-am descris problema si mi-au spus ca nu au auzit de asa ceva, dar m-au invitat sa trec pe la service pt o diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am intrat si eu la sectiunea seat , sa ma interesez despre noul leon si surprinzator cred ca aveti cele mai putine probleme cu masinile voastre , ( in fine eu nu le consider probleme ...nu stiu ce clancanituri.... ) . Pai Golf V are peste 350 de posturi (golf v fiind concurentul direct a lu` seat leon 2 ) . Chiar asa sa fie sa nu aveti nici o problema mai serioasa ??

Nu prea am auzit de probleme serioase. maruntisuri da;

Firesc ar fi sa nu fie nici o problema - Cum era la Golful 2 de ex. (cel mai reusit / fiabil golf pt. perioada sa)

Da gandeste-te ca vw golf are vanzari mai mari si e firesc sa fie mai multi nemultumiti chiar daca proportia ar fi aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie luat in considerare si faptul ca din 100 de posesori ai unei marci auto, doar 15-20 au acces internet,vreo 5-6 utilizeaza forumurile dedicate, 2-3 au auzit de la vreo ruda/cunostiinta/vecin despre vreo problema si restul.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va mai spun si eu cate ceva dupa 12.000 km

- Un greieras in bord care mai "tipa" la turatii joase"

- la drum lung se mai aude si un scartaiat la roata din spate dreapta (ceva de la amortizor cred)

- semnalul radio in continuare execrabil desi am incercat pe la toti dealerii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discutat cu seful de service fiind oarecum amici, si mi-a spus ca e normal, l-am crezut pe cuvant si am lasat-o asa. Am observat clancanitul chiar de cum am luat-o si acum dupa 30.000 KM dupa ce am facut drumuri destule prin afara, nu are nici o problema.

O sa ma mai duc odata si o sa-mi zica sa-mi mai povesteasca inca cum stau lucrurile cu acest clancanit.

Am o intrebare, in special pentru cei cu TOLEDO

Ati observat cumva la sasiul masinii, mai exact pe plafon dar in lateral, adica pe tubulatura, chiar deasupra unde se inchide usa si incepe plafonul, ati observat niste deformatii la tabla? Eu dupa vreo2 luni de cand mi-am luat-o, am observat aceste 3 mici dalme, care par ca niste infundaturi ( mici si vizibile numai cand e curata si e lumina afara ), dar nu par fi facute de ceva anume, ceva gen dat cu pumnul ( e tabla groasa ) sau pietre ( nu am nici cea mai mica zgarietura ).

Eu .......in necunostinta mea am crezut si inca cred, ca ar putea fi de la faptul ca am rulat cu masina la viteze relativ mari cu incarcatura, curbe luate la limita, cu alte cuvinte un mers mai sportiv. E posibil sa se fi torsionat acea parte de la un astfel de sofat, ca altfel chiar nu-mi explic cu le-am dobanit.

Si la Altea mea "clancane" franele si stiu sigur ca numai la discurile din spate,se oserva pe discuri niste dungi usoare de rugina dealatul lor iar atunci cand plec diminata la lucru se aude la prima-a doua franare dupa care dispare.Dungile se fac in partea stanga si dreapta a placutelor(rugina),mai ales iarna cand aerul e mai umed si rece.Si la mine a fost de la inceput,de cand masina a fost noua si persista si acum(35.000km),am fost si eu in service si mi-au spus ceeace banuiam si eu:ca e normal si ca vine de la placute,cum ruginesc si ca dungile de rugina se fac mai ales la sfarsit de saptamana daca nu mergi 2-3 zile si tragi frana de mana cand parchezi.Au fost draguti si mi-au slefuit discurile(pe garantie ;) )si mi s-a spus ca dupa o saptamana clancanitul va venii iarasi si asa a fost ;) .Sincer sa fiu nu ma deranjeaza prea mult sunt insa curios daca va disparea acest "prost obicei" dupa schimbatul franelor.Deci asta e cu clancanitul la mine poate la voi e altceva insa faza cu plafonul am si eu ceva de genul asta si am observat abia dupa c-am un an,nu am nici cea mai vaga idee de unde vin,initial am crezut ca poate a fost vreo data masina gresit ridicata pe rampa dar sub ea m-am uitat :banghead: nici o urma de ceva(zgaraietura,indoitura etc etc)mai ales ca de fiecare data in service stau langa mecanic pana e gata;poate ca s-a distorsionat pe vreun drum de tara,la sat,cu masina plina si am mers prea repede pt. gropoaicele noastre romanesti sau mai de graba asa a fost din fabrica si nu am obs. eu decat mai tarziu??? :D La mine nu prea e asa evidenta chestia asta doar daca te uiti :( atent pe plafon spre ambele margini aproape de marginea acoperisului cu usile.In mare parte,nu ma deranjeaza nici una din probleme,vorba unei reclame:NOI SA FIM SANATOSI! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

@ALL

O intrebare:toate motoarele diesel(1.9 sau 2.0) au si DPF?Intreb ca eu am masina pe benzina si nu ma prea pricep dar sunt un pic curios.Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat de curand un leon 1.9 tdi Masina merge f bine dar totusi are o singura problema: cand virez incetu stanga sau dreapta se aude un vuiet usor ( la rotile din fata ) si din cand in cand o pocnitura la rotile din fata. Am fost la un service-ul Seat si mi-au zis ca vuietul ar fi din cauza profilului cauciucurilor.Se poate asa ceva. De pocnitura aia nu au stiut ce sa-mi zica. Aveti idee ce ar putea fi?

Ati mai intalnit asa ceva?Vi se pare mare un consum de 7.6 exclusiv oras. Masina nu are decat 800 km? Dupa cati km isi da drumul motorul. Mi-o zis cineva sa o pisc de abia dupa 20.000 km. Asa de mult?

Multumesc anticipat.

Pocnitura aceea o am si eu, dar parca se aude de undeva din interior (stilp median, portiera stinga fata sau de sub bord)....e foarte neplacuta.....la topicul de zgomote, cineva mi-a spus parerea sa ca s-ar putea sa fie de la amortizor.....precizez ca la mine se aude doar pe partea stinga.....oricum mi-am facut programare la service vinerea viitoare....tare curios sunt de rezultat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!