Jump to content

Martor portbagaj


danootz
 Share

Postare recomandată

le`am verificat si acolo, erau niste  fire pe care crapase izolatia dar nu erau firele de la swich`ul ala, alte idei? pe traseu pe undeva? in cutiuta aceia de la modulul de confort sa fie ceva? sau sa nu se pupe ceasurile imo 3 cu ceva de pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    11

  • Al Bundy

    5

  • Qipper

    5

  • g5owner

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

exclus varianta de incompatibilitate. 

 

Saptamana trecuta am montat immo3 pe immo2 cu modificare pentru usa deschisa - ca sa vada la masina immo 2 usa deschisa.... si nu face asa.

 

trebuie vazut ce vede modulul confort, ce comanda primeste , etc 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 Astazi pe insearat mi`a venit sa demontez modulul de confort, am demontat am scos placuta din cutiuta si am conectat`o cand atingeam o piesa cu o tablita pe ea, ding martorul la portbagaj, apoi iar si am zis ca de acolo e problema, iau modulul in casa refac lipiturile merg la masinina, aceiasi treaba, doar ca acum am observat ca facea si cand nu atingeam piesa respectiva si se miscau firele, le`am hatzanat un pic si acum nu mai face, problema e de acolo, nu stiu daca am rezolvat`o vedem pe termen lung cum se comporta, insa am vazut firele alea pe acolo mai toate uleioase asa, sa se fi scurs lipiciul ala din izolerul care a fost dat pe fire? Sau e altceva? Maine vreau sa izolez cablajele si sa ma uit mai bine mai pe lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, am si eu aceiasi problema, si anume martorul de la portbagaj ramane aprins mereu in bord. Dorind sa remediez acest lucru m-am apucat sa demontez pasticul de la portbagaj. am reusit partial sa il demontez, dar imi tine ceva foarte bine in partea de sus, cam din zona stergatorului. Intrebarea este, cumva trebuie sa demontez si motorasul stergatorului ca sa pot scoate plasticul care mascheaza incuietoarea si stopul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. doar tragi cu incredere de acel plastic, dar , pe temperaturile astea nu prea recomand, doar sa fie mai sus de 10 grade.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja am inceput, si e drept acuma e un pic cam frig.....o sa il mai las asa, pana prind o zi calda si mai incerc atunci odata, poate o sa fie cu noroc.

Multumesc mult de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Sault, am si eu aceiasi problema cu martorul din bord aprins pentru portbagaj deschis, dar lampa din portbagaj se stinge cand il închid. Intrebarea mea este lampa si martorul nu sunt legate pe acelasi circuit, acelasi contact? Va multumesc

Masina este un golf v.

Modificat de vali.vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Va salut. O mica problema am si eu cu marrorul de haion deschis. Si anume imi sta in permanenta semiaprins(se vede  numai seara). In rest functioneaza normal,piuie si se aprinde cand deschid haionul, se incuie si se descuie normal.... Firele din manson sunt ok,le-am cositorit acum un an(ca erau cateva cu izolatia crapata) ,mufa nu este oxidata. Pe diagnoza nu imi da  nimic decat ceva legat de timpul de iluminat din interior. Ieri am desfacut si capacul de plastic am dat cu spray contact pe mufa si pe broasca in zona switchului. Sper sa nu am pe undeva un scurt ceva sau sa faca masa. Masina este un golf 4 din 2000

Modificat de m1980geo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

- Pe display-ul din pe bord, va apare martorul capota/hayon deschis si martorul lumini de intalnire(faza scurta)..?

Vreau sa aflu daca am vreo defectiune sau pur si simplu nu este la modelul meu.

Am un Golf Plus 1.6 FSI 115 CP din 2005.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de model - sunt modele, mai ales 2004/2005, cu minidot,care nu avertizeaza de hayon deschis - capota trebuia (aici se verifica daca functioneaza switch-ul de la capota) - cu VCDS-ul, in blocurile de masura, vezi daca merge switch-ul de la capota.

martor faza scurta - nu are asa ceva - doar de faza lunga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare!

Este vreo posibilitate sa fac sa se aprinda acel martor de hayon cand deschid portbagajul? Am G5 din 2005 cu minidot (cel care afiseaza consumul).

Modificat de Gabisor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, din pacate cu ceasurile actuale, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stie cineva unde se afla senzorul pe broasca imi sta in bord aprins ca este haionul deschis, la inchidere se stinge becul din portbagaj dar in bord nu , am scos broasca si se stinge in gord am bagat mufa la loc si iar sta aprins 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai scos broasca si s-a stins, unde crezi ca se afla senzorul ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer în broasca unde ar fi poziționat! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca reusesti sa decapsulezi broasca il gasesti sau mai ai varianta  ......google.

 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

 Salutare tuturor . Am si eu probleme cu martorul de la portabagaj. De cand am masina ( 2017) nu l-am vazut sa se aprinda . In martie 2020 am dat jos broasca de la haion ca nu se mai inchidea cum trebuie, numai trantit tare. Am curatat-o, gresat-o si merge ok acum dar martorul nu.  Atasez o poza cu inima broscutei . Ce trebuie facut? switch-urile din imagine sunt de vina? Precizez ca masina e echipare trendline
Merita sa fac ceva manevre cu switch-urile alea sau sa iau alta broasca, in speranta ca martorul va functiona? Capota o pot vedea deschisa/inchisa cu vcds-ul . 

SmartSelect_20210517-104723_Gallery.thumb.jpg.ba274fc7b7ed8d593e28172323c26521.jpg
 

Modificat de Qipper
informatii suplimentare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da. Nu mai posta in mai multe locuri,  aceeași problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc acele switch-uri de cumparat ? 

 

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu cred. In general acest model de yala nu se repara,  se inlocuieste 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O iau noua ca nu e o avere. Apoi o sa vad daca se rezolva problema. @Florin , multumesc pentru informatii. O sa revin cu un update dupa ce reusesc sa montez yala noua.

Modificat de Qipper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat yala noua, am verificat burduful cu fire, aproape toate sunt fisurate, unul de la amplificatorul de antena este rupt. Am facut conexiunea cu un cablu cu clesti crocodil ca sa testez senzorul si nu se aprinde. Indiferent daca e inchis portbagajul sau nu . Nu mai stiu ce sa fac. Sunt cu masina toata desfacuta in spate :)) doar pentru ca sa pot desprinde cablurile din clipsuri sa le pot scoate din burduf.  O fi martorul din bord nefunctional sau neexistent ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Golf 5 are martor in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 6/21/2014 at 10:20 AM, Maryan_MRN said:

Am si eu o problema mai delicata cu acest martor de la haion, am verificat swich`ul si este ok, am verificat mufele acelea care vin de la haion pe stalpul din spate si sunt ok am dat si cu spray de contacte, la mine se manifesta astfel problema, dimineata pun contactul se aprinde martorul de la haion, plec si se stinge intr`un minut maxim si se mai aprinde din cand in cand asa ca nebunul, daca merg pe un drum mai prost cu denivelari, se aprinde si se stinge intruna, m`am suparat si am scos mufa din acel swich sa vad daca este de la el, surpiza aceleasi simtome si cu mufa scoasa, eu nu mai am ideie ce ar putea fi, ma gandesc totusi sa fie de la la ceasuri, am schimbat ceasurile asta iarna cu unele IMO 3 dupa ce am schimbat motorul  iar problema e cam din aceiasi perioada,  e posibil sa fie de la ele tinand cont ca s`a adaugat pe placa o dioda si o rezistenta pt a imi arata usa la sofer deschisa?  El se aprindea dinainte sa se intervina asupra lor voi ce parere aveti?

 imi poti spune de unde scot sensorul acela de haion ca vreau sa l inlocuiesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!