Jump to content

probleme cu un motor 1.6 16v aus


ome_Raz
 Share

Postare recomandată

Scuze, cred ca e numai senzor de presiune la tine...

Intre filtru de aer si clapeta.

Sau pe clapeta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un golf 4 1.6 si de ceva timp am o problema la pedala de acceleratie....parca ceva o trage in jos si ii da drumul brusc...la plecarea de pe loc e cel mai nasol,daca nu o turez putin atun ci cand simt pedala ca se duce in jos moare motorul daca nu o tin din ambreiaj/A mai avut cineva astfel de simptome? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica nu a facut intotdeauna asa?

Nu mai posta in 2 locuri ptr ca nu e ok. Miscarea pedalei nu are loc doar cand motorul este subturat si da sa moara motorul?

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face oricand,dar se simte cel mai bn la plecarea de pe loc.Mi-a zis cineva ceva legat de by-pass...ce o fi nu stiu.Am pus-o si pe tester si nu apare nici o eroare.Am fost si la mai multi mecanici prin oras ,toti zic ca are ceva la acceleratie dar niciunul nu stie ce :lol:

P.S.Am acelasi motor ca al tau 1.6 AKL

Modificat de renaldo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de cand am luat masina face asa deci am intrebat si eu dar nu a spus nimeni nimic. Daca tu spui ca nu a facut asa mereu o sa imi bat capul. Deci nu a facut mereu asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat-o se simtea putin dar acum parca a luat-o razna....nu stiu ce ar putea fi...o sa incerc sa curat clapeta de acceleratie.Apropo tie cat iti consuma acum pe timpul iernii prin oras...mie imi ia cam 12%..e normal sau cam papa benzina?Zici ca si tie iti face la fel?daca gasim vreo solutie sa ne anuntam.Eu maine merg sa schimb distributia si o sa intreb si pe cei de acolo daca au habar de aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna .cine ma poate ajuta cu o schema sau sa imi zica pur si simplu ce fire dupa culoare in ce gaura intra in mufa de la clapeta de acceleratie.dupa cate am vazut sunt numerotate orificiile.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare .ecu meu este 036 906 034 BB am gasit pe cnv care are un Controller: 036 906 034 BH .care este diferenta?se potriveste sa il inlocuiesc?sau nu este de acelasi tip.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am si eu un golf 4 1.6 16v.Atunci cand accelerez brusc e ca si cum pierde aer pe undeva.nu accelereza din prima;fasaie putin si dupa accelereaza.Daca ma puteti ajuta.ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut.nu mi arata nimic.am ascultat si alte motoare de golf 5 si fac la fel.la mn poate putin mai pronuntat.dar e mai veche.am vb si cu un mecanic.aceiasi parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca asculti motorul cu capota ridicata si fara capac la motor (adica cu clapeta de acceleratie expusa) o sa vezi ca atunci cand ii dai pedala se aude un fasait puternic din directia clapetei. Ala e aerul care intra in motor la o presiune foarte mare. Poate despre asta e vorba. Totusi nu cred ca ai avea cum sa-l auzi din masina, in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu ai filtrul de aer la locul lui :) sau o fi mai "sport".Verifica si carcasa sa nu fie fisurata.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ome_Raz, ai rezolvat prbl? si eu am aceeasi problema si nu reusesc sa scap de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!